Odkryj Sulejówek

_MG_1143_1.jpg

„Odkryj Sulejówek” to program aktywizujący i integrujący społeczność lokalną wokół Muzeum. Jego uczestnikami są zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, którzy mają ochotę poznać bliżej historię swojego miasta i włączyć się w proces tworzenia Muzeum.

To wieloletni program muzeum realizowany od 2013 r. Jego głównym celem jest zbudowanie społeczności lokalnej wokół nowo powstającej instytucji kultury oraz stworzenie razem z mieszkańcami miasta przestrzeni do realizacji wspólnych programów. W ramach różnych działań, warsztatów filmowych (dziecięca animacja o dworku „Milusin”) i fotograficznych (projekty: „Oswoić przestrzeń” i „Sulejówek w obiektywie”) oraz spotkań z pasjonatami mikrohistorii (cykl „Moje miasto. Moja historia”), wspólnie poszukujemy śladów pamięci stanowiących o wyjątkowości Sulejówka.

Clipboard01.png Z odnalezionych skrawków opowieści o dawnych mieszkańcach miasta i przy wykorzystaniu różnorodnych środków wyrazu (fotografii, animacji, nagrań audio i video) razem z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi tworzymy własne obrazy Sulejówka oraz portrety ludzi związanych z tą miejscowością, które w atrakcyjnej formie (miejskie audioprzewodniki, questingi) pozwalają odkryć to miejsce także innym osobom. W ten sposób krok po kroku wspólnie z mieszkańcami kreujemy przestrzeń, w której historia lokalna ma łączyć różne pokolenia oraz umacniać więzi i relacje pomiędzy muzeum a lokalną społecznością. Jeśli chcesz, możesz do nas dołączyć i wziąć udział w naszych działaniach, podczas których poszukujemy kolejnych archiwaliów i nowych form wyrazu dla interpretacji odkrytych przez nas historii.

Równolegle do działań z lokalną społecznością są prowadzone badania społeczne. Poszerzają one wiedzę na temat Józefa Piłsudskiego, Sulejówka, jego mieszkańców oraz roli muzeum. Są realizowane w ramach udziału muzeum w programach przygotowywanych przez organizacje pozarządowe (projekt „Latający animatorzy kultury i latający socjologowie dla muzeum” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”) oraz instytucje samorządowe (projekt „Zbadaj Kulturę” Mazowieckiego Instytutu Kultury), jak również dzięki stałej współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

DOŁĄCZ DO NAS!

 

Zobacz, co zrobiliśmy dotychczas!

 

V wakacje w "Milusinie" / 2017

Jeśli interesujesz się historią i starymi przedmiotami to zapraszamy do poznania efektów kolejnych letnich warsztatów, które spędziliśmy na poszukiwaniu zwykłych – niezwykłych przedmiotów przechowywanych na strychach czy w piwnicach sulejowieckich domów oraz powiązanych z nimi niecodziennych opowieści. Obejrzyj filmy i zobacz, co można znaleźć  po otwarciu „starej szafy”. Mamy nadzieję, że opowieści, którymi podzieli się z nami osoby starsze oraz impresja filmowa, jaką stworzyła na ich podstawie młodzież razem z Jolą Knap zainspiruje także Ciebie do odkrywania historii zapisanych w domowych zakamarkach.

 

 

 

IV wakacje w "Milusinie" / 2016

Poznaj z nami sulejóweckie "drewniaki". W 2016 r. w grupie międzypokoleniowej staraliśmy się dotrzeć do miejsc związanych z architekturą drewnianą, która stanowi o wyjątkowości Sulejówka. Podczas cyklu spotkań „Moje miasto. Moja historia” oraz w ramach plenerowych warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Martę Miastkowską i Mariusza Guglasa odkryliśmy wiele niezwykłych przykładów takich zabytkowych domów. Z zebranych materiałów stworzyliśmy plenerową wystawę „Nowe, stare historie” oraz dwie trasy terenowe dla rodziny – zapraszamy do pobrania map i wyruszenia na rodzinny spacer po miejscach kryjących niejedną ciekawą zagadkę. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka --> tutaj.

 

mapa_1.jpg                                    mapa_2.jpg

Mapa gry - Sulejówek Miłosna            Mapa gry - Sulejówek

 

III wakacje w "Milusinie" / 2015
Oblicza pamięci - Miejskie audioprzewodniki (trasy terenowe dla rodzin z dziećmi)

W 2015 r., w ramach trzecich letnich warsztatów, pod kierunkiem etnografów i animatorów ze Stowarzyszenia Etnograficznego im W. Dynowskiego opracowaliśmy razem z młodzieżą i osobami starszymi z Sulejówka dwie niezwykłe opowieści. Każdą z nich przygotowaliśmy w  formie miejskiego audipoprzewodnika, który można pobrać z naszej strony razem z mapą opracowaną do danej trasy. Zapraszamy do wysłuchania tych niecodziennych historii  o naszym mieście i jego mieszkańcach oraz na spacer razem z uczestnikami naszego projektu po różnych zakątkach Sulejówka.

 

 

Spacer po Sulejówku

Audio                      Mapa

audio.jpg              mapa_1.jpg

 

Spacer po Sulejówku Miłośnie

Audio                      Mapa

audio.jpg             mapa_1.jpg                 

 

 

 

II wakacje w "Milusinie"  / 2014

W 2014 r., w ramach drugich letnich warsztatów sięgnęliśmy po aparat fotograficzny. Razem z uczniami ze szkół w Sulejówku postanowiliśmy odwiedzić te miejsca, które gimnazjaliści zaznaczyli na mapie pamięci i mapie historii podczas szkolnych warsztatów poświęconych przestrzeni naszego miasta. Na tej podstawie opracowaliśmy scenariusz krótkiego filmu, który zrealizowaliśmy razem z młodzieżą podczas pierwszych dni wakacji. Efekty wspólnej pracy, która miała miejsce czasami po zmroku, a niekiedy przed świtem, bardzo nas zaskoczyły. Powstał naprawdę niecodzienny portret naszego miasta - zapraszamy do oglądania filmu. 

 

 

 

I wakacje w "Milusinie"  / 2013

W 2013 r., podczas pierwszych letnich warsztatów w muzeum, zrealizowaliśmy razem z dziećmi z Sulejówka film o dworku „Milusin”. Na naszych zajęciach pod kierunkiem Alicji i Mariusza Jodko, filmowców z Dziecięcej Wytwórni Filmowej, najpierw poznawaliśmy krok po kroku jak można zrobić film poklatkowy. Potem wspólnie przeglądaliśmy stare zdjęcia i wyszukiwaliśmy rodzinne historie o dawnych mieszkańcach tego miejsca. W ten sposób odkryliśmy sekrety dworku i stworzyliśmy o nim dziecięcą opowieść – zapraszamy do oglądania filmu.

 

 

 

 

 

Kontakt: tel.: +48 (22) 842 04 25 wew.: 30

Beata Nessel-Łukasik / specjalista ds. edukacji i działań społecznych / b.nessel@muzeumpilsudski.pl

 

 

ZOBACZ JESZCZE:

ARCHIWUM SPOŁECZNE SULEJÓWKA