Aktualności

02-08-2017

 

Informujemy, że w dniu 14 sierpnia br. Biuro Muzeum będzie nieczynne.

 

 [więcej]

13-07-2017

 

20150217_KulturaDostepna.jpgInformujemy, że Muzeum Józefa Piłsudskiego podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu O niepodległości dla każdego w ramach programu ministra Kultura Dostępna. Celem projektu jest stworzenie specjalnych scenariuszy lekcji muzealnych o niepodległości, uwzględniających specyficzne potrzeby dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, i zrealizowanie ich w szkołach oraz placówkach edukacyjnych na terenie województwa mazowieckiego. Dodatkowa pula lekcji będzie zarezerwowana dla szkół w miejscowościach odległych od dużych centrów kultury. Pragniemy, aby projekt sprzyjał włączeniu wszystkich dzieci do przyszłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk.jpg

 

 

 

 [więcej]

14-02-2017

niepodlegla-logotyp-podstawowy.jpg

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad Programem Wieloletnim "Niepodległa" na lata 2017-2021, w ramach którego finansowane będą projekty kulturalne dotyczące obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z pierwszym dniem lutego bieżącego roku rozpoczęły się konsultacje publiczne Projektu. Spotkania konsultacyjnych odbędą się:
21 lutego 2017 r., o godz. 11 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
28 lutego 2017 r., o godz. 11 w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN, ul. Ksawerów 13 w Warszawie.
Szczegóły dotyczące Programu: http://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-2102.php[więcej]

04-11-2016

pilsudski.jpg

Ilustrowana biografia jednego z najwybitniejszych Polaków, przygotowana na 80-tą rocznicę jego śmierci. Poznamy drogę, jaką przebył, od bogatego paniczyka do ascetycznego męża stanu, wyrastającego ponad swoją epokę.

Charyzmatyczny przywódca i strateg, uwielbiany za życia i po śmierci, otoczony kultem. Budzący sprzeczne opinie wśród historyków i polityków. Jaki był naprawdę ukochany „Dziadek” Polaków?

Publikacja dostępna na stronie "Polityki" --> tutaj

 [więcej]

24-11-2016

23 i 25 listopada 2016 r. w Paryżu z inicjatywy stowarzyszenia Ile-de-France en Varsovie i Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, przy wsparciu Ambasady Polskiej w Paryżu, odbędą się dwie konferencje o Józefie Piłsudskim. Podczas konferencji Muzeum reprezentował będzie dr hab. Paweł Duber.

Pierwsza z konferencji odbędzie się 23 listopada w Bourg-la-Reine, 51 Boulevard du Maréchal Joffre, Salle des Colonnes. Dr hab. Paweł Duber wygłosi podczas niej wykład pt. Józef Piłsudski i jego pobyt w Sulejówku. Z kolei 25 listopada w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się konferencja pt. Józef Piłsudski i obrona zachodu, podczas której podejmowane będą zagadnienia dotyczące polityki międzynarodowej Piłsudskiego, wojny 1920 r. i stosunków polsko-francuskich po 1918 r.[więcej]

12-12-2016

12 grudnia 1916 r. z Krakowa do Warszawy przyjechał brygadier Józef Piłsudski. Na dworcu warszawsko-wiedeńskim powitało Komendanta dosyć liczne grono legionowych oficerów, jak też wielu mieszkańców Warszawy. Powitanie przybyłych nieco wcześniej (1 grudnia) oddziałów Legionów Polskich, jak i nieco później byłego dowódcy I Brygady, odbyło się w jakże odmiennej aurze od tej z sierpnia 1914 r. Zaledwie dwa lata wcześniej na nadchodzące do Warszawy wieści o oddziałach strzeleckich, które wyruszyły do boju z wojskami rosyjskimi z Krakowa do Królestwa Polskiego, częstokroć reagowano negatywnie, niemalże utożsamiając owe oddziały z „pruskimi sługusami”. Tutaj bowiem dość powszechnie nadal panowało przekonanie, iż „nasze wojsko”, to Polacy służący w carskiej armii. Jednakże epopeja Legionów Polskich radykalnie zmieniła nastroje społeczne, a brygadier Józef Piłsudski w oczach wielu rodaków stał się bohaterem narodowym.[więcej]

31-10-2016

2 listopada 1866 r. w Zułowie przyszedł na świat Bronisław Piłsudski, starszy brat Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitny etnograf i badacz kultur autochtonicznych ludów Sachalinu i Pomorza Amurskiego, który na daleką Syberię trafił jako zesłaniec w 1887 r., za udział w spisku na życie cara Aleksandra III.[więcej]

06-10-2016

19 października Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich organizują III Spotkania Muzealne z Niepodległością.

