Rok Aleksandry Piłsudskiej – bezpłatne zajęcia

W uznaniu jej wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Z tej okazji zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych przybliżających sylwetkę tej niezwykłej postaci.

Klasy 1-3

Aleksandra Piłsudska – bohaterka z ulicy Krzywej
Biografią Aleksandry Piłsudskiej można by obdzielić kilka osób i każda z nich miałaby nieprzeciętny życiorys. Nasze spotkanie stanie się okazją do poznania wielu społecznych ról Aleksandry Piłsudskiej oraz wyzwań, z jakimi przyszło jej się zmierzyć. Poznając eksponaty związane z naszą bohaterką i odwiedzając jej ukochany ogród spróbujemy rozstrzygnąć, co moda może mieć wspólnego z przemycaniem materiałów wybuchowych, czy trzeba być żołnierzem, żeby otrzymać order, a także czy pierwszej damie wypada pielić grządki.

Klasy 4-6

Kobiety mają głos! O prawach kobiet w czasach Aleksandry Piłsudskiej
Czy w czasach Aleksandry Piłsudskiej dziewczynki mogły chodzić do szkoły? Czy kobietom wolno było walczyć z bronią w ręku? Kim były dromaderki? Pretekstem do poznania odpowiedzi na te i inne pytania stanie się biografia pani Marszałkowej. Zwiedzając wystawę i poznając zabytkowe eksponaty uczestniczki i uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym różniła się sytuacja kobiet na przełomie dwóch poprzednich stuleci od tej we współczesnej Polsce, dlaczego tak ważne było otrzymanie praw wyborczych i jaką rolę w walce o nie odegrała sama Aleksandra Piłsudska. Przy pomocy specjalnie przygotowanej gry oraz interaktywnych zadań dzieci przekonają się także, ile zawdzięczamy naszym dzielnym prababkom.

Klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe

Dromaderka, komendantka, pierwsza dama, czyli dlaczego Aleksandra Piłsudska nie ma swojego pomnika
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Czy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znalazło się miejsce na opowieść o „wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej” pani Marszałkowej? Uczennice i uczniowie będą mieli okazję to sprawdzić, tropiąc jej ślady na wystawie i w ogrodzie państwa Piłsudskich. Poznając przygody bohaterki, zgłębią losy wielu innych kobiet, o których nie dowiedzą się z podręczników do historii oraz znajdą odpowiedź na pytanie, dlaczego tak mało postaci kobiecych ma swoje pomniki. W części warsztatowej uczestniczki i uczestnicy zajęć zaprojektują własne sposoby na przywrócenie pamięci o Aleksandrze Piłsudskiej i jej dokonaniach.

Oferta jest aktualna do odwołania.