Oferta dla szkół ponadpodstawowych

Zapisy na semestr zimowy 2019/2020 zostały zamknięte.

BARWY NIEOBOJĘTNE

Interaktywne warsztaty podczas których poznajemy historię Polski poprzez zmieniające się formy symboli narodowych. Wykorzystując przykłady dzieł sztuki współczesnej oraz zdjęcia i filmy przedstawiające różne sytuacje społeczne, staramy się także odkryć jakie znaczenie mają dla nas symbole narodowe i z jakimi wartościami się wiążą. W ten sposób uczymy się wspólnie prowadzić dyskusję o roli historii i kształtowaniu naszych postaw. Dzięki różnym zadaniom dowiadujemy się, dlaczego godło, flaga i hymn są dla nas tak ważne, i jak używa się języka „barw nieobojętnych” na co dzień, a jak w sztuce.


ZANIM POWSTAŁA LEGENDA

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, co musiało się wydarzyć, by narodziła się jedna z najważniejszych formacji wojskowych w naszej historii i jaka była w tym rola Józefa Piłsudskiego. Postać Komendanta będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, co to jest organizacja i jak ją stworzyć; czym jest ideologia, propaganda i siła autorytetu. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli wykazać się kreatywnością, przedstawiając swoje wnioski i pomysły w formie pracy plastycznej.


WYBORY PIŁSUDSKIEGO

Warsztaty debatanckie.

Zapraszamy na warsztaty oparte na schemacie gry decyzyjnej. Uczniowie cofną się w czasie, by zmierzyć się z dylematami, przed którymi stawał Józef Piłsudski. Gra, przygotowana przez Fundację Polska Debatuje i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nauczy uczestników podstaw debatowania oraz argumentowania. W trakcie zajęć grupa pozna jedne z najtrudniejszych momentów w życiu Józefa Piłsudskiego – decyzje dotyczące zarówno kwestii politycznych, militarnych, jak i życia prywatnego.


POLSKA DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI

Zajęcia wokół depeszy notyfikującej powstanie państwa polskiego, podpisanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego. Uczniowie poznają treść, historię i okoliczności powstania dokumentu, który, wykorzystując nowoczesną jak na owe czasy technikę – Alfabet Morse’a, wysłano do najważniejszych przedstawicieli państw ówczesnego świata. Wykorzystując skonstruowany wcześniej klucz telegraficzny służący do nadawania wiadomości alfabetem Morse’a, uczniowie poznają sposób porozumiewania się sprzed 100 lat.