Edukacja muzealna

Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów misji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Dlaczego edukacja?
Dlatego, że służy rozwojowi człowieka. Dlatego, że przez doświadczenie prowadzi nas do lepszego poznania siebie i swojej relacji ze światem. Dlatego, że wyzwala potencjał zawarty w każdym z nas. Dlatego, że przez przybliżanie dziedzictwa prowadzi nas ku ponadpokoleniowej wspólnocie wartości.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem edukacyjnym naszego Muzeum. Działalność  edukacyjną rozpoczęliśmy w 2011 roku i z każdym rokiem chcemy stopniowo rozbudowywać naszą ofertę tak, aby w przyszłości każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Ponieważ w momencie otwarcia nowego kompleksu muzealnego chcemy zaproponować Państwu  nowoczesną, ciekawą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, jej opracowanie i przygotowanie jest jednym z priorytetów naszej działalności.

Na stronie można  zapoznać się z naszym „alfabetem edukacji” oraz z opisami realizowanych programów. Chcemy nieustannie się dokształcać,  zamieszczamy więc także opis konferencji i szkoleń, w których wzięliśmy udział oraz linki do ulubionych stron internetowych.

Wkrótce poinformujemy o nowych wydarzeniach i projektach!

E.D.U.K.A.C.J.A

 

E - Emocje

Edukacja powinna  oddziaływać na wszystkie sfery człowieka – nie tylko intelekt, ale także uczucia i emocje.  Przecież to, co jest dla nas naprawdę istotne, co pozostaje w naszych wspomnieniach na długie lata, zawsze jest związane z emocjami. Dlatego dążymy do tego, aby nasi Goście odczuli żywy emocjonalny związek z przeszłymi pokoleniami Polaków, ich historią i wartościami.

 

D - Dialog

Edukacja jest dla nas ROZMOWĄ – z historią, zabytkiem, ekspozycją, architekturą, a  także z Gośćmi  i pracownikami  muzeum. W czasie rozmowy padają pytania – nie chcemy udzielać na nie gotowych odpowiedzi, będziemy jednak pomagali je odnaleźć. Prowadząc dialog szanujemy naszego Rozmówcę,  jego indywidualne doświadczenie, oczekiwania i potrzeby – dlatego nasza oferta będzie zróżnicowana i skierowana do rozmaitych grup Gości muzealnych. Zrobimy wszystko, aby rozmowa była ciekawa i poruszająca: nie będziemy unikali trudnych tematów i ważnych pytań, co bynajmniej nie jest dla nas sprzeczne z poczuciem humoru.

 

U - Umiejętności

Nowoczesna edukacja szkolna kładzie większy nacisk na rozwój UMIEJĘTNOŚCI i kształtowanie postaw niż na samo przekazywanie wiedzy.  Przez nasze działania w obszarze edukacji dla szkół chcemy pomóc im w kształtowaniu kluczowych umiejętności: uczenia się, kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywności i przedsiębiorczości oraz świadomości i ekspresji kulturowej, a także zachęcać młodych ludzi do zastosowania nabytych umiejętności.

 

K - Kontekst

Głęboko wierzymy, że historia nie jest czymś zamkniętym i oderwanym od współczesności. Wartości, którym służyły przeszłe pokolenia Polaków, są cały czas aktualne, zmienił się jedynie KONTEKST historyczny. Dlatego chcemy tak przekazywać historię, aby skłaniała ona do refleksji nad współczesnością i jej wyzwaniami.

 

A - Aktywność twórcza

Twórczość jest dla nas jednym z najważniejszych przymiotów człowieka, a umiejętność i pasja tworzenia nie przynależą wyłącznie artystom! Pragniemy, aby nasi Goście znaleźli u nas przestrzeń do własnych działań twórczych, zainspirowanych intensywnym i żywym kontaktem z historią.

 

C - Ciekawość

Najlepsza motywacja do poznawania, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Chcielibyśmy, aby nasi Goście przychodzili do nas z ciekawości, ale wychodzili jeszcze bardziej zaciekawieni!

 

J - Jak mi tu dobrze!

Edukacja ma być nie tylko ciekawa, ale także przyjemna! Poprzez zapewnienie naszym Gościom odpowiedniego komfortu chcemy stworzyć odpowiednie warunki do spotkań pomiędzy przyjaciółmi, dziećmi i rodzicami oraz innymi towarzyszami muzealnej przygody.

 

A - Atrakcje

Przedstawienie teatralne, dysputa, gawęda przy ognisku, gra miejska, koncert – chcemy zapewnić naszym Gościom tak ATRAKCYJNĄ i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, aby każdy znalazł u nas coś dla siebie. Zapraszamy!

 

O szczegółach programów będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie internetowej.