Spleceni z naturą, czyli makramowe węzły i supły dla naszych roślin | Cykl: Muzealne przygody z Helą

Kiedy: 18.05.2025 r., niedziela
Godzina: 12:00
Gdzie: sala edukacyjna „Gdynia”, ogród historyczny
Wstęp: kup bilet>> (liczba miejsc ograniczona)
Czy da się spleść historię, rękodzieło i naturę? Tak! Wystarczy przyjść na warsztaty czerpiące z tradycji, choć w nowoczesnej odsłonie! Wszyscy chętni – dzieci, rodzice, dziadkowie – będą mieli szansę stworzenia niepowtarzalnej makramowej zawieszki dla domowych, balkonowych lub ogrodowych roślin! Zanim jednak umościcie swoich zielonych ulubieńców w nowej, wygodnej dekoracji to zapoznamy się z niezwykłym przedmiotem, czyli Podręcznikiem szmuklerskim Rozalii Czuszkiewiczówny! W tym wyjątkowym zeszycie autorka, z ogromną precyzją i wyczuciem estetyki, ręcznie odrysowywała pasmanteryjne sploty i węzły. Dzięki temu osobistemu zapisowi rękodzielniczej pasji i talentu zanurzymy się w świecie sznurków i węzłów, a uwierzcie, że możliwości jest zaskakująco wiele! Zainspirowani tymi zapisami przystąpimy do naszych wspólnych działań twórczych – niech to będzie relaksujący i wyjątkowy czas, bo przecież tak też zacieśnia się rodzinny splot!
Zeszyt szkiców jest częścią bogatej darowizny dla naszego Muzeum, którą przekazała pani Halina Dekiert z Poznania. Zeszyt jest pamiątką po jej babci Rozalii Czuszkiewiczównie (później Przemykalskiej), która między innymi brała udział w obronie Lwowa w latach 1918-1919. Każdy podarowany Muzeum eksponat jest ważny, bywają jednak takie, które szczególnie zapisują się w pamięci pracowników. Zwłaszcza, jeśli – tak jak ten – dar stanowi rodzinny skarb, który u nas znajduje bezpieczne miejsce i opiekę na kolejne długie lata. Porusza nas ich emocjonalny, osobisty wymiar. Zobowiązujemy się ich strzec dla kolejnych pokoleń, a także dzielić nimi ze społeczeństwem, choćby czerpiąc inspirację do naszych kolejnych warsztatów rodzinnych!
Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum, a warsztaty odbędą się w Sali Gdynia (budynek główny, poziom -3).
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
Liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania: ok. 2 godziny.
Warsztaty poprowadzą pracowniczki Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: Justyna Barańska, konserwatorka z Działu Zbiorów oraz Ewa Bielecka z Działu Edukacji.
Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Muzealne przygody z Helą”.