„Po nitce do misia” – warsztaty rodzinne

Jakie prezenty znajdowały kiedyś dzieci pod choinką? Kto towarzyszył im podczas długich, zimowych wieczorów? Jak Baśka Murmańska – niedźwiedzica polarna – została wcielona do armii i co potrafiła? Czym różniły się dawne zwyczaje bożonarodzeniowe od tych dzisiejszych? W świątecznej atmosferze spotkaliśmy się na warsztatach rodzinnych zorganizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to, by wspólnie odkryć te i inne ciekawostki historyczne.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 15 grudnia w warszawskim FabLabie powered by Orange, mieli okazję obejrzeć archiwalne zdjęcia dokumentujące przygotowania do świąt w dwudziestoleciu międzywojennym. Dowiedzieli się też, dlaczego pieczenie makowca było niegdyś sporym wyzwaniem i ile potraw powinno się znaleźć na wigilijnym stole. Wspólnie przyjrzeliśmy się także nietypowym ozdobom choinkowym. Z naszych zbiorów przyjechał także przedwojenny pluszowy miś – żywe świadectwo tego, jak wyglądały kiedyś zabawki. Następnie uczestnicy wcielili się w krawców – zapoznali się z podstawowymi narzędziami oraz maszynami do szycia. Zobaczyli, jak za pomocą plotera laserowego można stworzyć wykrój filcowych misiów. Każdy mógł wykonać swoją własną, niepowtarzalną maskotkę, szyjąc ręcznie oraz klejąc poszczególne elementy. Do wyboru były różne kolory nici, kokard oraz filcowych elementów. Wśród nich znalazły się między innymi różnego rodzaju łatki – w tym takie w kształcie znaku Supermana czy jednorożców 🙂 Tak wykonane misie uczestnicy mogli zabrać do domu. A może któryś z nich trafił także pod choinkę jako prezent dla kogoś bliskiego?

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy w Nowym Roku. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej FabLabu: www.fablabtwarda.pl, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Tomasz Adamaszek