Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum

20161109-144142-2_0.jpg

9 listopada 2016 r. o 13.00 w Sulejówku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W obecności gości honorowych – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych oraz reprezentantów środowisk, dla których powstające Muzeum ma szczególnie znaczenie – podpisano akt erekcyjny, a następnie wmurowano kamień węgielny. Był to kolejny ważny moment w historii Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Symboliczny początek budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego

9 listopada w Sulejówku odbyło się podpisanie i wmurowanie w kamień węgielny aktu erekcyjnego kompleksu muzealnego Muzeum Józefa Piłsudskiego. Pierwszy podpis złożył prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Akt erekcyjny podpisali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jacek Rusiecki, dyrektor muzeum – Krzysztof Jaraczewski i burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu nazwał Józefa Piłsudskiego, największym, obok świętego Jana Pawła II, Polakiem XX wieku. Stwierdził, że Piłsudski był wizjonerem, który urzeczywistnił wizję niepodległości, a w 1920 r. swoim geniuszem obronił Polskę.

Ta legenda o Komendancie, Marszałku, Naczelniku Państwa Józefie Piłsudskim trwała i trwa. Ta legenda trwała jeszcze za jego życia – w niezwykłej miłości, jaką darzyli go przede wszystkim jego żołnierze. Powiedziałbym: wręcz miłości ślepej – tak bardzo go uwielbiali. Dlaczego? Dlatego że był zwykły i niezwykły zarazem. Dlatego że był bohaterski jak lew, ale zarazem był lisem, bo tylko człowiek o tak niezwykłej osobowości mógł zrealizować tak niezwykłe, nieprawdopodobne w ogóle jak na tamte czasy dzieło.

20161109-141808-2.jpg   20161109-141131.jpg

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział, że naród potrzebuje spoiwa, a są nim wielcy ludzie.

„Potrzebujemy Piłsudskiego, potrzebujemy postaci, które tworzyły polską wspólnotę, tę niepodległą wspólnotę, sto lat temu. Potrzebujemy także innych współtwórców polskiej niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego – o nich wszystkich pamiętamy, bo ważna jest pamięć, która tworzy wartości i tożsamość polskiej wspólnoty" – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że budowa kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego jest częścią wieloletniego programu rządowego „Niepodległa 2018”.

Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego stwierdził, że obecność prezydenta, marszałka Sejmu i wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podkreśla wagę, jaką państwo polskie przywiązuje do tej nowej instytucji, do tradycji niepodległościowych i wolnościowych. Dyrektor Jaraczewski powiedział, że muzeum będzie pokazywało drogę do niepodległości oraz budowanie państwa polskiego poprzez pryzmat życia Józefa Piłsudskiego, jego myśli politycznej i czynów, jego sukcesów i porażek.

Zwracając się do wszystkich zaangażowanych w realizację budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego, który ma być otwarty w listopadzie 2018 r. Krzysztof Jaraczewski powiedział:

„Pamiętajcie, proszę, że spełniacie wielkie marzenie duchowe, potrzebę wynikającą z naszej tożsamości narodowej i państwowej. Od każdego z was zależy wielkość sukcesu, którego każdy przyszły zwiedzający oczekuje”.

Jacek Rusiecki, prezes Fundacji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organem współprowadzącym muzeum, podkreślił, że Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie uosabiało polski sukces.

„W sierpniu 1914 roku garstka 140 legionistów Piłsudskiego wyruszyła w świat, żeby odzyskać niepodległość. Nie chce się w to wierzyć, ale oni rzeczywiście tego dokonali. Dołączali do nich następni i odnieśli sukces".

Jacek Rusiecki przypomniał słowa Marszałka: „Nastąpi pokój. Są w życiu narodów i państw zmagania, które nigdy nie ustają. Polskę na równi z innymi narodami oczekuje walka we wszechświatowych zmaganiach o pierwszeństwo w dziedzinie organizacji i kultury”. Wskazał, że te słowa nie straciły aktualności.

20161109-144411.jpg   20161109-145238-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po podpisaniu aktu erekcyjnego i wmurowaniu go w kamień węgielny, wzniesiono toast za pomyślność rozpoczynającej się budowy i otwarcie nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego w 2018 r.

 

Zobacz galerię zdjęć z wmurowania kamienia węgielnego --> GALERIA