Siirry sisältöön

 

 

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w partnerstwie z Fundacją Polska Debatuje zainaugurowało Program Debat Historycznych. Celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów. Pragniemy także ukazać historię jako pole fascynujących dylematów, które są nieustająco aktualne i inspirują do podejmowania dialogu i przemyśleń nad współczesnością.

W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych zostaną stworzone Kluby Debat Historycznych. W każdej edycji programu (odpowiednio w latach szkolnych 2018/19, 2019/20, 2020/21) w jednym województwie stworzonych zostanie 12 Klubów i prowadzone będą debaty o innej tematyce. Na zakończenie programu, w 2021 roku, wszyscy uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do nowej siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na wielką galę debatancką.

W roku szkolnym 2018/19 wybrane zostało województwo mazowieckie, a tematyka debat dotyczyła odzyskania niepodległości. Uczestnicy programu zostali otoczeni wszechstronną opieką merytoryczną: wszyscy uczestnicy projektu zostali przeszkoleni przez profesjonalnych trenerów i otrzymali materiały służące przygotowaniu do turniejów, w tym Podręcznik debat historycznych oraz Zeszyty do debat historycznych. Drużyny z 10 klubów debatanckich miały szanse zmierzyć się w szlachetnej rywalizacji w trakcie dwóch turniejów debat, objętych patronatem Instytutu Historycznego UW, które odbyły się w Warszawie w dniach 1 grudnia 2018 roku oraz 5 – 6 kwietnia 2019 r. Zarówno sędziowie i organizatorzy, jak i opiekunowie Klubów, zauważyli na drugim turnieju znaczący postęp uczniów w zakresie umiejętności wypowiedzi, argumentacji i wiedzy historycznej. Ogromnie cieszą tak pozytywne opinie naszych uczestników, którzy docenili edukacyjny i integracyjny wymiar programu.


Obecnie rekrutujemy do programu szkoły z terenu województwa łódzkiego na okres roku szkolnego 2019/20. Wiodącym tematem debat będzie odbudowa niepodległego państwa polskiego po 1918 roku.

Aby zgłosić szkołę do projektu, należy wysłać skan wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z pieczęcią szkoły na adres: debaty@muzeumpilsudski.pl do dnia 5 czerwca 2019 r. Do programu może przystąpić maksymalnie 12 szkół, które nie uczestniczyły do tej pory w programach debatanckich. O przyjęciu będzie decydować kolejność zgłoszeń i kryterium geograficzne (chcemy, aby w programie uczestniczyły szkoły z różnych miejscowości województwa łódzkiego). Informację o kwalifikacji do projektu wyślemy do Państwa do 7 czerwca br.

Co oferujemy:
• Uczestnictwo w dwóch Turniejach Debat Historycznych (jesiennym i wiosennym) w Warszawie
• Szkolenia dla Opiekunów Klubów i ich członków z wykorzystania debat i argumentacji w nauczaniu historii oraz prowadzenia klubu debat, przeprowadzone przez profesjonalnych trenerów
• Materiały służące przygotowaniu się do turniejów, w tym Podręcznik debat historycznych, Zeszyty do debat historycznych i filmy instruktażowe
• Opiekę merytoryczną przez cały okres roku szkolnego
• Nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników programu

Czego oczekujemy:
• Utworzenia w szkole Klubu Debat Historycznych
• Organizowania przez Opiekuna regularnych, cotygodniowych spotkań utworzonego Klubu w roku szkolnym 2019/20, od października do maja (z wyłączeniem ferii szkolnych i okresów świątecznych)
• Udostępnienia przez szkołę pomieszczenia na spotkania Klubu oraz na potrzeby dwudniowego szkolenia dla jego członków
• Przygotowania i zapewnienia uczestnictwa drużyn z utworzonego Klubu w dwóch Turniejach Debat Historycznych w Warszawie (organizator pokrywa koszty wyżywienia, organizacji i nagród, dojazd do Warszawy odbywa się na własny koszt)

Wszelkie pytania dotyczące Projektu prosimy kierować drogą mailową na adres debaty@muzeumpilsudski.pl lub telefonicznie (nr. tel. 22 842 04 25 wew.15)

Pobierz formularz zgłoszeniowy

Pobierz ulotkę z podstawowymi infrormacjami

 

 

 

 

 

Copyrights 2018, Muzeum Józefa Piłsudskiego.

strony internetowe Millenium Studio