Marszałek rusza w Polskę z pasjonatami fotografii mobilnej!

II edycja akcji społecznej Co na to Marszałek? dobiegła końca. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i z radością informujemy, że do akcji zostało zgłoszonych prawie 2 500 zdjęć!

Przez 14 tygodni na naszym Instagramie @muzeumpilsudski oraz pod tagiem #conatomarszałek2 mogliśmy podziwiać setki inspirujących zdjęć przedstawiających współczesną Polskę i Polaków, a także ślady materialnego i niematerialnego dziedzictwa Józefa Piłsudskiego. Z czego dziś możemy być dumni, jacy jesteśmy – to tylko jedne z wielu wątków, które zostały uchwycone na Waszych fotografiach. Kolejny rok z rzędu stworzyliście wyjątkowy obraz Polski – pięknej, nowoczesnej, rozwijającej się i mimo burzliwej historii – wolnej jak za czasów Marszałka.

Na tym jednak nie poprzestajemy! Już pracujemy nad wydawnictwem podsumowującym II edycję – kalendarzem, w którym zaprezentowane zostaną zdjęcia zwycięzców cotygodniowych głosowań na Instagramie.

Wystawa Co na to Marszałek? i III edycja akcji

Pragniemy również potwierdzić, że III edycja Co na to Marszałek? ruszy w maju 2017 r.  My już nie możemy się doczekać, jednak wcześniej czeka nas sporo pracy… Bo inauguracją kolejnej edycji będzie wystawa plenerowa, na której podobnie jak w zeszłym roku zaprezentujemy zdjęcia wszystkich uczestników akcji! Bądźcie czujni, ponieważ wkrótce poinformujemy o szczegółach.

Marszałek rusza w Polskę!

Akcja Co na to Marszałek? zdobyła liczne grono odbiorców i uczestników, ale także uznanie środowiska pasjonatów fotografii mobilnej. Stąd zrodził się pomysł, aby po zakończeniu akcji Marszałek ruszył w Polskę wraz mobilnymi fotografami! W związku z tym zapraszamy do udziału w dwóch bardzo ciekawych inicjatywach, których jesteśmy partnerem - cyklicznych, ogólnopolskich spotkaniach psjonatów fotografii mobilnej Nozbe Mobile Photo Trip 16|17 oraz Tygoniach Mobilnych - najstarszym polskim przeglądzie fotografii mobilnej na Instgramie oragznizowanych przez Grupę Mobilni. 

Nasi patnerzy:

                   mpt16-17logo1200pxrgb_0.png            logo_mobilnych_kolor_2048_0.png

 

 

 

Zapraszamy na fotogaficzną podróż po Polsce!

 

mobiletrip_0.pngJuż na początku września rusza II edycja Nozbe Mobile Photo Trip 16|17.  Jakie cuda można robić przy użyciu aparatu w zwykłym smartfonie? Tego właśnie dowiecie się podczas inspirujących fotograficznych „tripów”, na które serdecznie zapraszamy! Podczas tych tematycznych spotkań zachęcamy do szukania ujęć, które nawiążą do hasła-pytania naszej akcji społecznej – „co na to Marszałek?”, ponieważ nagrodzimy zdjęcia, które wpadną nam w oko. Zajrzyjcie na profil @mobilephototrip i dołączcie! Pierwszy przystanek: Katowice 3-4 września! Zapraszamy!

Strona internetowa organizatora

Nota prasowa organizatora

Nota prasowa dot. spotkania w Katowicach

Plakat do pobrania

 

Pierwsze nagrody trafiły do uczestników I Tripu w Katowicach!

W ramach I Tripu w Katowicach pod tagiem #conatomarszałek zostało zgłoszonych ponad 1000 zdjęć, a my wśród nich wyróżniliśmy dwa, które naszym zdaniem najciekawiej odniosły się do idei akcji społeccznej Co na to Marszałek?. Każdy wyróżniony przez nas uczestnik otrzymuje naszą akcyjną ekotrobę z wizerunkiem Marszałka autorstwa Dawida Celka - uzdolnioengo garfika młodego pokolenia, autora m.in. warszawskich murali poświęconych Davidowi Bowiemu i Stanisławowi Grzesiukowi. 

