JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU …KOPIEC Z OJCZYSTEJ ZIEMI… Katalog ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – Roman Olkowski

Na 90. rocznicę śmierci Marszałka, przypadającą 12 maja br., Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało szczególną publikację: Józefowi Piłsudskiemu …kopiec z ojczystej ziemi. Katalog ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jej autorem jest Roman Olkowski – kierownik Działu Zbiorów. Tematem tego wydawnictwa są artefakty w zbiorach naszego Muzeum dotyczące budowy i losów Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie. Publikacja zawiera prawie 400 ilustracji przybliżających czytelnikom koncepcję tego przedsięwzięcia, jego realizację oraz historię, poczynając od okresu II Rzeczypospolitej, poprzez czas okupacji i PRL, na współczesności kończąc. Kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie, budowany wysiłkiem całego społeczeństwa, był i nadal pozostaje wyrazem szacunku, przywiązania i pamięci dla jednego z najważniejszych twórców odrodzenia Rzeczypospolitej w 1918 roku. Publikacja dowodzi w sposób jednoznaczny, że te uczucia i emocje nie wygasły pomimo upływu dziesiątek lat, zawieruch wojennych i prób usunięcia postaci Marszałka ze zbiorowej pamięci polskiego społeczeństwa. Autor książki napisał we wstępie do niej m.in.:
W niniejszym katalogu zamieściliśmy fotografie przechowywane w rodzinnych albumach, potwierdzające, że kopiec był budowany rękami wielotysięcznej rzeszy ludzi. Ówczesna prasa podawała, że np. w czerwcu 1935 r. do Krakowa na Sowiniec przybyło aż 84 000 osób, z czego połowę stanowiła młodzież szkolna, a w całym tym roku Kraków odwiedziło pół miliona gości.
Oprócz urn i dyplomów prezentujemy w katalogu także fotografie urn i delegacji, w większości pochodzące z przedwojennych albumów, oraz barwne pocztówki o tej tematyce, wydane przez Wydział Wykonawczy Komitetu Budowy Kopca Józefa Piłsudskiego. Autorem tych pocztówek był Stanisław Kolowca – krakowski fotograf.
Wiedza o historii Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie jest w dalszym ciągu niewielka, pomimo ponad 40-letniej pracy przywracania tej pamięci przez Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii w Krakowie. Mam nadzieję, że niniejszy katalog pamiątek dotyczących Kopca Józefa Piłsudskiego zgromadzonych w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku będzie cegiełką na drodze przywracania tej pamięci.
ISBN 978-83-63872-86-1
Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Grzegorz Nowik
Oprawa: twarda, szyta
Format: 230×275 mm
Objętość: 276 stron
Cena detaliczna: 49,90 zł