Siirry sisältöön

 

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w partnerstwie z Fundacją Polska Debatuje zainaugurowało Program Debat Historycznych. Celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów. Pragniemy także ukazać historię jako pole fascynujących dylematów, które są nieustająco aktualne, a także ułatwić dialog międzypokoleniowy.

W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych oraz w organizacjach seniorów zostaną stworzone Kluby Debat Historycznych. W każdej edycji programu (odpowiednio w latach szkolnych 2018/19, 2019/20, 2020/21) w jednym województwie stworzonych zostanie 12 Klubów i prowadzone będą debaty o innej tematyce. W roku szkolnym 2018/19 wybrane zostało województwo mazowieckie, a tematyka debat dotyczyć będzie odzyskania niepodległości. Na wiosnę 2019 roku ogłoszone zostanie województwo, które weźmie udział w drugiej edycji Programu w roku szkolnym 2019/20 , w którym debaty koncentrować się będą na tematyce odbudowy państwa”. Na wiosnę 2020 roku ogłoszone zostanie województwo, które weźmie udział w ostatniej edycji Programu , której uczestnicy debatować będą o „wojnie polsko-bolszewickiej” w rocznicę jej stulecia. Na zakończenie programu, w 2021 roku, wszyscy uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do nowej siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na wielką galę debatancką.

Lista przyjętych szkół i organizacji seniorskich w roku 2018/19:

– IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu,
– XCIX LO im. Z. Herberta w Warszawie,
– Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku,
– I LO w Ostrołęce,
– Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim,
– ZS Pionki w Pionkach,
– Monnet International School w Warszawie,
– I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie,
– Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze,
– Stowarzyszenie Klub Seniora w Sulejówku.

Zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie Klubów na początku roku szkolnego zostaną przeszkoleni przez profesjonalnych trenerów, pod których opieką nabędą umiejętności prowadzenia debaty. W każdej edycji zostaną zorganizowane dwa jednodniowe szkolenia dla Opiekunów Klubów oraz jedno dwudniowe szkolenie dla uczestników.

Po szkoleniu wstępnym, przy pomocy materiałów merytorycznych dostarczonych przez Organizatora. Opiekunowie Klubów w czasie regularnych spotkań będą przygotowywać uczestników do dwóch turniejów debatankich – jesiennego (termin: listopad/grudzień 2018) i wiosennego, które zostaną zorganizowane. Najlepsze drużyny na danym turnieju zostaną wyróżnione nagrodami. Turnieje, jako kluczowe wydarzenie Programu, będą aktywnie promowane poprzez Muzeum oraz Fundację Polska Debatuje.

Na potrzeby szkolenia uczestników programu oraz dla wszystkich zainteresowanych tematem powstała specjalna publikacja – podręcznik debat historycznych wraz z towarzyszącymi jej materiałami filmowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyrights 2018, Muzeum Józefa Piłsudskiego.

strony internetowe Millenium Studio