Często zadawane pytania

 • Jak dojadę do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku mieści się w Sulejówku przy Alei Piłsudskiego 29.

Na terenie Sulejówka obowiązuje 2. Strefa biletowa ZTM. Do Muzeum można dojechać:
• autobusem linii 173 (z Warszawy, przystanek docelowy: Al. Piłsudskiego),
• pociągami Szybkich Kolei Miejskich lub Kolei Mazowieckich (stacja docelowa: Sulejówek),
• samochodem (dowiedz się więcej>> o miejscach parkingowych dla gości Muzeum),
• rowerem (możliwe jest przypięcie roweru do stojaków przy budynku).

Szczegóły na temat dojazdu znajdziesz na stronie Jak dojechać?>>.

 • Gdzie zaparkować?

Niedaleko Muzeum znajduje się niestrzeżony i bezpłatny parking dla odwiedzających. Dokładna lokalizacja i mapka dojazdu znajduje się na stronie>>. Na ulicach znajdujących się bezpośrednio przy terenie Muzeum (Al. Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Legionów, Oleandrów) obowiązuje zakaz parkowania.

 • Co mogę zobaczyć w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Zapraszamy do zwiedzania:
– wystawy stałej Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935 – wystawa narracyjna przedstawiająca życie Józefa Piłsudskiego oraz czasy w których żył. Wystawa znajduje się w budynku głównym Muzeum. Wystawę można zwiedzać samodzielnie (dostępne są audioprzewodniki) lub z przewodnikiem. Dowiedz się więcej>>
– dworku „Milusin” z ogrodem historycznym – dom rodzinny Piłsudskich w latach 1923-1926. Dworek i ogród można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Dowiedz się więcej>>
– wystaw czasowych – informacje o bieżących wystawach znaleźć można na stronie głównej Muzeum.

 • W jakich godzinach czynne jest Muzeum?

Informacje dotyczące dni i godzin otwarcia znaleźć można na stronie Godziny otwarcia>>.
Należy pamiętać, że wstęp na wystawę stałą możliwy jest najpóźniej na 2 godziny przed jej zamknięciem. Ze względu na zabytkowy charakter dworku „Milusin” liczba miejsc w grupach jest ograniczona. Zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletu online>>.

 • Jak długo trwa zwiedzanie Muzeum?

Czas zwiedzania wystawy stałej, samodzielnie, z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem, zajmuje około 2 godzin. Czas zwiedzania dworku „Milusin” i ogrodu historycznego, w zależności od pory roku, może trwać 50-90 minut. Ze względu na zabytkowy charakter dworku „Milusin” liczba miejsc w grupach jest ograniczona. Zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletu online>>.

 • Ile osób może liczyć grupa z przewodnikiem?

Grupa oprowadzana przez przewodnika po wystawie stałej oraz po dworku „Milusin” może liczyć maksymalnie 15 osób.

 • Czy mogę fotografować i filmować podczas zwiedzania?

Na wystawie stałej oraz w dworku „Milusin” można robić zdjęcia oraz krótkie filmy na własny użytek. Zabronione jest używanie flesza. Nagrywanie profesjonalnych materiałów, wymaga wcześniejszego kontaktu z Działem Komunikacji i Promocji, pod adresem e-mail: [email protected]

 • Czy mogę wypożyczyć audioprzewodnik?

Audioprzewodniki oferujemy w cenie biletu na wystawę stałą. Dostępne są następujące wersje językowe: polski, niemiecki, angielski, rosyjski, PJM oraz audiodeskrypcja po polsku. Audioprzewodniki zawierają także wersję opowieści dostosowaną do zwiedzania wystawy stałej ścieżką rodzinną (w języku polskim). Dworek „Milusin” można zwiedzać z przewodnikiem, audioprzewodniki nie są dla niego dostępne.

 • Czy dzieci mogą zwiedzać wystawę stałą i dworek „Milusin”?

Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy audioprzewodniki z rodzinną ścieżką zwiedzania po wystawie stałej. Więcej informacji o rodzinnym zwiedzaniu Muzeum znaleźć można na stronie Zwiedzanie z dziećmi>>. Oferta zwiedzania dworku „Milusin” prawdopodobnie nie będzie interesująca dla dziecka poniżej 10 roku życia.