Nasze pierwsze wyróżnienie przyznaliśmy @kamila.z8 za zdjęcie pt. "When the past meets the present...". Ten moment, gdy przeszłość spotyka teraźniejszość, to jeden z wielu motywów, które co roku doceniamy w akcji Co na to Marszałek?, więc nic dziwnego, że właśnie to zdjęcie wpadło nam w oko. Gratulujemy!

14508617_10205469760941890_1732007835_n.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne wyróżnienie trafiło do @magda_djm! Na jej fotogafii uwieczniony został znak czasów czyli kebabowa rzeczywistość polskich ulic - w tym sensie od czasów Józefa Piłsudskiego Polska zmieniła się nie do poznania! ;) Gratulujemy!

14483525_10205469759461853_1374254292_n.jpg

 

Już w październiku tematem mobilnej opowieści stanie się Warszawa! 

mpt2_warszawa_plakat.jpg

Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Nozbe Mobile Photo Trip 16|17, która w dn. 22-23 października będzie miała miejsce w Warszawie. Jak piszą w zaproszeniu na trip organizatorzy: "Warszawa ‐ miasto, gdzie na każdym kroku historia miesza się z nowoczesnością. Silne wartościami i etosem powstania warszawskiego, którego znaczenie z roku na rok coraz mocniej się eksponuje. Z drugiej strony dynamiczne i przyciągające międzynarodowe inwestycje. Dla przyjeżdżających tu co roku tysięcy ludzi ‐ ciągle jeszcze ziemia obiecana i miasto perspektyw. Wreszcie ‐ miasto kontrastów, czego będziecie mogli doświadczyć w trakcie październikowego tripu. Jednego dnia klimatycznym warszawskim tramwajem pojedziemy się przekonać, czy Warszawa słusznie nazywana jest Dubajem Europy i nadzieją współczesnej architektury, by już następnego najnowocześniejszą w Europie linią metra dojechać na praskie podwórka często zachowane w powojennym formacie. I jak tu nie zakochać się w Warszawie?". My spotkamy się ze wszystkimi uczestnikami na starcie - będzie to wyjatkowo miła okazja, że poznać się na żywo, nie tylko poprzez aplikację Instagram. :)

Nota prasowa organizatora dot. spotkania w Warszawie 

Serdecznie zapraszamy do zapisów i do zobaczenia na starcie! :)

 

 

Warszawskie spotkanie Nobzbe Mobile Photo Trip 16|17 mimo jesienniej pogody przyniosło wiele fascynujących spojrzeń na miasto. Tym razem mieliśmy okazję spotakć się na stracie Tripu entuzjastami fotogafii mobilnej z całej Polski. Wśród wszystkich rewelacyjnych zdjęć Warszawy wybraliśmy dwa, które szczególnie przypadły nam do gustu. 

Ekotorba akcji społecznej Co na to Marszałek? trafiła do @adrianwerner - inicjał JP rozszyfrowaliśmy jako Józef Piłsudski, ale na warszawskiej Pradze na dwoje babka wróżyła. ;)

15310676_10205934802327634_468962886_n.jpg 

Drugie wyróżnienie otrzymała @kaha_k za zdjęcie "szkalnego domu", ktory skojarzył nam się z prozą Stefana Żeromskiego, którego Józef Piłsudski znał osobiście. Piłsudski należał do pokolenia określanego mianem "ludzi bezdomnnych" - ludzi pozbawionych ojczyzny, których całe zycie było tułaczką, drogę niepewną i niebezpieczną, ale prowadzącą ku wolnej Polsce. 

Nozbe Mobile Photo Trip 16|17 w Kielcach - 3 odsłona mobilnych spotkań fotograficznych. 

MPT2_KIELCE_plakat.jpgTrzecie spotkanie drugiej edycji Nozbe Mobile Photo Trip odbędzie się w Kielcach. Jak piszą organizatorzy: "Zarówno dzięki niepowtarzalnemu zróżnicowaniu geologicznemu, jak i bogactwu rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, jest to jedyne takie miejsce na mapie Europy. Kielce to nie tylko natura i zatrzymane w skałach świadectwa ewolucji życia na ziemi, ale również zabytkowe centrum pełne urokliwych zakamarków." Kielce to również miasto nierozerwalnie związane z historią Legionów Polskich, a więc i Józefa Piłsudskiego. Jakie ślady Marszałka można dziś znaleźć w przestrezni miejskiej? Jak zmieniło się miasto od czasów, gdy Komendant Piłsudski wkroczył do niego na czele I Kompanii Kadrowej w 1914 roku? 

