Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów to wydarzenie  bezpośrednio nawiązujące do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów,  który miał miejsce w sierpniu 1939 oraz do setnej rocznicy wkroczenia 1. Kompanii Kadrowej do Kielc w sierpniu 1914.

Zjazd to całodniowe wydarzenie poświęcone historii Legionów Polskich. Chcemy w ten sposób przywrócić  pamięć  i spopularyzować wiedzę o Legionach.  Planowane działania będą miały charakter integracyjny, edukacyjny, kulturalny, historyczny i społeczny, a zaproponowane zostaną uczestnikom w formie spotkań, autorskich odczytów, ulicznego happeningu, gier miejskich, jak również w formie wystaw plenerowych i punktów informacji legionowej prowadzonych przez Muzeum, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić czy jego bliscy służyli w Legionach.

Podczas Zajzdu odbędzie się Spotkanie Rodzin Legionowych, podczas którego w rodzinnej atmosferze uczestnicy będą mogli wymienić się wspomnieniami o swich bliskich walczących w szeregach Legionów. W spotkaniu będzie uczestniczył Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wnuk Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski.

Wydarzenia zwieńczy koncert pokazujący historię Legionów w rozrywkowej formie poprzez anegdoty, żurawiejki i zupełnie nowe, przygotowane specjalnie na tę okazję, aranżacje piosenek legionowych, w wykonaniu wybitnych artystów polskiej estrady. Koncert w reżyserii Krzysztofa Jaślara, pod kierownictwem muzycznym Włodzimierza Korcza, odbędzie się z udziałem takich artystów jak Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Dorota Osińska, Zbigniew Wodecki, Robert Rozmus oraz Piotr Gąsowski i Artur Andrus.

Film promujący Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów:                                Film promujący Internetowy Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918:

spot.jpg     wykaz_spot.jpg

list_2.jpgprogram.png      kontakt.png        mapa_0.png

fotogrzegorzbasinski-8671.jpg fotogrzegorzbasinski-8711.jpg fotogrzegorzbasinski-8755.jpg fotokajadrag-9825.jpg

fotokajadrag-9856.jpg fotokajadrag-9796.jpg fotokajadrag-9799.jpg fotogrzegorzbasinski-8855.jpg

fotogrzegorzbasinski-8974.jpg fotogrzegorzbasinski-8980.jpg fotogrzegorzbasinski-8978.jpg  fotogrzegorzbasinski-8993.jpg

fot. Grzegorz Basiński, Harcerski Klub Fotograficzny "Fotos" ze Staszowa

Honorowy Patronat:

Organizatorzy:

mjp.png   fundacja.png   kielce.png

Partnerzy:

wbk.png      poczta.png      mon.png

Patroni medialni:

polskier.pngnewsweek.pngtvp_historia.png

Projekt dofinansowany z dotacji Ministra Obrony Narodowej.