 • Czy Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Budynek główny Muzeum jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku i słuchu. W ogrodzie historycznym oraz w dworku „Milusin” dostęp może być utrudniony. Szczegółowe informacje na temat dostępności Muzeum można znaleźć na stronie>>. Jeśli potrzebujesz pomocy przy organizacji wizyty w naszym Muzeum prosimy o kontakt z koordynatorem do spraw dostępności, Mateuszem Bartnickim, pod adresem e-mail: [email protected]

 • W jaki sposób mogę zakupić bilet lub zarezerwować miejsca na bezpłatne wydarzenie?

Zachęcamy do kupowania biletów i pobierania bezpłatnych wejściówek online>>. Bilety można kupić również w kasie Muzeum (liczba biletów i wejściówek jest ograniczona).

 • Czy aby zwiedzić wystawę stałą bądź dworek „Milusin” trzeba wcześniej rezerwować bilety?

Rezerwację biletów prowadzimy tylko dla zorganizowanych grup z przewodnikiem. Jeśli chcesz zwiedzać indywidualnie, możesz nabyć bilety online>>. Bilety można kupić również w kasie Muzeum.

 • Czy w dzień bezpłatnego wstępu na wystawę stałą trzeba mieć bilet?

Tak, bezpłatne bilety należy pobrać w kasie Muzeum lub online>>.

 • Ile kosztują bilety normalne i ulgowe?

Bilet wstępu na wystawę:
• bilet normalny – 23 zł
• bilet ulgowy – 18 zł

Bilet wstępu do dworku „Milusin”:
• bilet normalny – 23 zł
• bilet ulgowy – 18 zł

Bilet wstępu łączonego (wystawa stała i dworek „Milusin”):
• bilet normalny – 41 zł
• bilet ulgowy – 32 zł

Szczegółowe informacje o ulgach i cenach znaleźć można na stronie Cennik>>.

 • Czy jest możliwość rezerwacji przewodnika dla osób indywidualnych?

Zwiedzanie z przewodnikiem dla zwiedzających indywidualnych odbywa się regularnie wg ustalonego kalendarza:
– wystawa stała – w wyznaczonych godzinach, terminy zwiedzania są dostępne online>>
– dworek „Milusin” – przewodnik jest zawsze wliczony w cenę zwiedzania dworku; terminy zwiedzania można sprawdzić online>>

Jeśli chcieliby Państwo zwiedzić wystawę stałą lub dworek z przewodnikiem w innych godzinach lub tylko we własnym gronie, istnieje taka możliwość po uprzednim dokonaniu rezerwacji i opłaceniu usługi przewodnika. W tym celu prosimy o kontakt z działem rezerwacji dostępnym pod adresem mailowym: [email protected]

 • Jak mogę zaangażować się w działalność Muzeum?

Osobom, które chciałyby zaangażować się w działalność Muzeum możemy zaproponować:’
– wolontariat – więcej informacji znaleźć można na stronie>>
– nasz zespół muzealny cały czas się powiększa, zachęcamy do przejrzenia aktualnych ofert pracy>>

 • Czy wstęp na teren sklepu muzealnego i restauracji Adelcia jest płatny?

Wstęp do budynku głównego, gdzie znajduje się restauracja Adelcia, kasy, Salonik i sklep muzealny jest bezpłatny. Wstęp na plac główny również nie wymaga zakupu biletu.

 • Czy mogę zwrócić bilet?

Zgodnie z Regulaminem zwroty za bilety na zwiedzanie indywidualne przyjmujemy do 3 dni przed terminem planowanego zwiedzania. Zwrot kosztów za wynajętego przewodnika możliwy jest na 5 dni przed terminem zwiedzania. Aby dokonać zwrotu prosimy o przesłanie wiadomości na adres mailowy: [email protected]

 • W jaki sposób mogę przekazać dar dla Muzeum?

Muzeum cały czas czynnie pozyskuje obiekty do kolekcji. Osoby chętne do przekazywania darów do zbiorów muzealnych prosimy o kontakt z kustoszem, Romanem Olkowskim, pod adresem email: [email protected]

Działalność statutową i programową Muzeum można też wesprzeć finansowo online>>.

