„Czapki z głów!” – warsztaty rodzinne
Moda się zmienia – pojawiają się nowe trendy, a dawne ubiory często odchodzą w zapomnienie. Niektóre modowe klasyki zostają jednak z nami na dłużej i może okazać się, że świetnie sprawdzają się również dzisiaj. Po historyczne inspiracje sięgnęli uczestnicy warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.
Podczas jesiennego spotkania w warszawskim FabLabie rozmawialiśmy o tym, jakie nakrycia głowy lubimy nosić. Jedni wybierali czapki, inni kapelusze czy berety. Okazało się, że nie bez znaczenia jest tu wiek, pora roku czy okazja, do której się szykujemy. Zastanawialiśmy się też, z jakich materiałów mogą być one uszyte i czy bierzemy to pod uwagę, sięgając po dane nakrycie głowy. Wspólnie przenieśliśmy się do przeszłości, by sprawdzić, jak wyglądały czapki noszone w okresie I wojny światowej przez żołnierzy Legionów Polskich. Dzieci i dorośli dowiedzieli się także, jak nazywał się ulubiony model czapki Józefa Piłsudskiego, w którym pojawia się na wielu zdjęciach i portretach. Uczestnicy poznali historię maciejówki i usłyszeli opowieść o tym, dlaczego stała się wyróżnikiem I Brygady Legionów. Następnie zapoznaliśmy się z podstawowymi narzędziami krawieckimi i maszynami oraz wcieliliśmy się w krawców i z pomocą igieł spróbowaliśmy wyczarować własne czapki inspirowane obiektami ze zbiorów muzealnych. Przygotowane za pomocą plotera laserowego wykroje czapek z filcu własnoręcznie wykańczaliśmy, szyjąc i klejąc poszczególne elementy. Każda rodzina mogła stworzyć niepowtarzalną czapkę poprzez dobór różnych kolorów nici, guzików oraz elementów wyciętych z filcu. Tak wykonane nakrycia głowy uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domu – a może przydadzą się podczas chłodniejszych listopadowych dni?
Na kolejne warsztaty rodzinne zapraszamy 14 grudnia. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Fotografie: Piotr Litwic