Festiwal Zofiówka 2024

Co: Festiwal Zofiówka
Gdzie: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku | festiwal i poszczególne punkty programu odbywają się także w innych miejscach Sulejówka
Kiedy: 31.05.-08.06.2024 r.
| pozostałe punkty programu festiwalu potrwają aż do końca sierpnia
Bilety: wstęp wolny lub obowiązują bezpłatne wejściówki (sprawdź poniżej, na które punkty programu)

Festiwal Zofiówka to dzieło Mieszkańców i Przyjaciół Sulejówka, święto tutejszej miejskiej kultury. Każda edycja otwiera nowe przestrzenie artystycznych doznań i nie inaczej będzie w tym roku!
Festiwal pielęgnuje pamięć o wieloletniej mieszkance Sulejówka – Zofii Moraczewskiej – działaczce społecznej, posłance na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm III kadencji w II RP.
Tegoroczna myśl przewodnia festiwalu Do nas nie jest wcale aż tak daleko skupia się na Sulejówku i najbliższych okolicach, ukazując jego niezwykłe piękno i kulturalne bogactwo.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest partnerem festiwalu.

Wydarzenia planowane w Muzeum:

• Sąsiedzkie spotkanie z kulturą

Kiedy: 31.05.2024 r. oraz 03-08.06.2024 r.
    Gdzie: Salonik
    Wydarzenie bezpłatne, wstęp wolny
    Transmisja: tak, na profilu festiwalu → Facebook>>

„Sąsiedzkie spotkania z kulturą” to cykl wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu „Zofiówka”, na które są zapraszani mieszkańcy Sulejówka i okolic związani zawodowo bądź z pasji z szeroko pojętą kulturą. Przyjęta codzienna formuła pozwala na omawianie na bieżąco działań festiwalowych oraz na interesujące rozmowy mające charakter pogawędek sąsiedzkich.

W tegorocznych spotkaniach wezmą udział artyści sceny operowej” Anna Butkiewicz, Barbara Gutaj-Monowid i Jan Jakub Monowid, artystki związane z produkcją musicali  Dorota Chwedorczuk i Marzena Barcik, przedstawiciele Urzędu Miasta Sulejówek i Starostwa: szefowa Działu Promocji Anna Rosa i Starosta dr Remigiusz Górniak, pisarka Kasia Bulicz-Kasprzak i reżyser Mirosław Kulesza, Prezes Mińskiego Towarzystwa Muzycznego Emil Ławecki i płatnerz, znawca uzbrojenia rycerskiego Przemysław Kaźmierczak, Prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej dr Barbara Pawłowska oraz przedstawiciel Działu Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dr Stefan Artymowski.

◊ „Sąsiedzkie spotkania z kulturą” prowadzić będą Miłka Skalska i Barbara Gutaj-Monowid.

• Jazzowe Otwarcie Zofiówki

Kiedy: 01.06.2024 r. (sobota)
    Gdzie: Sala Paderewskiego
    Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>

Zanurzmy się wspólnie w magicznych dźwiękach jazzu i dajmy się ponieść tej niezwykłej podróży przez rozbrzmiewające pasją melodie. Pierwszy raz w repertuarze Zofiówki – koncert muzyki jazzowej! Swoim głosem oczaruje nas Nika Lubowicz, wokalistka pochodząca z Zakopanego z rodziny muzyków.

• Podróż Orient Ekspresem – kulinarne warsztaty dla dzieci

Restauracja Adelcia
    Czas trwania: ok. 2 godziny
    Zapisy w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku (ul. Bogusławskiego 14), liczba miejsc ograniczona

Wybierzmy się wspólnie w niezwykłą podróż kulinarną luksusowym pociągiem pasażerskim Orient Expresie! Bogactwo i komfort, których jest symbolem, to nie tylko wnętrza, ale i kuchnia pełna aromatów, smaków i wykwintnych potraw, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Kartofle – ziemniaki, co łączy niemiecką i polską kuchnię? Czy we Francji faktycznie jada się żaby? Które warzywo jest ulubionym smakiem Węgrów?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas naszej wspólnej podróży przez smaki regionów, przez które niegdyś przejeżdżał słynny Orient Express!

◊ Warsztaty poprowadzi Kamila Trochimiak.

• Plener malarski dla dzieci i młodzieży

Kiedy: 02.06.2024 r. (niedziela)
    Gdzie: ogród historyczny kompleksu muzealnego
    Czas trwania: ok. 4 godziny
    Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>

Kwitnący ogród w Muzeum Józefa Piłsudskiego odżył po zimowym śnie, stając się miejscem do wzajemnej inspiracji
w serdecznej atmosferze sąsiedzkiej! Zapraszamy wszystkich, dla których rysowanie i malowanie są źródłem radości. Razem będziemy rozwijać kreatywność, uczyć się od siebie nawzajem i doskonalić swój warsztat.

◊ Warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży prowadzi Kamila Trochimiak.
◊ Spotykamy się na poziomie “0” przy muzealnej szatni.

• Bohaterki Sulejówka – spacer

Gdzie: Sulejówek | zbiórka w holu głównym Muzeum
    Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>

Spacer zatytułowany „Poznaj bohaterki Sulejówka”, podczas którego odkryjemy miejsca związane z wybitnymi mieszkankami naszego miasta – Zofią Moraczewską, Aleksandrą Piłsudską, Heleną Paderewską i  Dioskorą Wojnikonis.

◊ Spacer poprowadzi muzealna przewodniczka Anna Serafin.

• Fechtunek

Gdzie: plac muzealny
    Dla kogo: zapraszamy rodziny z dziećmi w każdym wieku
    Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>

Zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w fascynującej lekcji fechtunku! Pod okiem doświadczonego instruktora będziemy mieli okazję nauczyć się szlachetnej sztuki posługiwania się bronią białą. Zajęcia  rozwijają umiejętności techniczne,  kształtują taktyczne myślenie i zmysł strategiczny.

◊ Zajęcia poprowadzi Michał Witkowski.

• Gra w krokieta dla rodzin z dziećmi

Gdzie: plac muzealny
    Dla kogo: zapraszamy rodziny z dziećmi w każdym wieku
    Wydarzenie bezpłatne, wstęp wolny

Historyczna gra sportowa dla dzieci . Dawniej grały w nią damy w falbaniastych sukniach na krynolinie. Za czasów Marszałka była jedną z ulubionych rozrywek jego córek – Wandy i Jadwigi. Dziś jest dostępna dla wszystkich!

Więcej o festiwalu i pełny program wydarzeń:  www.festiwalzofiowka.pl | www.mdksulejowek.pl | Facebook