„Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” – bezpłatna wystawa do pobrania

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Niepodległa na mapach

Na każdej planszy można znaleźć mapy – różne, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania – nawet z zagranicy! Są one dowodem jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i jak wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Sejneńskie czy wojna polsko-bolszewicka miały konsekwencje w atlasach świata. W 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera, naukowca, który na konferencji pokojowej w Paryżu przedstawiał argumenty kartograficzne dotyczące kształtu granic II RP, warto pochylić się także nad rolą naukowców w procesie odbudowy polskiej państwowości.

Kształtowanie granic po 1918 roku

Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które przygotowuje materiały edukacyjne i scenariusze lekcji i warsztatów, oraz Archiwum Akt Nowych, które udostępniło materiały archiwalne.

Zapraszamy do korzystania!

Pobierz swoją wystawę:

WYSTAWA „NIEPODLEGŁA NA MAPACH. KSZTAŁTOWANIE GRANIC PO 1918 ROKU” – wersja do druku (bez tzw. spadów)

WYSTAWA „NIEPODLEGŁA NA MAPACH. KSZTAŁTOWANIE GRANIC PO 1918 ROKU” – wersja do druku (z tzw. spadami)

logo Muzeum Józefa Piłsudskiego i Biura Programu Niepodległa