Lekcje online z Muzeum

Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych na bezpłatne lekcje online na platformie Zoom.

Przygotowaliśmy dla Państwa i Państwa uczniów następujące tematy zajęć:

Zajęcia dla klas 1-3

Mieszkańcy spod 11

Na zajęciach wspólnie obejrzymy film animowany o przyjaźni trójki bohaterów: Elzy, Aniceta i Tadzika. Spróbujemy dowiedzieć się, dlaczego ta opowieść nie jest zwykłą bajką. Podczas wspólnych działań warsztatowych sprawdzimy, jaki związek mają losy mieszkańców spod 11 z historią Polski. Zabawy edukacyjne pomogą nam zrozumieć, dlaczego wolność jest tak ważna dla każdego i uświadomić sobie, że dzięki wspólnym działaniom można przenosić góry.

Zajęcia dla klas 4-6

Od Ziuka do Józefa – komiksowa opowieść o Józefie Piłsudskim

Co to jest komiks historyczny? Jakich błędów unikać przy tworzeniu komiksów? W jaki sposób zakomponować planszę komiksową, aby była ona czytelna dla odbiorcy? W czasie zajęć poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania oraz przyjrzymy się pracy twórcy komiksu historycznego. Mamy nadzieję, że po zajęciach ręce same będą rwały się do pracy!

Historyk na tropie – z wizytą u Piłsudskich

Naukowiec czy detektyw? Na czym tak naprawdę polega praca historyka? Czy ogranicza się wyłącznie do lektury starych dokumentów? W czasie lekcji przyjrzymy się (i przysłuchamy) różnym rodzajom źródeł historycznych. Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonamy się, jak wiele można się nauczyć z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.

Zajęcia dla klas 7-8

Spotkanie z „bostonką”

maszyna drukarska, tzw. bostonka ze zbiorów Muzeum Piłsudskiego

Spotkanie z „bostonką” – maszyną drukarską, to nie tylko spotkanie z wyjątkowym obiektem, o którego sprowadzeniu z zagranicy w 1894 r. wiedzieli tylko najbardziej wtajemniczeni. To jednocześnie podróż w zakamarki konspiracyjnej taktyki działaczy PPS-u, dla których walka słowem – w tym drukowanie i powielanie „bibuły” – była ważną częścią walki o wolność Polski, była jak „pocisk rewolucyjny [który] wyruszy w świat, by poruszyć żywiej serca tysięcy wiernych towarzyszów pracy, budzić śpiących, pokrzepiać strudzonych (…)”.

 

Zajęcia prowadzone będą przez edukatorki muzealne na platformie ZOOM, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00.

Każda lekcja trwa 60 minut.

Lekcje można rezerwować mailowo, pisząc na adres: warsztaty@muzeumpilsudski.pl. W mailu proszę podać:

  • dane szkoły,
  • klasę, liczbę uczniów,
  • proponowane terminy (dzień i godzinę),
  • kontakt telefoniczny do nauczyciela.

Po uzgodnieniu terminu zajęć edukator skontaktuje się z nauczycielem, aby ustalić szczegóły lekcji oraz przekazać link do spotkania.

Aby uczestniczyć w zajęciach uczniowie będą potrzebowali urządzenia (komputer/tablet/telefon) z dostępem do internetu. Uczniowie zostaną poproszeni o kliknięcie w przesłany wcześniej link, gdzie będzie czekać na nich edukatorka.