Projektanci kartek

III edycja - 2015

Marek Sayan Skwarski - autor kartki która zwyciężyła w otwartym konkursie; jest szefem artystycznym w TVP Kultura; specjalizuje się w komunikacji wizualnej i identyfikacji graficznej.

mjp_2015_kartka_maskwa_final-page-001.jpg

 

Katarzyna Bakuła - studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; autorka projektu muralu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, który prezentowany był przez 4 miesiące w centrum Warszawy z okazji 80 rocznicy śmierci Marszałka.

mjp_2015_kartka_mural_final-page-001.jpg

 

Andrzej Heidrich - wybitny artysta grafik, absolwent warszawskiej ASP. Andrzej Heidrich urodził się w 1928 r. w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki na warszawskiej ASP. Dyplom obronił pod opieką Jana Marcina Szancera. Od 1949 r. przez 40 lat pracował w wydawnictwie Czytelnik, tworząc ilustracje i projekty okładek, m.in. do dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Leszka Kołakowskiego. Dla NBP zaprojektował m.in. serię banknotów „Wielcy Polacy” (używaną do 1996 r.), a także pięć nowych banknotów z wizerunkami władców polskich, które są w użyciu do dziś. Jest także autorem projektów wielu znaczków pocztowych, wzoru paszportu czy odznaczeń dla polskich żołnierzy walczących w Iraku i Afganistanie. Każdy z banknotów wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski od połowy lat 70. jest autorstwa Andrzeja Heidricha. Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta (1977), medalem Zasłużony dla bankowości (1989), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006).

mjp_2015_kartka_heidrich_final-page-001_0.jpg

 

II edycja - 2014

Henryk Sawka - rysownik i satyryk. Debiutował w tygodniku „itd.”, był czołowym rysownikiem tygodników „Wprost” i „Polityka”. Obecnie związany z „Newsweekiem”. Korzysta z technik tradycyjnych („piórko i węgiel”) oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych (iPad). Laureat prestiżowych nagród: „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.

           henryk_sawka.jpg

 

Jan Konarzewski - artysta plastyk, grafik. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował na wydziale grafiki pod kierunkiem prof. Lecha Majewskiego. Autor znaczków i kartek pocztowych, plakatów. W pracy używa przede wszystkim komputera, ale zaczynał od malowania graffiti. Pracuje w reklamie.

           jan_konarzewski_mamy_niepodlegla_kartka_datownik.jpg

 

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) - grafik, rysownik. Był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim. Absolwent Akademii Sztuk Plastycznych. Autor serii komiksów, rysowanych od 1957 r., których bohaterami są Tytus, Romek i A’Tomek. Komiksy osiągnęły nakład 11 mln egzemplarzy. Autor autobiograficznych książek „Urodziłem się w Barbakanie” oraz „Tytus zlustrowany”. Odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

           papciochmiel.jpg

 

_________________________

I edycja - 2013

20133110004959.jpg

Józef Wilkoń –  artysta plastyk uznawany za jednego z najlepszych polskich ilustratorów w historii, autor szaty graficznej i ilustracji do prawie dwustu książek dla dzieci i dorosłych, wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki, obecnie mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym pod Warszawą. Absolwent malarstwa w ASP w Krakowie (pracownia prof. Adama Marczyńskiego) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektuje różne formy graficzne (m.in. pocztówki), ilustruje czasopisma, oprócz tego jest także malarzem, rzeźbiarzem i autorem scenografii teatralnych. Laureat wielu prestiżowych nagród artystycznych. Rozpoznawalny przede wszystkim ze względu na nastrojowe prace inspirowane przyrodą. Od lat 80. XX wieku głównymi bohaterami jego grafik są zwierzęta.

 

 

2013-11-09_1383997131.jpg

 

Andrzej Pągowski – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich grafików i plakacistów, autor ponad 1000 plakatów drukowanych od 1977 roku w Polsce i za granicą. Urodził się w 1953 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Plakatu w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (pracownia prof. Waldemara Świerzego). Choć najbardziej znany i ceniony jest ze względu na dorobek w dziedzinie plakatu, zajmuje się także ilustracją książkową i prasową, projektuje logotypy,  jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Od 1986 roku był dyrektorem graficznym i artystycznym kilku czasopism, obecnie właściciel i dyrektor kreatywny agencji reklamowej KreacjaPro. Laureat kilkudziesięciu polskich i zagranicznych nagród artystycznych. Jego prace charakteryzuje żywiołowy rysunek odręczny, dzięki czemu jego prace odbierane są jako autentyczne i pełne zaangażowania.

 

piotr_mlodozeniec.jpg

 

Piotr Młodożeniec – grafik, rysownik, malarz,  autor filmów animowanych. Jako jeden z pierwszych polskich artystów plastyków zaczął wykorzystywać w grafice język i technikę obrazu komputerowego. Urodził się w 1956 roku w Warszawie. Syn Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu i brat Stanisława Młodożeńca, malarza  mieszkającego w USA. Absolwent ASP w Warszawie, gdzie studiował malarstwo i sztukę książki, by w 1981 roku uzyskać dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Razem z Markiem Sobczykiem stworzył w 1991 roku grupę artystyczną Zafryki, nastawioną na grafikę użytkową, w tym przede wszystkim projektowanie plakatów i opracowanie graficzne książek i czasopism. Częstym motywem w jego obrazach i grafikach jest postać schematycznie namalowanego ludzika, którą można spotkać w różnorodnych sytuacjach i sceneriach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partner strategiczny:

 

Partner społeczny: