Wystawa plenerowa "Każdy się liczy"

Póki imię Polski nie zniknie na świecie, póki choć jedno serce polskie bić na nim będzie, póty nie zgaśnie serdeczna, wdzięczna pamięć o pierwszych żołnierzach Wolnej Niezależnej Polski.

J. Piłsudski, Wiedeń, 21 grudnia 1914

 

Co tam jest właściwie w tych waszych Legionach? – pytali Piłsudskiego austriaccy lekarze, którzy nie mogli się nadziwić, widząc rannych legionistów uciekających ze szpitala prosto do legionowych oddziałów walczących na froncie.
Tę tajemniczą moc Legionów i ich niezwykłego ducha odsłoni wystawa, którą Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowało specjalnie z okazji Stulecia Legionów Polskich.

 

Wystawa prezentuje zdjęcia legionowe podzielone na moduły pokazujące legionową codzienność i samych legionistów – zarówno podczas walki, jaki i w czasie koszarowego życia. Zdjęcia prezentowane są w postaci wielkoformatowej (lightbox’y) oraz w postaci 3D. Pokazujemy legionowy humor, zadziorność i przekorę legionistów, odwagę, różnorodność umundurowania, warunki życia na froncie (okopy, ziemianki), rozrywki w czasie wolnym (ćwiczenia fizyczne, sport, twórczość artystyczna i teatr, święta, zabawy przy muzyce), społeczny i obywatelski kierunek działań legionów – kontakty z cywilami (ludnością wiejską, dziećmi, mieszkańcami okolicznych miasteczek).

 

wystawa_boxy1.jpg

Integralną częścią wystawy jest literacka opowieść o historii Polskich Legionów i ich Duchu (udostępniona widzom podczas oglądania na odtwarzaczach mp3 w wersji audio), będąca montażem oryginalnych wspomnień legionowych (nierzadko pisanych z samego frontu), autorstwa mniej lub bardziej znanych legionistów. To niezwykłe, szczere i autentyczne świadectwo pokazujące fenomen Legionów Polskich z perspektywy zarówno dowódcy, jak i szeregowego żołnierza, a jednocześnie wartka opowieść pełna humoru, dramatyzmu, refleksji i spostrzeżeń dotyczących tamtego czasu. Ten unikalny wielogłos prezentowany na tle gigantycznego (ponad dwudziestometrowego) napisu KAŻDY SIĘ LICZY oraz pięknych zdjęć, na których widzimy dziesiątki twarzy anonimowych legionistów – pozwala lepiej zrozumieć fenomen Polskich Legionów, w których każdy – niezależnie od stopnia, pochodzenia, wykształcenia czy poglądów – się liczył…

 

Wystawę można oglądać w Sulejówku w ogrodzie Dworku „Milusin” w dniach 15.08.2014 – 30.11.2014:
środa, czwartek, niedziela w godzinach 10.00-16.00
piątek, sobota w godzinach 10-18

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do wysłuchania słuchowiska opartego o wspomnienia legionistów:

wysłuchaj nagrania  >>