Święto Wojska Polskiego w Muzeum Piłsudskiego! 2023

Józef Piłsudski w mundurze marszałkowskim trzyma w rękach małą lornetkę. Towarzyszą mu inni oficerowie Wojska Polskiego.Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do celebrowania Święta Wojska Polskiego! Dzięki zróżnicowanym atrakcjom każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. W ofercie znajduje się bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej i ekspozycji czasowych, warsztaty dla młodszych i starszych, pokazy wojskowych pojazdów i zabytkowych motocykli, a także plenerowe występy artystyczne: efektowny popis marszowo-taneczny mażoretek oraz chóru w znanym i lubianym repertuarze.

Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Zbrojne starcie w wojnie polsko-bolszewickiej na przedpolu Warszawy w 1920 roku zadecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy, oraz doskonale przygotowany plan działań, przesądziły o wyniku tej ogromnej batalii. Manewr Wojska Polskiego według planu Józefa Piłsudskiego do dziś rozpala wyobraźnię i prowokuje dyskusje nie tylko wśród historyków.


Program

  • Zabytkowe motocykle | plac muzealny
    godz. 10:00 – 19:00

Na placu muzealnym zobaczyć będzie można wspaniałe, przedwojenne motocykle: Humber 500 z 1913 r., NSU z 1930 r., Sokół 1000 z 1935 r. oraz Ardi z 1937 r. Wielka gratka dla fanów motoryzacji i nie tylko!

  • Pojazdy bojowe | róg al. Piłsudskiego i ul. Paderewskiego
    godz. 10:00 – 19:00

Podczas obchodów Święta będzie można zobaczyć, a nawet dotknąć, współczesne pojazdy bojowe. Będą to MRAP z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki – pojazd wojskowy o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki dzięki m.in. specyficznej konstrukcji silnie opancerzonego kadłuba w kształcie litery „V” oraz BWP „Borsuk” z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. „Borsuk” to pływający bojowy wóz piechoty polskiej konstrukcji, o zdolności pokonywania przeszkód wodnych i działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Okazja do zobaczenia „Borsuka” nie zdarza się zbyt często!

  • Stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej | plac muzealny
    godz. 10:00 – 19:00

Prezentacja sprzętu i oferty 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 18. Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

  • Animacje rodzinne: „O mój rozmarynie” | plac muzealny
    godz. 10:00-16:00

Zainspirowani słowami popularnej piosenki żołnierskiej o miłości będziecie mogli stworzyć własne woreczki zapachowe z rozmarynem! Ponieważ każdy zabierze pachnącą pamiątkę ze sobą to najpierw musi wybrać kolory materiału i wstążeczki. Będziecie mieli też okazję wcielić się w detektywów i za pomocą węchu rozpoznać różne rodzaje ziół i zastanowić się, do czego mogą być używane także dzisiaj. A znaczenie słów manierka i menażka znacie? Będziecie też okazja przyjrzeć się z bliska, jak dawniej wyglądał żołnierski ekwipunek. Zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie! Można dołączyć o dowolnej porze, bez zapisów i konieczności pobierania bezpłatnego biletu.

  • Bezpłatne zwiedzanie | wystawa stała, wystawy czasowe, dworek „Milusin”, ogród historyczny 
    godz. 10:00 – 18:00

– Dworek „Milusin” z przewodnikiem – obowiązują bezpłatne bilety wstępu, ograniczona liczba miejsc w grupie. Ostatnie zwiedzanie o godz. 18:10. Zwiedzanie zajmuje ok. 60 min.
– Ogród historyczny z przewodnikiem – obowiązują bezpłatne bilety wstępu, ograniczona liczba miejsc w grupie. Ostatnie wejście o godz. 17:50. Zwiedzanie zajmuje ok. 60 min. 
– Samodzielne zwiedzanie wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935” – obowiązują bezpłatne bilety wstępu, ostatnie wejście o 18:00. Zwiedzanie zajmuje ok. 120 min.
– Samodzielne zwiedzanie wystawy czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” – wstęp niebiletowany bezpłatny, ostatnie wejście o 17:00. Zwiedzanie zajmuje ok. 45 min.
– Samodzielne zwiedzanie wystawy czasowej „Żołnierskie dary. Wystawa sreber Funduszu Obrony Narodowej” – do wejścia na tę wystawę uprawnia bilet wstępu na wystawę stałą, ostatnie wejście o godz. 18:00. Zwiedzanie zajmuje ok. 30 min. 

Bezpłatne bilety na poszczególne wydarzenia do pobrania z wyprzedzeniem na stronie muzeumpilsudski.pl oraz z kasy biletowej w dniu obchodów. Brak biletów na stronie internetowej nie oznacza braku biletów w kasie.

  • Wernisaż wystawy plenerowej „Siostrzeństwo jest dla wszystkich!” | plac muzealny
    godz. 11:00 – 12:30

W ramach muzealnego projektu na warsztatach z artystką-graficzką Ewą Cieniak powstawały haftowane autoportrety uczestniczek i uczestników spotkań. Tych kilkadziesiąt prac zostanie zaprezentowanych w symbolicznej przestrzeni między nowoczesną częścią kompleksu muzealnego, a ogrodem historycznym Piłsudskich. Na wystawie plenerowej nie zabraknie także portretu Marszałkowej autorstwa artystki, bo projekt odbywa się w roku, któremu patronuje Aleksandra Piłsudska. Warsztaty były zarówno nawiązaniem do jej pracy na rzecz kobiet, jaki i empatycznej postawy wobec postulatów na rzecz równouprawnienia. Sam tytuł projektu jest odpowiedzią na powszechnie znane hasło „braterstwo”, a rozmowy podejmowane w czasie warsztatów – krążące wokół zagadnień społecznych i kulturowych – ujawniły czym, według uczestniczek i uczestników, jest „siostrzeństwo”.

