„Orzeł czy reszka?” – warsztaty rodzinne

Ruble, marki i korony – czy znacie te waluty? Wiecie, jak nazywa się miejsce, gdzie wybijane są monety? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczestnicy warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Stowarzyszenie Robisz.to.

Podczas kolejnego rodzinnego spotkania w warszawskim FabLabie, inspirowanego historią wspólnie odkrywaliśmy, jak dawniej powstawały monety i banknoty, a jak produkowane są współcześnie. Uczestnicy dowiedzieli się, z jakich elementów składa się moneta i z czego jest zrobiona. Z dziećmi i dorosłymi rozmawialiśmy także o tym, jak to się stało, że dziś płacimy złotówkami i razem prześledziliśmy historię powstania waluty niepodległej Polski. Spróbowaliśmy także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego stworzenie nowego systemu pieniężnego było dużym wyzwaniem dla budowniczych wolnego państwa. Uczestnicy warsztatów mogli następnie sami wcielić się w role projektantów i wytwórców monet. Zapoznali się z możliwościami, jakie dają długopisy 3D i jakich dziedzinach to narzędzie może być przydatne. Następnie rodziny zainspirowane historycznymi projektami mogły stworzyć przestrzenne monety, wykorzystujące ich własne pomysły. Swoją walutę każdy zespół mógł zabrać do domu. Kto wie, może takie drobniaki przyniosą im szczęście? A może sprawdzą się podczas codziennych zabaw?

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 16 listopada. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Franek Mazur