Pies i Wilk

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga? Tato, co to za święto? A co to jest niepodległość?” W dniu 11 listopada wielu rodziców staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań swoich dzieci. Jak wytłumaczyć wartość niepodległości pokoleniu, które wolnością oddycha na co dzień jak powietrzem? Z pomocą może przyjść teatr.

Pies mówił. Wilk słuchał uszami, gębą, nosem, a głód coraz bardziej ściskał mu żołądek. I już, już chciał ruszyć w drogę za psem, lecz wtem patrzy…
– A cóż to takiego?
– Gdzie?
– Ot tu na karku.
– To ślad po obroży, którą na noc mi kładą, bym lepiej pilnował.
– Nie biegasz swobodnie, gdzie tylko zapragniesz?
– Nie zawsze, ale jakie to ma znaczenie?
– Olbrzymie! Lepszy w wolności kąsek lada jaki niźli w niewoli przysmaki.

Fragment adaptacji bajki „Pies i wilk” Jeana La Fontaine’a

Czym jest program teatralny „Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych”?

W ramach projektu proponujemy zajęcia łączące elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów, które przedstawią pojęcie niepodległości w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia są przygotowane w formie „teatru w walizce” i przeznaczone do prezentowania w salach szkolnych i świetlicach. W czasie warsztatów, realizowanych przez profesjonalny zespół złożony z aktora i doświadczonej animatorki, wykorzystujemy nowoczesne techniki teatralne, jak również metody pedagogiki zabawy. Nasi mali widzowie są czynnie angażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Pozwala im to poznać nowe pojęcia nie tylko w sensie intelektualnym, ale i „doświadczyć” ich fizycznie oraz emocjonalnie.

Jakie są cele programu?

Celem programu jest przybliżenie dzieciom sensu Święta Niepodległości posługując się bliskim im językiem, oryginalną oprawą teatralną i interaktywną formułą warsztatów. W ten sposób chcemy stworzyć alternatywę dla tradycyjnego modelu edukacji patriotycznej, opartego na tekstach i formach zbyt trudnych dla małych dzieci.

Co pies i wilk mają wspólnego z niepodległością?

Osią spektaklu i warsztatów jest adaptacja bajki o psie i wilku autorstwa Jeana de La Fontaine’a, przeniesiona na grunt literatury polskiej przez Adama Mickiewicza. Pies i wilk, bohaterowie krótkich scenek, pokazują dwie różne postawy wobec wolności, a ich przygody i dialogi wprowadzają dzieci w świat takich pojęć jak wolność, podległość i niepodległość. Lalki, wykonane przez scenografa teatralnego i ożywiane przez aktora, wzbudzają żywe emocje naszych małych widzów, dzięki czemu chętnie angażują się oni w proponowane przez animatora działania warsztatowe.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia?

Warsztaty są realizowane w najmłodszych klasach szkół podstawowych oraz w placówkach specjalnych (świetlicach środowiskowych, Domach Dziecka oraz szpitalach dziecięcych) na terenie Warszawy i okolic.
Gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat programu?

Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (22) 842 04 25 wew. 15 lub pisząc na adres edukacja@muzeumpilsudski.pl

Jak można zapisać się na warsztaty?

Zapraszamy do zapisywania się na warsztat Pies i Wilk poprzez formularz.


Autorki programu:

 Barbara Gołębiowska, Beata Nessel-Łukasik


„Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych” to projekt edukacyjny, który zdobył liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. w 2016 r. otrzymał wyróżnienie w najbardziej prestiżowym konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku SYBILLA 2015 jako element programu „O niepodległości dla najmłodszych”, I nagrodę w konkursie „Muzealne Zdarzenie Roku – Wierzba”, zaś w 2015 r. został wyróżniony na gali III Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Został doceniony nie tylko przez środowisko muzealnicze, ale przede wszystkim przez dzieci i rodziców, o czym świadczy wciąż rosnące zainteresowanie projektem. Co Pies i Wilk mają wspólnego z niepodległością? Zapraszamy do obejrzenia filmu!