  • Stoisko projektu Żołnierze Niepodległości | parter budynku głównego
    godz. 11:00-16:00

Muzeum podejmuje się misji upamiętniania walczących w latach 1908-1921 o wolność i granice odradzającej się Rzeczpospolitej między innymi poprzez wydawnictwa naukowe, a także unikatowy projekt Żołnierze Niepodległości. Działania te wypełniają moralne zobowiązania wobec bojowników niepodległości, którego nie zdążyła w pełni zrealizować II Rzeczpospolita. Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego będziecie mieć okazję porozmawiania ze współtwórcami tego swoistego pomnika, czyli autorem wielu publikacji prof. Grzegorzem Nowikiem i Ewą Kozłowską, współautorką zasobów portalu Żołnierze Niepodległości. Sprawdź czy Twój przodek służył w Legionach Polskich i Wojsku Polskim II Rzeczpospolitej! Poznaj jego nieznane losy i dołącz do odkrywców historii.

  • Warsztaty rodzinne „Saszetki na pas! Szyjemy filcowe torebki” | budynek główny
    godz. 12:00 – 14:30

Podczas warsztatów przyjrzymy się żołnierskim ubiorom z czasów I wojny światowej i sprawdzimy, jaki ekwipunek mógł się przydać legionistom. Następnie zainspirowani obiektami z muzealnych zbiorów uszyjemy własnoręcznie saszetki na pasek, łącząc opowieść historyczną z majsterkowaniem i… modą! Warsztaty dla opiekunów z dziećmi w wieku 6-12 lat. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują bilety płatne (5 zł) do zakupienia z wyprzedzeniem na stronie muzeumpilsudski.pl oraz w kasie biletowej w dniu wydarzenia (osobne pule biletów). Dowiedz się więcej i kup bilet online: Saszetki na pas! Szyjemy filcowe torebki (warsztaty rodzinne)

  • Spacer po Sulejówku „Poznaj bohaterki Sulejówka”
    godz. 13:45 oraz 14:45

Sulejówek wielu kojarzy się z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim albo Jędrzejem Moraczewskim, jednak czy za historią miasta stoją tylko mężczyźni? Kobiety w równej mierze odcisnęły piętno na rozwoju, niesłusznie pozostając w cieniu przywódców politycznych, mężów, ojców. Miały – i wciąż mają – duży wkład w rozkwit społeczny, kulturalny, oświatowy i duchowy miejscowości. Poznaj historię Pierwszej Damy II RP Aleksandry Piłsudskiej, pierwszej w historii polskiej posłanki Zofii Moraczewskiej oraz działaczki społecznej Heleny Paderewskiej podczas spaceru z licencjonowanym muzealnym przewodnikiem. Czas trwania: około 120 minut. Pobierz bezpłatny bilet i dołącz do grupy. Liczba miejsc ograniczona.

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”
    godz. 16:00 oraz 18:15

Wystawa jest formą podziękowania naszym Donatorom, dzięki których ofiarności muzealne zbiory wzbogaciły się o ponad 10 tysięcy pamiątek. To blisko trzecia część muzealnej kolekcji! Na wystawie prezentujemy 140 z nich, co oczywiście stanowi zaledwie niewielką część zbioru. Wybraliśmy je, chcąc pokazać ich różnorodność, piękno, a także wytłumaczyć, na czym polega ich wartość – z punktu widzenia Darczyńców, Muzeum i zwiedzających. Staraliśmy się także pamiętać o darach niematerialnych –  wspomnieniach oraz bezinteresownie poświęconym przez Darczyńców czasie. Po wystawie czasowej oprowadzą kuratorzy Michał Janik i Paweł Przeździecki. Zwiedzanie trwa około 45 min. Pobierz bezpłatny bilet w kasie biletowej na wejście o godzinie 16:00, bądź ze strony internetowej na wejście o godzinie18:15 i dołącz do grupy. Liczba miejsc ograniczona.

  • Mażoretki | plac muzealny
    godz. 17:00 – 17:30

Mażoretki to dziewczęta ubrane w paradne stroje, często inspirowane umundurowaniem galowym różnych służb i formacji, a podczas muzealnego święta widowiskowy pokaz tańca sportowego i marszu paradnego zaprezentuje grupa MCK Diament. Taniec łączy się tu z żonglerką batonem lub flagą, czy buławą i jest przepleciony akrobatyką – grupa jest doceniana w ogólnopolskich turniejach sportu mażoretkowego, włącznie z tytułem wicemistrzyń Polski. Wstęp wolny.

  • Zaśpiewaj z chórem | plac muzealny
    godz. 17:30 – 18:00

Występ obchodzącego w tym roku 20-lecie istnienia chóru Allegrazza del Canto nie ograniczy się tylko do repertuaru okolicznościowego i rozrywkowego, ale także na słuchaczy czekać będzie angażująca atrakcja muzyczna! Trzydziestoosobowy skład zaprezentuje utwory znane i lubiane, a ich nazwa oznaczająca „radość śpiewania” niech będzie zapowiedzią udanej, wspólnej zabawy muzycznej. Wstęp wolny.