„Kolej na Ciebie!” – warsztaty rodzinne
Czy podróżowaliście kiedyś koleją? Dziś pociągami dotrzeć można w różne części Polski, a nawet do innych krajów! Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie tak łatwo było podróżować. A dlaczego? O tym rozmawialiśmy podczas warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Stowarzyszenie Robisz.to.
Podczas grudniowego spotkania w warszawskim FabLabie z dziećmi i dorosłymi wspólnie zastanawialiśmy się, dlaczego po zakończeniu I wojny światowej konieczna była budowa nowych dróg i połączeń kolejowych. Pomogła ona w sklejeniu różnych rejonów, które przez ponad sto lat należały do innych państwa, w jeden kraj. Podczas warsztatów mieliśmy przestrzeń na dyskusję nad tym, czy było to łatwe zadanie. Razem zagłębiliśmy się w przeszłość, by poznać niezwykłą historię budowy sieci kolejowej w okresie międzywojennym. Wykorzystując bazę zdjęć archiwalnych, przyglądaliśmy się także, jak dawniej wyglądały pociągi i dokąd można było nimi dojechać. Następnie jako projektanci zanurzyliśmy się w świat podróży i majsterkowania. Każda rodzina mogła stworzyć własną kolejkę złożoną z lokomotywy i dwóch wagonów. Pierwszym etapem warsztatów było zaplanowanie funkcji i zaprojektowanie odpowiedniej formy wagoników z wykorzystaniem dostępnych elementów. Uczestnicy dowiedzieli się, co było dawniej przewożone koleją, a co transportuje się pociągami współcześnie. W kolejnej części spotkania przyszedł czas na wprowadzenie wszystkich pomysłów w życie! Za pomocą drewna, piły, kleju, magnesów oraz wydruków 3D zespoły konstruowały wymyślone przez siebie wagony. Na końcu połączyliśmy je w jeden wielki pociąg! Wykonaną kolejkę każda rodzina mogła zabrać ze sobą do domu. Święta tuż, tuż, więc może przydadzą się do przewozu prezentów…
Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy w styczniu. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Do zobaczenia w 2020 roku!