Warsztaty specjalne

Zajęcia specjalne o charakterze artystycznym lub szkoleniowym, prowadzone przez edukatora i eksperta. Oferta przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych (klasy 1-3, 7-8) i ponadpodstawowych.

Klasy 1-3

Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych
To interaktywne zajęcia, łączące elementy spektaklu lalkowego z pedagogiką zabawy. W czasie spotkania przybliżamy pojęcie niepodległości w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia zostały przygotowane w formie „teatru w walizce”. Uczniowie są czynnie zaangażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Pozwala im to poznać nowe pojęcia nie tylko w sposób intelektualny, ale też „doświadczyć” ich fizycznie oraz emocjonalnie.

Program otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015 oraz pierwsze miejsce w kategorii „Edukacja” w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba w 2015 r.

Zobacz film promujący warsztaty>>

Z wizytą „Milusinie”
W czasie warsztatów zwiedzimy wnętrze dworku „Milusin”, odkryjemy tajemnice domu rodziny państwa Piłsudskich i dowiemy się, jak wyglądało w nim życie sto lat temu. Spojrzymy na dworek okiem architekta i przeglądając plany willi, spróbujemy na nowo, według własnych wyobrażeń, zaprojektować przestrzeń „Milusina”. Udamy się także na spacer do ogrodu i zastanowimy się, czy pełnił tylko funkcję ozdobną. Przyjrzymy się pasiece, roślinom rosnącym w warzywniku oraz uprawie morw. 

Ze względów konserwatorskich wejście do dworku odbywa się w dwóch grupach do 15 osób, dlatego prosimy o obecność dwóch opiekunów grupy w czasie zajęć.


Klasy 7-8

Szkoły ponadpodstawowe

Wprowadzenie do debatowania
Na czym polega dobra debata? Jak trzeba się do niej przygotować? Czy debatowanie jest dla każdego? Na warsztatach uczniowie poznają odpowiedź na te i wiele innych pytań związanych z debatowaniem. Dowiadują się jak tworzyć argumenty, kontrargumenty oraz jak występować publicznie. Biorą także udział w ćwiczeniach debatanckich, opierających się na przykładach z życia codziennego oraz odwołujących się do historii.

W trakcie zajęć uczniowie będą korzystać z przygotowanych przez zespół Muzeum Zeszytów do debat historycznych>>.