Siirry sisältöön

 

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w partnerstwie z Fundacją Polska Debatuje zainaugurowało Program Debat Historycznych.

Celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów. Pragniemy także ukazać historię jako pole fascynujących dylematów, które są nieustająco aktualne i inspirują do podejmowania dialogu i przemyśleń nad współczesnością.

W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych zostaną stworzone Kluby Debat Historycznych. W każdej edycji programu (odpowiednio w latach szkolnych 2018/19, 2019/20, 2020/21) w jednym województwie stworzonych zostanie 12 Klubów i prowadzone będą debaty o innej tematyce. Na zakończenie programu, w 2021 roku, wszyscy uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do nowej siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na wielką galę debatancką.

W roku szkolnym 2018/19 wybrane zostało województwo mazowieckie, a tematyka debat dotyczyła odzyskania niepodległości. Uczestnicy programu zostali otoczeni wszechstronną opieką merytoryczną: wszyscy uczestnicy projektu zostali przeszkoleni przez profesjonalnych trenerów i otrzymali materiały służące przygotowaniu do turniejów, w tym Podręcznik debat historycznych oraz Zeszyty do debat historycznych. Drużyny z 10 klubów debatanckich miały szanse zmierzyć się w szlachetnej rywalizacji w trakcie dwóch turniejów debat, objętych patronatem Instytutu Historycznego UW, które odbyły się w Warszawie w dniach 1 grudnia 2018 roku oraz 5 – 6 kwietnia 2019 r. Zarówno sędziowie i organizatorzy, jak i opiekunowie Klubów, zauważyli na drugim turnieju znaczący postęp uczniów w zakresie umiejętności wypowiedzi, argumentacji i wiedzy historycznej. Ogromnie cieszą tak pozytywne opinie naszych uczestników, którzy docenili edukacyjny i integracyjny wymiar programu.


Zapraszamy do obejrzenia filmów instruktażowych „Jak przeprowadzić debatę?”

 

 

 

 

 

 

 

Copyrights 2018, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Strony internetowe Millenium Studio