Nieśwież. Nie tylko Radziwiłły… Z Piłsudskim po Kresach. Cykl prezentacji Tomasza Kuby Kozłowskiego (online)

Kiedy: 26 października 2021 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: kanał Muzeum na Youtube

W ramach cyklu „Z Piłsudskim po Kresach” tym razem Tomasz Kuba Kozłowski zaprasza do Nieświeża – miasta magnackiego, dziś w obwodzie mińskim na Białorusi. Nieoczekiwana wizyta Marszałka w październiku 1926 roku w mateczniku książąt Radziwiłłów i spotkanie z przedstawicielami arystokracji, odbiły się szerokim echem w kraju, wywołując liczne spekulacje.

Nieświeska eskapada Józefa Piłsudskiego i jej polityczne reperkusje to także pretekst by przypomnieć ogromne znaczenie Nieświeża w dziejach Rzeczypospolitej. W ilustrowanej oryginalną ikonografią prezentacji znajdą się odwołania do historii miasta, jego mieszkańców oraz kulturotwórczej roli Nieświeża i burzliwych losów zgromadzonych tam dzieł sztuki i rodowych pamiątek.