Buława marszałkowska podczas Nocy Muzeów!

20 maja, podczas Nocy Muzeów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentuje buławę Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć jeden z najważniejszych symboli odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rok Józefa Piłsudskiego

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin Marszałka Sejm uchwalił rok 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji Nocy Muzeów zaprezentuje najcenniejszy ze swoich eksponatów – buławę marszałkowską.

Ocalone

Po wybuchu II wojny światowej buława marszałkowska wraz innymi przedmiotami osobistymi Józefa Piłsudskiego została wywieziona do Bukaresztu wraz z transportem Funduszu Obrony Narodowej. Pamiątki po Marszałku udało się przewieźć następnie do Londynu i przekazać Aleksandrze Piłsudskiej. Po wojnie złożone zostały w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Powrót do kraju

Buława marszałkowska oraz inne przedmioty należące do Józefa Piłsudskiego, staraniem rodziny, która wróciła z uchodźstwa po 65 latach, zostały sprowadzone do Polski w 2004 r. Dotychczas buława była prezentowana publicznie ponad 10 lat temu na wystawie „Powrót pamiątek do kraju”.

Noc Muzeów

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego otwarcie planowane jest na listopad 2018 r., podczas Nocy Muzeów będzie gościć w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17. Buława marszałkowska zaprezentowana zostanie w gabinecie ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Podczas Nocy Muzeów pokazane zostaną również dwie inne pamiątki osobiste: złoty zegarek, który Józef Piłsudski otrzymał z okazji imienin od I Brygady w 1915 r., oraz papierośnica Marszałka, słynącego z zamiłowania do palenia. O eksponatach opowie prof. Grzegorz Nowik. Podcza Nocy Muzeów zapraszamy również do odwiedzenia wystawy plenerowej Co na to Marszałek? przy skwerze ks. Jana Twardowskiego. 

Zapraszamy 20 maja 2017, godz. 19.00, MKiDN, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17