„Saszetki na pas!” – warsztaty rodzinne
Często nie wiecie, co zrobić z drobnymi? A może klucze nosicie w kieszeni i martwicie się wypchanymi kieszeniami? Żadna torebka nie spełnia Waszych oczekiwań? Rozwiązanie tych problemów znaleźli uczestnicy warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.
Podobno w modzie zostało powiedziane już wszystko. Być może właśnie dlatego projektanci odnoszą się coraz częściej do historii, by w niej szukać inspiracji na nowe kreacje. Zdarza się, że niektóre „klasyki” wracają po latach z impetem i królują na pokazach mody. Często nie zdajemy sobie do końca sprawy, skąd wywodzą się poszczególne elementy naszych codziennych strojów. Podczas warsztatów przygotowanych w ramach cyklu „Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych” wspólnie przyglądaliśmy się żołnierskim ubiorom z czasów I wojny światowej i sprawdzaliśmy, jaki ekwipunek mógł się przydać legionistom. Uczestnicy spotkania pod okiem konserwatorki z bliska mogli obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – ładownice jednokomorowe i wielokomorowe. Rozmawialiśmy o tym, do czego służyły i kto oprócz żołnierzy z nich korzystał. Następnie wcieliliśmy się w projektantów i krawców! Z pomocą igieł wyczarowaliśmy własne saszetki na pasek, inspirowane tymi historycznymi. Osoby, które wzięły udział w warsztatach miały możliwość zapoznania się z podstawowymi narzędziami krawieckimi oraz maszynami. Przygotowane za pomocą plotera laserowego wykroje saszetek z filcu rodziny wspólnie wykańczały, szyjąc ręcznie oraz klejąc poszczególne elementy. Każdy zespół mógł stworzyć niepowtarzalną saszetkę poprzez dobór różnych kolorów nici, guzików oraz elementów wyciętych z filcu. Tak wykonaną saszetkę każda rodzina mogła zabrać ze sobą do domy. Z pewnością przydadzą się do noszenia podręcznych drobiazgów!
Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 28 marca. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Fotografie: Piotr Litwic