2023
We wrześniu 2023 roku rozpoczęła się IV kadencja Młodzieżowej Rady Muzeum.
Pierwsze spotkanie MRM miało charakter integracyjny. Stanowiło ono okazję do tego, by członkowie i członkinie Rady bliżej się poznali, zobaczyli co ich łączy oraz sprawdzili, czy mają wspólne zainteresowania. Podczas narady jej uczestnicy przedstawili swoje wstępne pomysły na nowe projekty.
W połowie października odbyło się kolejne spotkanie, które przybrało formę warsztatową. Były to warsztaty z pracy projektowej z Justyną Czarnotą, pedagożką teatru, specjalizującą się w warsztatach rozwojowych dla instytucji. Szkolenie okazało się pomocne podczas kolejnych działań Rady, gdyż zwiększyło kompetencje członków MRP w zakresie specyfiki pracy przy projektach. Umiejętności tych nie zawsze udaje się nabyć w szkole w procesie edukacji, a są one nieocenione przy obecnym modelu funkcjonowania Rady.
Kolejne spotkania dotyczyły wsparcia działań Muzeum podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Radni zaangażowali się w pomoc przy animacjach dla rodzin.
Ostatnie spotkanie w 2023 roku odbyło się w grudniu. MRM zależało na działaniu o tematyce świątecznej, ponieważ wpisywało się ono również w jeden z postulatów radnych, by wesprzeć promocyjne działania Muzeum. Radni spotkali się z animatorem i fotografem Radkiem Kowalikiem, poznali technikę malowania światłem, a następnie przeszli do tworzenia swoich interwencji świetlnych na terenie wystawie stałej, jak również w okolicach pomnika Józefa Piłsudskiego przed gmachem Muzeum. W działania włączali też zwiedzających. Malowane światłem obrazki o tematyce świątecznej ukazały się w muzealnych mediach społecznościowych.
2024
Na początku marca 2024 roku doszło do pierwszego w nowym roku spotkania IV kadencji Młodzieżowej Rady Muzeum. Miało ono charakter ściśle organizacyjny. W jego trakcie odbyły się wybory na przewodniczą/przewodniczącego oraz zgłaszano wstępnych pomysły działań Rady w kolejnym roku. Przegłosowany został projekt tworzenia wystawy czasowej, w której miały być wykorzystane zbiory Muzeum. Podczas tego samego spotkania MRM zajęła się też swoją rolą konsultacyjną i zrecenzowała plenerową wystawę o Aleksandrze Piłsudskiej, znajdującą się na muzealnym placu. Recenzja została przekazana twórczyniom wystawy. Co istotnie, głosy radnych zostały wzięte pod uwagę i wystawa, zgodnie z ich propozycją, zmieniła swoją lokalizację.
Kolejne kwietniowe spotkanie odbyło się już w magazynie zbiorów i miało charakter kwerendy. Radni spotkali się z kierownikiem Działu Zbiorów – Romanem Olkowskim. Ich zadaniem było wybranie wstępnego kierunku tematu wystawy. Szybko zdecydowano się na znaczki kwestarskie, których kilka klaserów znajduje się w zbiorach Muzeum. Młodzi radni i radne rozpoczęli proces „przekopywaniem się” przez eksponaty i szukania osi narracji oraz powtarzających się tematów. Powoli powstał zarys koncepcji wystawy, którą okazała się propaganda w okresie II Rzeczypospolitej.
Następne spotkanie Rady składało się głównie ze szkolenia z Angeliką Dłuską, kuratorką galerii Symbol na wystawie stałej. Specjalistka przekazała praktyczną wiedzę o etapach i kuchni pracy kuratorskiej. Poza tym radni i radne przypomnieli sobie na wystawie konieczne wątki związane z II RP. Podczas spotkania udało się dokonać podziału tematycznego eksponatów i ich wyboru. Finalnie MRM podzieliła znaczki na pięć kategorii: społeczeństwo, lotnictwo, Górny Śląsk, morskie aspiracje II Rzeczypospolitej oraz rocznice i święta.
Praca Rady w maju i czerwcu stała się bardziej intensywna – młode kuratorki i kuratorzy tworzyli teksty i dokonali ostatecznego wyboru obiektów. Przyszedł czas na konsultacje z innymi działami Muzeum i osobami odpowiedzialnymi za: zbiory, konserwację, aranżację światła, montaż oraz dyskusje z zewnętrznym grafikiem przy tworzeniu plakatu oraz aranżacji wystawy. Istotne jest to, że ostateczną decyzję we wszelkich dyskusjach dotyczących wystawy podejmowała zawsze Rada.
19 czerwca odbył się wernisaż wystawy, podczas którego młody zespół kuratorski oprowadził przybyłych gości po wystawie. Pytań do twórców było mnóstwo, również od pracowników Muzeum, doświadczonych w przygotowywaniu różnego rodzaju wystaw. Wakacje upłynęły pod znakiem oprowadzań kuratorskich. Finisaż wystawy odbył się 10 sierpnia.
W okresie jesiennym MRM, przygotowując się do wizyty w nowo otwartym oddziale Muzeum w Łodzi: „Bibuła” Tajna Drukarnia Marii i Józefa Piłsudskich, odbyła warsztaty z sitodruku. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Agnieszkę Pasierską z Pracowni SITO. Uczestnicy poznali podstawy techniki, która była praktycznym uzupełnieniem muzealnego spotkania, na które zostali zaproszeni członkowie i członkinie Rady – „Bibuła” – sto lat doświadczeń. Poświęcona było ono roli w historii Polski XIX i XX w. wydawanych poza cenzurą druków oraz ludziom związanym z konspiracyjnymi wydawnictwami, drukarniami i kolporterom.