 • Czy mogę wejść do Muzeum z psem?

Do Muzeum, zarówno do budynku głównego, jak i do dworku „Milusin” wraz z ogrodem, nie można wejść z psem. Wyjątek stanowią osoby poruszające się z psem przewodnikiem.

 • Co, jeśli spóźnię się na zwiedzanie z przewodnikiem?

Zwiedzający indywidualni, którzy spóźnią się na zwiedzanie z przewodnikiem, mogą dołączyć do grupy. Obsługa Muzeum zaprowadzi spóźnioną osobę do właściwej grupy. Jeśli spóźnisz się na zwiedzanie z przewodnikiem dla grupy zorganizowanej, przewodnik zaczeka na grupę, ale zwiedzanie będzie skrócone o czas spóźnienia.

 • Czy aby dojechać do Sulejówka z Warszawy komunikacją miejską konieczny jest specjalny bilet?

Sulejówek znajduje się w drugiej strefie biletowej ZTM, więc obowiązują bilety na drugą strefę. Informacje o dojeździe do Muzeum sprawdzić można na stronie ZTM>>.

Bilet na drugą strefę obowiązuje także w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich od stacji Wola Grzybowska. Do podróżowania SKM bądź KM konieczne jest posiadanie biletu okresowego. W pociągach Kolei Mazowieckich można kupić bilet u konduktora.

 • Czy można zwiedzać dworek „Milusin” wraz z ogrodem podczas deszczu?

W przypadku ulewnego deszczu zwiedzanie ogrodu jest ograniczone do przejścia do dworku. W Muzeum mamy parasole dla Gości, które wypożyczamy na czas zwiedzania. W wyjątkowych sytuacjach (burze, wichury) możliwe jest odwołanie zwiedzania ze względu na zasady bezpieczeństwa.

 • Jak mogę zamówić zajęcia edukacyjne dla grupy szkolnej/przedszkolnej w Muzeum?

Muzeum ma szeroką ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Szczegółowe informacje o ofercie, i o tym jak zamówić zajęcia, znaleźć można na stronie>>.

 • Czy w Muzeum mogę coś zjeść, napić się kawy?

Tak, w Muzeum znajduje się restauracja Adelcia, która oferuje obiady, lunche, kawę i ciasta. Więcej informacji o restauracji znaleźć można na stronie>>.

 • Czy zestawy słuchawkowe używane podczas zwiedzania z przewodnikiem są dezynfekowane?

Tak. Audioprzewodniki, z których korzystają zwiedzający, są dezynfekowane na bieżąco środkami czyszczącymi na bazie alkoholu.

 • O której godzinie jest ostatnie wejście na wystawę stałą?

Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na 90 minut przed zamknięciem Muzeum. Po tym czasie kasa jest nieczynna i nie będzie możliwości zakupu biletu. W środy i czwartki ostatnie wejście jest o godzinie 15:30, w piątki, soboty i niedziele o godzinie 17:30.

 • Czy bilet na zwiedzanie jest ważny cały dzień?

Bilet na wystawę stałą wystawiany jest na konkretną godzinę, ale w przypadku zwiedzania indywidulanego możliwe jest wejście o innej godzinie. Bilet umożliwiający zwiedzanie dworku „Milusin” jest ważny tylko o godzinie umieszczonej na bilecie. Nie ma możliwości przesunięcia zwiedzania dworku „Milusin” na inną godzinę. Szczegóły dotyczące zwiedzania dworku „Milusin” znaleźć można na stronie>>.

 • Mam ze sobą torbę, w której mam ważne rzeczy. Czy mogę wejść z nią na wystawę i do dworku?

Na wystawę stałą i do dworku „Milusin” nie można wejść z dużymi torbami i plecakami. Naszych gości prosimy o pozostawienie rzeczy w szatni lub w szafkach depozytowych zamykanych na kluczyk. Teren Muzeum jest objęty monitoringiem i ochroną wykwalifikowanego personelu.

 • Czy mogę wejść do ogrodu, żeby zrobić zdjęcie dworku „Milusin”?

Nie. Wstęp do ogrodu historycznego jest możliwy wyłącznie z przewodnikiem o ustalonych godzinach. Nie ma możliwości wejścia do ogrodu „na chwilę”.