Kwitnący Milusin
Czy wiesz, jak nazywano dworek w Sulejówku, gdzie zamieszkali państwo Piłsudscy? Jakie rośliny można było znaleźć w otaczającym dom ogrodzie? Czy Marszałek miał swoje ulubione kwiaty? Podczas warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to zajrzeliśmy do Milusina, żeby sprawdzić, co w trawie piszczy.
W ramach inspiracji sięgnęliśmy do wspomnień Aleksandry Piłsudskiej, która pisała o pięknym ogrodzie otaczającym dom w Sulejówku i ulubionych kwiatach męża. Wspólnie próbowaliśmy rozpoznawać je na zdjęciach, szczególnie uważnie przyglądając się sasankom, które uznawane były za pierwsze oznaki wiosny. Zastanawialiśmy się też, w jaki sposób dzisiaj możemy wprowadzać zieleń do naszych miast. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak niepotrzebne plastikowe opakowania mogą przeobrazić się w główny element wystroju naszego domowego ogrodu. Mieli okazję zapoznać się z maszynami, dostępnymi w pracowni FabLab, które ułatwiają wykonywanie projektów związanych z ogrodnictwem miejskim oraz recyklingiem. Następnie wykorzystując puste, plastikowe butelki i zużyte plastikowe torebki , wykonywaliśmy nasze własne ogrody wertykalne. Posłużyły do tego drewniane stojaki przygotowane za pomocą frezarki CNC, które obrabialiśmy w stolarni. W drugiej części warsztatów montowaliśmy także mini system hydrauliczny, który zadba o odpowiednie nawilżenie naszej farmy. Inspirując się przepięknym ogrodem otaczającym dworek w Sulejówku, umieściliśmy w naszym ogródku rośliny – okazało się, że najlepiej sprawdzą się te, które lubią wilgoć. Tak wykonany mini ogród wertykalny każda rodzina mogła ze sobą zabrać i z jego pomocą wprowadzić wiosnę do domu.
Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 25 maja. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Fotografie: Piotr Litwic