Aktualności

02-08-2017

 

Informujemy, że w dniu 14 sierpnia br. Biuro Muzeum będzie nieczynne.

 

 [więcej]

13-07-2017

 

20150217_KulturaDostepna.jpgInformujemy, że Muzeum Józefa Piłsudskiego podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu O niepodległości dla każdego w ramach programu ministra Kultura Dostępna. Celem projektu jest stworzenie specjalnych scenariuszy lekcji muzealnych o niepodległości, uwzględniających specyficzne potrzeby dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, i zrealizowanie ich w szkołach oraz placówkach edukacyjnych na terenie województwa mazowieckiego. Dodatkowa pula lekcji będzie zarezerwowana dla szkół w miejscowościach odległych od dużych centrów kultury. Pragniemy, aby projekt sprzyjał włączeniu wszystkich dzieci do przyszłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk.jpg

 

 

 

 [więcej]

14-02-2017

niepodlegla-logotyp-podstawowy.jpg

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad Programem Wieloletnim "Niepodległa" na lata 2017-2021, w ramach którego finansowane będą projekty kulturalne dotyczące obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z pierwszym dniem lutego bieżącego roku rozpoczęły się konsultacje publiczne Projektu. Spotkania konsultacyjnych odbędą się:
21 lutego 2017 r., o godz. 11 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
28 lutego 2017 r., o godz. 11 w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN, ul. Ksawerów 13 w Warszawie.
Szczegóły dotyczące Programu: http://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-2102.php[więcej]

04-11-2016

pilsudski.jpg

Ilustrowana biografia jednego z najwybitniejszych Polaków, przygotowana na 80-tą rocznicę jego śmierci. Poznamy drogę, jaką przebył, od bogatego paniczyka do ascetycznego męża stanu, wyrastającego ponad swoją epokę.

Charyzmatyczny przywódca i strateg, uwielbiany za życia i po śmierci, otoczony kultem. Budzący sprzeczne opinie wśród historyków i polityków. Jaki był naprawdę ukochany „Dziadek” Polaków?

Publikacja dostępna na stronie "Polityki" --> tutaj

 [więcej]

24-11-2016

23 i 25 listopada 2016 r. w Paryżu z inicjatywy stowarzyszenia Ile-de-France en Varsovie i Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, przy wsparciu Ambasady Polskiej w Paryżu, odbędą się dwie konferencje o Józefie Piłsudskim. Podczas konferencji Muzeum reprezentował będzie dr hab. Paweł Duber.

Pierwsza z konferencji odbędzie się 23 listopada w Bourg-la-Reine, 51 Boulevard du Maréchal Joffre, Salle des Colonnes. Dr hab. Paweł Duber wygłosi podczas niej wykład pt. Józef Piłsudski i jego pobyt w Sulejówku. Z kolei 25 listopada w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się konferencja pt. Józef Piłsudski i obrona zachodu, podczas której podejmowane będą zagadnienia dotyczące polityki międzynarodowej Piłsudskiego, wojny 1920 r. i stosunków polsko-francuskich po 1918 r.[więcej]

12-12-2016

12 grudnia 1916 r. z Krakowa do Warszawy przyjechał brygadier Józef Piłsudski. Na dworcu warszawsko-wiedeńskim powitało Komendanta dosyć liczne grono legionowych oficerów, jak też wielu mieszkańców Warszawy. Powitanie przybyłych nieco wcześniej (1 grudnia) oddziałów Legionów Polskich, jak i nieco później byłego dowódcy I Brygady, odbyło się w jakże odmiennej aurze od tej z sierpnia 1914 r. Zaledwie dwa lata wcześniej na nadchodzące do Warszawy wieści o oddziałach strzeleckich, które wyruszyły do boju z wojskami rosyjskimi z Krakowa do Królestwa Polskiego, częstokroć reagowano negatywnie, niemalże utożsamiając owe oddziały z „pruskimi sługusami”. Tutaj bowiem dość powszechnie nadal panowało przekonanie, iż „nasze wojsko”, to Polacy służący w carskiej armii. Jednakże epopeja Legionów Polskich radykalnie zmieniła nastroje społeczne, a brygadier Józef Piłsudski w oczach wielu rodaków stał się bohaterem narodowym.[więcej]

31-10-2016

2 listopada 1866 r. w Zułowie przyszedł na świat Bronisław Piłsudski, starszy brat Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitny etnograf i badacz kultur autochtonicznych ludów Sachalinu i Pomorza Amurskiego, który na daleką Syberię trafił jako zesłaniec w 1887 r., za udział w spisku na życie cara Aleksandra III.[więcej]

06-10-2016

19 października Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich organizują III Spotkania Muzealne z Niepodległością.