 

Nota prasowa dot. spotkania w Kielcach. 

Zachęcamy do zapisów!

 

 

 

 

 

Kielce okazały się miejscem pełnym nieoczekiwanych refleksji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Wyróżniliśmy dwa zdjęcia, które określiliśmy jako znak naszych czasów. 

W akcji społecznej Co na to Marszałek? pytamy, jak zmieniła się Polska od czasów Józefa Piłsudskiego. Po rewolucji przemysłowej XIX wieku rewolucja technologiczna zmieniła nieodwracalnie świat, co udało się uchwycić na poniższym zdjęciu, dlatego ekotrobę przyznaliśmy tym razem @jacekszlak!  

15320284_10205935310340334_1944777958_n.jpg

Poniższe zdjęcie spodobało nam się, ponieważ mamy tutaj przysłowiowe mydło i powidło, co pokazuje, że Polska jest nadal pełna kontrastów - z jednej strony nowoczesne budownictwo, infrstruktra i dynamiczny rozwój, a z drugiej trochę, chciałoby się rzec, typowego polskiego chaosu i "ułańskiej fantazji". ;) Gratulujemy autrowi zdjęcia @bartekparzyszek! 

15281815_10205935310100328_1632800622_n.jpg

 

Kolejnym tematem fotograficznej podróży jest Płock!

MPT2_PLOCK_plakat.jpg

Serdecznie zapraszamy na czwrate spotkanie z fotografią mobilną. "Kto z Was pamięta, że Płock był na przełomie XI i XII wieku stolicą Polski? Jest to miasto Książąt Polskich (Władysława I Hermana oraz Bolesława III Krzywoustego) a
także miasto Władysława Broniewskiego. Dzisiaj to raczej zapomniane miasto gdzieś pomiędzy Warszawą, Łodzią i Toruniem, które nadal jest stolicą ale Polskiego przemysłu naftowego.". Tajemnice Płocka odkryją przed nami pasjonaci fotogafii mobilnej, wśród ktorych nie może zabraknąć i Ciebie!

Zachęcamy do zapisów!

Nota prasowa dot. spotkania w Płocku. 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy Nozbe Mobile Photo Trip 16|17:

mpt2_partners_box.png

 

 

Pokaż w ramach Tygodni Mobilnych, jak zmieniła się Polska od czasów Marszałka

 

We wrześniu Marszałek ruszy w Polskę również z Grupą Mobilni! Pasjonatom fotografii mobilnej nie trzeba ich przedstawiać. Dla niewtajemniczonych dodamy tylko, że Grupa Mobilni to nieformalna grupa zrzeszają­ca najbardziej utytułowanych entuzjastów fotografii mobilnej w Polsce. Wraz z Mobilnymi będziemy mieli przyjemność i zaszczyt poszukać odpowiedzi na pytanie „co na to Marszałek?” w ramach Mobilnych Tygodni.

1-a-12211.jpg

Mobilny Tydzień to jeden z najstarszych, cyklicznych przeglądów polskich zdjęć na Instagramie. W akcji biorą udział autorskie fotografie opatrzone odpowiednim tagiem oraz wykonane i edytowane wyłącznie za pomocą smartfo­na lub tabletu. Jeśli chcesz zagłębić się w świat fotografii mobilnej, koniecznie odwiedź stronę grupamobilni.pl. Aby dołączyć do tej ciekawej inicjatywy, zajrzyjcie na profil @grupamobilni na Instagramie. My oczywiście nagrodzimy akcyjnymi pakietami i ekotorbami zdjęcia, które zgodnie z ideą akcji Co na to Marszałek? pokażą, jak zmieniła się Polska od czasów Józefa Piłsudskiego.

 
 

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma przyjemność przyznawać raz w miesiącu wyróżnienia fotografom mobilnym, którzy otagują swoje zdjęcia kolejnymi numerami przyporządkowanymi do poszczególnym Tygodnii Mobilnych.