„Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą”
„Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” to program Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego realizowana pod patronatem POLSKIEGO RADIA, dokumentująca prawie 50-letnią historię niezwykłego przedszkola działającego w Dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zwanym „Milusinem”. W ramach programu, dzięki ogólnopolskiej akcji społecznej „Milusin w eterze”, w której wzięło udział ponad 160 osób, udało się nagrać wspomnienia niemal 100 absolwentów przedszkola ze wszystkich roczników oraz jego pracowników.
Jedyne takie spotkanie
Wszyscy oni spotkali się 1 grudnia w Belwederze na zjeździe podsumowującym akcję i wszystkie inne działania zrealizowane w ramach programu. W wydarzeniu współorganizowanym z Kancelarią Prezydenta RP wzięło udział 75 uczestników projektu oraz przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Muzeum i zespół realizatorów w składzie: Janusz Byszewski, Zbyszek Gozdecki, Katarzyna Lipińska, Mariusz Libel, Beata Nessel-Łukasik, Maria Parczewska, Jakub Tarka, Tomasz Taracha, Jarosław Wątor, Agnieszka Uścińska.
Spotkanie poprowadzili dziennikarze Polskiego Radia: Katarzyna Stoparczyk i Marcin Pośpiech. W trakcie wydarzenia przedstawiciele tej niezwykłej społeczności przekazali na ręce dyrektora Muzeum – Roberta Supła, radio z 91 mini audycjami o dworku „Milusin”, które po otwarciu muzeum zostaną udostępnione gościom. Specjalne relacje z tego wydarzenia opublikowali TVP INFO oraz Program Trzeci Polskiego Radia i Informacyjna Agencja Radiowa.
Chodziłeś do przedszkola w „Milusinie”?
Zgłoś się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!
Celem akcji „Milusin w eterze”, od której rozpoczęła się realizacja programu, było odnalezienie wychowanków, wychowawców i personelu przedszkola w „Milusinie” istniejącego w latach 1956-2000, zebranie ich relacji i stworzenie wspólnej opowieści o dworku Marszałka w tamtym czasie.
W ramach akcji zebraliśmy przeszło 100 relacji, które pokazują jak niezwykłe wspomnienia wiążą się z tym miejscem. Poszukiwanie grobu Marszałka w piaskownicy, tajemnicze spotkanie z „panią Piłsudską i jej synem”, duchy domu na skrzypiących schodach, wołga „porywająca dzieci” i wspomnienie szpinaku, do zjedzenia którego mógłby nakłonić wyłącznie sam Marszałek! – to tylko niektóre z nich. Pokazują, że postać Józefa Piłsudskiego – mimo zakazu wspominania o nim w przedszkolu w okresie PRL-u – istniała w wyobraźni przedszkolaków i pozostała w ich pamięci do dziś.
Twórców projektu zainspirowała wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego. „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój może się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie” – mówił do mikrofonu Józef Piłsudski w 1924 r. Dlatego właśnie fragmenty realizowanych przez nas nagrań, zostały udźwiękowione oryginalnymi nagraniami radiowymi zapamiętanymi przez absolwentów przedszkola z dzieciństwa, udostępnionymi przez archiwum Polskiego Radia.
Dziennikarze przedszkolakom
Projekt zrealizowany został przez zespół artystów i animatorów kultury pod kierunkiem Janusza Byszewskiego i Beaty Nessel-Łukasik, przy udziale dokumentalistów audio-historii oraz dziennikarzy Polskiego Radia i reżyserów dźwięku. Zgromadzone i opracowane przez historyków, montażystów, animatorów i samych absolwentów przedszkola fragmenty nagrań zostały już wielokrotnie zaprezentowane słuchaczom radia w kilkunastu audycjach oraz mieszkańcom Sulejówka podczas trzech akcji miejskich zrealizowanych na terenie miasta. W październiku prezentacja projektu odbędzie się podczas tegorocznej VIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Białymstoku.
Program „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.
Film promujący akcję „Milusin w eterze”
Film promujący „Radiowe spacery”