Konferencja rozpocznie się w biurze naszego Muzeum, przy ul. Dominikańskiej 25 w Warszawie o godz. 10.00.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem.[więcej]

22-09-2016

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową „Trzy konstytucje 1919–1921–1935”.

Państwo, jego ustrój i instytucje, w myśli politycznej Józefa Piłsudskiego po 1918 r.[więcej]

05-10-2016

Trzecia konferencja naukowa dotycząca myśli politycznej Józefa Piłsudskiego odbyła się 4 października 2016 r. w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Poświęcona była zagadnieniom ustrojowym II Rzeczpospolitej, w tym konstytucjom, funkcjonowaniu parlamentaryzmu, miejscu armii w strukturach państwa, opiniom na temat demokracji, autorytaryzmu i totalizmu. Organizatorami konferencji były: Instytut Historii PAN i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.[więcej]

„Milusin” gościł gen. Bena Hodgesa, dowódcę Wojsk Lądowych USA w Europie

16-08-2016

 

Podróż została zorganizowana na życzenie goszczącego w Polsce dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie, który pragnął zapoznać się z historią wojny Polski z bolszewicką Rosją.

Wizyta i zainteresowanie amerykańskich oficerów Bitwą Warszawską jest uznaniem jej wagi w dziejach Europy i świata. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty lorda Edgara D’Abernona była jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. D’Abernon w swojej książce Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r. pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy, środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i sowieckiej inwazji. (…) Rząd Moskiewski … miał cele o wiele rozleglejsze i dalej idące, jak samo zdobycie Warszawy. Jego ambicja, jego ufne oczekiwanie zwycięstwa, rozciągało się na kraje leżące na zachód od Wisły i sięgało na daleko poza granice Polski.”

Generał i towarzyszący mu oficerowie rozpoczęli poznawanie historii bitwy w Belwederze. Zwiedzili pokoje Marszałka Piłsudskiego, a  prof. Grzegorz Nowik, pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przedstawił założenia strategiczne bitwy.  W Muzeum Wojska Polskiego amerykańska delegacja zapoznała się z salą „Drogi do niepodległości”.

Kolejnym przystankiem był dom Józefa Piłsudskiego. Przed dworkiem „Milusin” generała Bena Hodgesa powitał Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przestawiając historię dworku Marszałka, a także informując o budowie gmachu muzealno-edukacyjnego.

Amerykańscy goście wysłuchali w „Milusinie” wykładu prof. Grzegorza Nowika o planach operacyjnych wojny 1920 r. i dowodzeniu marszałka Józefa Piłsudskiego. Prof. Nowik powiedział, że istotą politycznych planów Marszałka podczas tamtej wojny była pomoc w tworzeniu państwa ukraińskiego. Józef Piłsudski rozumiał bowiem, że niepodległa Ukraina jest ważna dla niepodległości Polski. „Po niemal stu latach stoimy przed tym samym problemem” - stwierdził prof. Nowik.

Po zakończeniu wykładu dyrektor Krzysztof Jaraczewski wręczył gen. Benowi Hodgesowi angielskie wydanie książki „Rok 1920” Józefa Piłsudskiego. Była ona pisana w „Milusinie”. Amerykańscy oficerowie mieli okazję obejrzeć w gabinecie Marszałka najcenniejsze pamiątki po nim: buławę, Krzyż Wielki  Orderu, Virtuti Militari oraz szablę wręczoną mu po zwycięskiej wojnie 1920 r. Zostały one specjalnie na dzień wizyty sprowadzone z Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie są przechowywane.

Wizyta w „Milusinie” zakończyła się nominowaniem przez gen. Hodgesa sierżanta armii amerykańskiej Sebastiana Gawrona, kombatanta z Afganistanu, Iraku i Kuwejtu, na wyższy stopień wojskowy. Dowódca  Wojsk Lądowych USA w Europie podkreślił szczególną wymowę uroczystości awansu Polaka przed rodzinnym domem Marszałka.

Po wizycie w „Milusinie” amerykańscy oficerowie pojechali na  pole bitwy pod Ossowem, gdzie prof. Grzegorz Nowik zapoznał ich z przebiegiem walk na przedpolu Warszawy.

 

_mg_0746_0.jpg

_mg_0769.jpg

_mg_0973.jpg

_mg_1013.jpg