Kino Letnie. Z Polski do Hollywood, aktorki, które wypłynęły na szerokie wody („Córka Generała Pankratowa”, 1934 r.)

Kiedy: 26 sierpnia 2023 r. (sobota)
Godzina: 21.00
Gdzie: plac muzealny koło willi Bzów
Czas trwania: 76 minut
Wstęp wolny, wydarzenie bezpłatne.

W najbliższym, ostatnim już w te wakacje, Kinie Letnim zapraszamy na film „Córka Generała Pankratowa” z 1934 r. Pokaz poprzedzi prelekcja Grzegorza Rogowskiego. W trakcie pokazu rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez harcerzy z Hufca ZHP Sulejówek.

Aniuta Pankratowa (Nora Ney) jest oburzona. Ktoś zatrzymał pociąg, którym jechała, bo ogłoszono strajk. Sprawcą przerwy w podróży okazuje się działacz PPS i bojowiec Bolesław Ratomski (Franciszek Brodniewicz). Aniuta policzkuje go, ale widać w jej oczach błysk zainteresowana zabójczo przystojnym bojowcem. Akcja „Córki generała Pankratowa”, filmu z 1934 roku, w reżyserii Mieczysława Znamierowskiego i Józefa Lejtesa, dzieje się podczas rewolucji w Królestwie Polskim w latach 1905-1907.

Więcej o filmie „Córka generała Pankratowa” można przeczytać na Blogu z wąsem


Co niedzielę Józef Piłsudski razem z rodziną zasiadał w Belwederze przed rozpiętym na bambusowych sztalugach ekranie, by w domowej atmosferze z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi oglądać filmy. Adiutant Mieczysław Lepecki wspominał w swoich pamiętnikach, że Marszałek, początkowo zainteresowany głównie stroną techniczną filmowej aparatury, z czasem czerpał coraz więcej przyjemności z samych seansów, aż zwyczaj oglądania filmów z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi stał się regularnym punktem niedziel spędzanych w Belwederze. Nawiązując do tej tradycji, zapraszamy do wspólnego oglądania filmów na muzealnym placu pod lipą. Niewiele wiemy o filmach, które oglądał Marszałek. Lepecki wymienił raptem kilka tytułów i gatunków, jak filmy muzyczne i kreskówki. Wspomina, że córki Piłsudskiego miały swoje filmowe upodobania i chętnie o tym opowiadały. Autor wspomnień milczy natomiast o filmowych gustach Aleksandry Piłsudskiej, patronki roku 2023. Myśląc o Aleksandrze – odważnej aktywistce, która poświęciła część życia, by wpierać kobiety, chcemy, by nurtem przewodnim cyklu były właśnie kobiety wybitne i odważne, które, próbując zrobić karierę za granicą, wypłynęły na szerokie wody.