„Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą”

WIELKI FINAŁ PROGRAMU „STOJĘ PRZED JAKĄŚ DZIWACZNĄ TRĄBĄ”, czyli jak przedszkolaki ocaliły dom Marszałka Piłsudskiego!

„Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” to program Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego realizowana pod patronatem POLSKIEGO RADIA, dokumentująca prawie 50-letnią historię niezwykłego przedszkola działającego w Dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zwanym „Milusinem”. W ramach programu, dzięki ogólnopolskiej akcji społecznej „Milusin w eterze”, w której wzięło udział ponad 160 osób, udało się nagrać wspomnienia niemal 100 absolwentów przedszkola ze wszystkich roczników oraz jego pracowników. Wszyscy oni spotkają się 1 grudnia w Belwederze na wyjątkowym zjeździe podsumowującym akcję społeczną i wszystkie inne działania zrealizowane w ramach programu.

Chodziłeś do przedszkola w „Milusinie”?
Zgłoś się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!

Celem akcji „Milusin w eterze”, od której rozpoczęła się realizacja programu, było odnalezienie wychowanków, wychowawców i personelu przedszkola w „Milusinie” istniejącego w latach 1956-2000, zebranie ich relacji i stworzenie wspólnej opowieści o dworku Marszałka w tamtym czasie.

W ramach akcji zebraliśmy przeszło 100 relacji, które pokazują jak niezwykłe wspomnienia wiążą się z tym miejscem. Poszukiwanie grobu Marszałka w piaskownicy, tajemnicze spotkanie z „panią Piłsudską i jej synem”, duchy domu na skrzypiących schodach, wołga „porywająca dzieci” i wspomnienie szpinaku, do zjedzenia którego mógłby nakłonić wyłącznie sam Marszałek! – to tylko niektóre z nich. Pokazują, że postać Józefa Piłsudskiego – mimo zakazu wspominania o nim w przedszkolu w okresie PRL-u – istniała w wyobraźni przedszkolaków i pozostała w ich pamięci do dziś.

„Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą”

Twórców projektu zainspirowała wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego. „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój może się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie” – mówił do mikrofonu Józef Piłsudski w 1924 r. Dlatego właśnie fragmenty realizowanych przez nas nagrań, zostały udźwiękowione oryginalnymi nagraniami radiowymi zapamiętanymi przez absolwentów przedszkola z dzieciństwa, udostępnionymi przez archiwum Polskiego Radia.

Dziennikarze przedszkolakom

Projekt zrealizowany został przez zespół artystów i animatorów kultury pod kierunkiem Janusza Byszewskiego i Beaty Nessel-Łukasik, przy udziale dokumentalistów audio-historii oraz dziennikarzy Polskiego Radia i reżyserów dźwięku. Zgromadzone i opracowane przez historyków, montażystów, animatorów i samych absolwentów przedszkola fragmenty nagrań zostały już wielokrotnie zaprezentowane słuchaczom radia w kilkunastu audycjach oraz mieszkańcom Sulejówka podczas trzech akcji miejskich zrealizowanych na terenie miasta. W październiku prezentacja projektu odbędzie się podczas tegorocznej VIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Białymstoku.

Jedyne takie spotkanie na finał

Wielki finał, czyli spotkanie absolwentów przedszkola odbędzie się 1 grudnia 2018 w Belwederze, miejscu w którym Marszałek Piłsudski mieszkał i pracował, i na terenie którego również istniało ówcześnie przedszkole.

Podczas tego spotkania zaplanowane jest zwiedzanie Belwederskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego, wspólne rozmowy i wspomnienia absolwentów różnych roczników „przedszkolaków” (w tym fragmenty powstałych audycji), oglądanie zdjęć i pamiątek z przedszkola, spotkanie z dyrekcją Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku oraz realizatorami i dziennikarzami prowadzącymi warsztaty, a także wręczenie pamiątek.

Będzie to pierwsze takie spotkanie wszystkich roczników absolwentów przedszkola w Milusinie, dlatego wierzymy, że przyniesie nie tylko wiele wzruszeń i kolejnych wspomnień, ale także otworzy zupełnie nowy rozdział tej nieopisanej jeszcze historii.

Program „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Film promujący akcję „Milusin w eterze”

Film promujący „Radiowe spacery”