Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! | Czasowa wystawa okolicznościowa
Co: wystawa okolicznościowa prezentów imieninowych dla Józefa Piłsudskiego
Gdzie: przestrzeń kinowa (poziom -3 tuż przy wejściu na wystawę stałą)
Kiedy: do 30 kwietnia w dni i godziny otwarcia Muzeum
Bilety: nie, bezpłatne
Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku!
Najukochańszemu Komendantowi zdrowia i spełnienia ideałów (…)
Mocarzu Ducha! Żyj i Polski strzeż!
(….) w dniu Jego imienin wyrazy hołdu i przywiązania (…)
To tylko kilka fragmentów z setek, a może nawet tysięcy życzeń, które co roku Józef Piłsudski otrzymywał w dniu swoich imienin, czyli 19 marca.
Tradycję uroczystego świętowania imienin Józefa Piłsudskiego rozpoczęli jeszcze przed Wielką Wojną jego podkomendni. O solenizancie pamiętali nawet, gdy był uwięziony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu, dokąd posłali setki kartek pocztowych z życzeniami. W niepodległej Polsce uroczystości imieninowe obchodzone były hucznie, a z czasem przybrały nawet oficjalną formę. Te najmilej wspominane miały miejsce w Sulejówku, w latach 1923-1926, kiedy to Piłsudscy tu zamieszkiwali. Tutejsze obchody miały charakter spontaniczny, jak pisała Aleksandra Piłsudska we Wspomnieniach, kto mógł to przyjeżdżał złożyć Marszałkowi osobiście życzenia i obdarować bodaj drobnym upominkiem a nierzadko tym co sam zrobił lub wyhodował. Wśród prezentów imieninowych znajdowały się, więc – obok dzieł sztuki, pięknych albumów i książek, złotych i srebrnych papierośnic, pamiątkowych medali, piór i innych cennych przedmiotów oraz tradycyjnych kwiatów i słodyczy – także sery, jaja, ziemniaki a nawet, gęsi, kaczki, baran i lis…
Na okolicznościowej wystawie Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! zobaczycie znacznie rzadziej eksponowane, a znajdujące się w zbiorach Muzeum laurki, telegramy i listy z życzeniami oraz oczywiście kilka z imieninowych prezentów (dodatkowo wiele z upominków można zobaczyć także na wystawie stałej oraz w dworku „Milusin”). Na wystawie okolicznościowej znalazły się również obiekty i fotografie z marszów na trasie Sulejówek-Belweder, organizowanych od 1926 do 1935 roku właśnie na cześć solenizanta.
Zachęcamy do sprawdzenia czego rodacy życzyli Józefowi Piłsudskiemu z okazji imienin – dacie się zaskoczyć?