Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 2021

Kiedy: 11 listopada 2021 r.
Godziny: 10.00-19.00
Miejsce: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na pamiątkę jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii Polski, którego współtwórcą był Józef Piłsudski. Zachęcamy do spędzenia tego dnia w optymistycznej, życzliwej atmosferze, do dzielenia się radością z bliskimi i świętowania 11 listopada w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby odwiedzić dworek „Milusin” znowu dostępny do zwiedzania po rewitalizacji!

Spędźcie 11 listopada z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

PROGRAM:

  • Zwiedź dom rodziny Piłsudskich – dworek „Milusin” i wystawę stałą Muzeum.

    Dworek „Milusin” to najcenniejsza pamiątką materialna po Marszałku, dar od jego żołnierzy. Budynek nawiązujący do architektury dworu polskiego, zaprojektował architekt Kazimierz Skórewicz (autor m.in. Sali Posiedzeń Sejmu). Wizyta w „Milusinie” przypomina odwiedziny w zaprzyjaźnionym domu, w którym można poczuć atmosferę dworku sprzed stu lat, świadka codzienności Józefa i Aleksandry oraz ich córek Wandy i Jadwigi. 

    Podczas Narodowego Dnia Niepodległości zwiedzanie dworku „Milusin” oraz wystawy stałej będzie bezpłatne. Odbierz bilet w kasach 11 listopada (liczba biletów ograniczona).
  • Weź udział w akcji Mamy Niepodległą! i wyślij bezpłatną pocztówkę.

    Mamy Niepodległą! jest ogólnopolską akcją społeczną skierowaną do wszystkich, bez względu na wiek, czy poglądy i zainteresowania. Już od 2013 roku pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr. Dowiedz się więcej o akcji na stronie jej dedykowanej>>.

  • Sprawdź, czy masz w rodzinie „Żołnierza Niepodległości”.

    „Żołnierza Niepodległości” to internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. W punkcie informacyjnym projektu „Żołnierze Niepodległości” możesz sprawdzić, czy Twój przodek służył w Legionach Polskich lub w Wojsku Polskim w czasie wojny z bolszewikami. Pomogą w tym nasi historycy. Zapraszamy nie tylko pasjonatów historii!

  • „Zbuduj własny klucz telegraficzny” podczas warsztatów rodzinnych! 

    „Zbuduj własny klucz telegraficzny” to jedne z najpopularniejszych zajęć prowadzonych przez nasze Muzeum. Podczas nich dowiecie się w jaki sposób dawniej przekazywano sobie ważne informacje oraz co wspólnego może mieć alfabet Morse’a z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie sami będziecie mieć okazję zbudować swój własny klucz telegraficzny i sprawdzić, czy własnoręcznie skonstruowana maszyna może posłużyć do przekazywania wiadomości. Rezerwacja miejsc rozpocznie się 5 listopada na naszej stronie internetowej>>.
  • Czołg Renault FT 17 i samochód pancerny Ford FT-B

    Na placu obejrzycie także militarny unikat z Muzeum Wojska Polskiego, czyli czołg Renault FT 17, oraz stworzoną w zaledwie dwa tygodnie wersję pancerną samochodu Ford FT-B. Jest to rekonstrukcja pojazdu, który brał udział w walkach z bolszewikami w 1920 roku.


Współzałożyciele Muzeum: