Siirry sisältöön

Rok Aleksandry Piłsudskiej

W uznaniu wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Kim zatem była i w jaki sposób zapisała się na kartach historii ta wyjątkowa kobieta, której zasługi ciągle jeszcze nie są powszechnie znane?

W przypadku osoby zaangażowanej na tak wielu polach życia społeczno-obywatelskiego nie sposób wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie w zaledwie kilku zdaniach. Jeśli w debacie publicznej pojawia się Aleksandra, to najczęściej w kontekście małżonka, Józefa Piłsudskiego. Jest to jednak cząstka z mozaiki jej życia, zachęcamy więc do zapoznania się z poniższym rysem biograficznym. Opracowanie nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z Aleksandrą Piłsudską, jednak spełnia podstawowe zadanie uporządkowania dat i faktów. Po bardziej szczegółowe opisy wybranych fragmentów jej osobistej historii, zapraszamy do wirtualnego Kufer Aleksandry. Mamy nadzieję, że cykl artykułów publikowanych raz w miesiącu, okaże się nie tylko zaskakująco aktualny, ale również inspirujący.

Nazwa Kufer Aleksandry wprost nawiązuje do skrzyni bagażowej, do której we wrześniu 1939 roku spakowane zostały pochodzące z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze pamiątki po Marszałku. Zostały one przekazane przebywającej na emigracji w Londynie wdowie, a po latach przedmioty te – jak i sam kufer – znalazły się na wystawie stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Kufer jest symbolem trwałości i ciągłości, wyrazem misji Aleksandry, aby zachować pamięć i dziedzictwo męża. Wirtualny Kufer Aleksandry symbolizuje z kolei misję Muzeum, aby zachować pamięć i upowszechniać wiedzę o tej, która zdecydowała się podporządkować swoje życie idei niepodległości Polski.

To decyzja Aleksandry o zakupieniu letniska w Sulejówku i stworzeniu tu domu rodzinnego zaważyła na stuletniej historii miejsca, w dokładnie którym dziś znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Kliknij, aby wejść na stronę z artykułami biograficznymi poświęconymi Aleksandrze Piłsudskiej

 

Rys biograficzny

Aleksandra urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach, w zubożałej rodzinie szlacheckiej Piotra Pawła Szczerbińskiego, pracownika magistratu oraz Julii Jadwigi z Zahorskich. Miała jedenaścioro rodzeństwa, ale wiek dziecięcy przeżyły tylko jej trzy siostry i brat. Wcześnie straciła także rodziców – w 1894 roku zmarła matka, a dwa lata później ojciec. Opieką nad ich osieroconym potomstwem zajęły się odtąd Maria Zahorska, siostra matki oraz babka, Karolina z Truskolaskich Zahorska. To właśnie ona, kobieta o niezwykłej sile charakteru, inteligencji i odwadze, wywarła ogromny wpływ na wychowanie Aleksandry, zaszczepiając w niej głębokie poczucie polskości. Poznaj biografię Aleksandry Piłsudskiej>>.

 

Miejsca związane z Aleksandrą Piłsudską

Copyrights 2023, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Strony internetowe Millenium Studio