Każdy się liczy…
Co tam jest właściwie w tych waszych Legionach? – pytali Piłsudskiego austriaccy lekarze, którzy nie mogli się nadziwić, widząc rannych legionistów uciekających ze szpitala prosto do oddziałów walczących na froncie. Tę tajemniczą moc Legionów i ich niezwykłego ducha pokazała wystawa, którą Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowało specjalnie z okazji stulecia Legionów Polskich.
Wystawa prezentowała zdjęcia (wielkoformatowe – lightbox’y oraz w postaci 3D) legionowe podzielone na moduły pokazujące legionową codzienność i samych legionistów – zarówno podczas walki, jak i w czasie frontowego życia. Wystawa przedstawiła legionowy humor, zadziorność i przekorę legionistów, odwagę, różnorodność umundurowania, warunki życia na froncie (okopy, ziemianki), rozrywki w czasie wolnym (ćwiczenia fizyczne, sport, twórczość artystyczna i teatr, święta, zabawy przy muzyce), społeczny i obywatelski kierunek działań Legionów – kontakty z cywilami (ludnością wiejską, dziećmi, mieszkańcami okolicznych miasteczek).
Integralną częścią wystawy była literacka opowieść o historii Legionów Polskich i ich duchu (udostępniona zwiedzającym na odtwarzaczach mp3 w), będąca montażem wspomnień legionowych (nierzadko pisanych z frontu), autorstwa mniej lub bardziej znanych legionistów. To niezwykłe, szczere i autentyczne świadectwo pokazujące fenomen Legionów Polskich z perspektywy zarówno dowódców, jak i szeregowych żołnierzy, a jednocześnie wartka opowieść pełna humoru, dramatyzmu, refleksji i spostrzeżeń dotyczących tamtego czasu. Ten unikatowy wielogłos prezentowany na tle gigantycznego (ponad dwudziestometrowego) napisu KAŻDY SIĘ LICZY oraz pięknych zdjęć, na których oglądać można było dziesiątki twarzy legionistów – pozwalała lepiej zrozumieć fenomen Legionów Polskich, w których każdy się liczył – niezależnie od stopnia, pochodzenia, wykształcenia czy poglądów.