Zajęcia w ogrodzie dla klas I-III

ZIELNIK Z SULEJÓWKA

Podczas zajęć dzieci poznają ogród przy Dworku Milusin, zwany Puszczą Milusińską. Spacerowi będzie towarzyszyła opowieść, między innymi o pasiece, grządkach warzywnych Aleksandry Piłsudskiej czy ulubionej grze córek Józefa – krokiecie. Przyjrzymy się również tym, co często umyka naszej uwadze, czyli chwastom. Zajęcia będą się opierały na warsztatach plastycznych – uczestnicy stworzą własną kartę z zielnika, gdzie połączą archiwalne zdjęcia z ogrodu ze znalezionymi w ogrodzie roślinami.

CZY KORA ZAWSZE JEST BRĄZOWA? MALI ARTYŚCI W MILUSIŃSKIEJ PUSZCZY

To nietypowa lekcja uważności i obserwacji w ogrodzie. Punktem wyjścia zajęć będzie poznanie historii ogrodu, ale przede wszystkim przyglądanie się napotkanym drzewom. Spróbujemy zerwać z opatrzonym schematem drzewa o brązowym grubym pniu. Uczestnicy przeprowadzą własne badania kolorów pni, a katalogując je, odpowiedzą sobie na pytanie, ile odcieni może mieć kora drzewna iczy ów odcień przez cały dzień jest taki sam. Przyjrzymy się, jak pnie malowali i malują artyści. Warsztaty zakończymy rysowaniem wybranego pnia drzewa w ogrodzie, skupiając się przede wszystkim na jego kolorze.

OGRODOWE OPOWIEŚCI

Z ogrodem w Sulejówku łączy się bardzo wiele historii, wspomnień, czasem nawet i legend. Poznanie ich będzie inspiracją do wymyślania własnych. Podczas warsztatów uczestnicy, na podstawie specjalnych kart opowieści, puszczą wodze fantazji. Będą tworzyć opowieści, w których pojawią się córki Piłsudskich – Jadwiga i Wanda, oczko wodne, który został zasypany, gdy w Dworku mieściło się przedszkole, pszczoły z pasieki czy ulubiona ławeczka Marszałka.