Konferencja rozpocznie się w biurze naszego Muzeum, przy ul. Dominikańskiej 25 w Warszawie o godz. 10.00.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem.[więcej]

22-09-2016

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową „Trzy konstytucje 1919–1921–1935”.

Państwo, jego ustrój i instytucje, w myśli politycznej Józefa Piłsudskiego po 1918 r.[więcej]

05-10-2016

Trzecia konferencja naukowa dotycząca myśli politycznej Józefa Piłsudskiego odbyła się 4 października 2016 r. w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Poświęcona była zagadnieniom ustrojowym II Rzeczpospolitej, w tym konstytucjom, funkcjonowaniu parlamentaryzmu, miejscu armii w strukturach państwa, opiniom na temat demokracji, autorytaryzmu i totalizmu. Organizatorami konferencji były: Instytut Historii PAN i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.[więcej]

Bronisław Piłsudski

31-10-2016

...

Tam rozpoczął badania etnograficzne, stosując nowatorskie, jak na owe czasy, metody dokumentowania wyników swojej pracy, wykorzystując fotografię i fonograf. W 1906 r. powrócił z zesłania do Krakowa, gdzie wówczas mieszkał jego brat Józef. Dużo czasu spędzał także w Zakopanem, gdzie badał folklor górali podhalańskich oraz gromadził kolekcję etnograficzną obrazującą życie codzienne mieszkańców tego regionu, która do dzisiaj znajduje się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Po wybuchu pierwszej wojny światowej udał się do Wiednia, a następnie do Lozanny. Pracował tam w zespole redakcyjnym opracowującym polską encyklopedię, a także przygotowującym materiały propagujące niepodległość Polski. Włączył się również w prace Polskiego Komitetu Narodowego, które kontynuował po wyjeździe do Paryża w 1917 r. Zmarł 17 maja 1918 r., tonąc w nurtach Sekwany.

Bronisław Piłsudski pozostawił po sobie bogatą spuściznę naukową, której część opublikowana została jeszcze za jego życia w wielu zagranicznych czasopismach naukowych. Obecnie również ukazują się liczne publikacje dotyczące różnych aspektów jego pracy badawczej, a także działalności społecznej. W muzeach można także oglądać zgromadzone przez niego kolekcje etnograficzne i fotografie.

 

150. rocznica urodzin Bronisława Piłsudskiego jest doskonałą okazją do zaprezentowania wyjątkowego portretu Bronisław Piłsudski w stroju Ajnów i jego tajemniczych losów, który od niedawna znajduje się w zbiorach naszego Muzeum.

fb_bronislaw_pilsudksi.jpg

Obraz namalowany został przez litewskiego artystę Adomasa Varnasa (1879-1979) w Zakopanem w 1912 r. i zaprezentowany w Sali Bazaru Polskiego przy Krupówkach na wystawie urządzonej staraniem Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”. Portret powstał w czasie, kiedy Bronisław Piłsudski przebywał w Zakopanem po powrocie z kilkunastoletniego zesłania na Sachalin. Po zakończeniu I wojny światowej obraz został przewieziony do Warszawy i stał się własnością Józefa Piłsudskiego. W czerwcu 1923 r. Komitet Żołnierza Polskiego przekazał Marszałkowi Dworek „Milusin” w Sulejówku, w którym swoje miejsce znalazł także Portret Bronisława Piłsudskiego i tam znajdował się do 1947 r. Wtedy, na skutek odgórnej decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej wywiezione zostało całe wyposażenie z domu Aleksandry i Józefa Piłsudskich w nieznane miejsce.

Obraz znany był biografom Bronisława Piłsudskiego jedynie z reprodukcji i aż do 2015 r. uchodził za zaginiony. W 2014 r. w salach pałacu Jakuba Potockiego w Helenowie, dzisiejszym Ośrodku Reprezentacyjnym MON, został odnaleziony wśród innych pamiątek pochodzących z Dworku „Milusin”, które następnie zostały przekazane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W listopadzie 2015 r. obraz po raz pierwszy został zaprezentowany, na spotkaniu zorganizowanym przez nasze Muzeum, czołowym specjalistom reprezentującym instytucje i ośrodki badawcze zajmujące się badaniem naukowej spuścizny Bronisława Piłsudskiego i popularyzowaniem jego postaci. Od czerwca br. można go oglądać na wystawie pt. Bronisław Piłsudski (1866-1918) niezwykły brat Marszałka w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.