Co pamięta Milusin?

Wystawa o historii Milusina, domu rodziny Piłsudskich, przybliżała wyjątkową atmosferę, jaka panowała w Dworku, gdy mieszkali tam oni wraz z córkami w latach 1921–1926. Prezentowana była w latach 2015 – 2016 w dworku Milusin.

Odpowiednia aranżacja plastyczna oraz krótkie formy audiowizualne wykorzystywane na wystawie pozwalały zwiedzającym dworek Milusin dostrzec dawne życie w tym niezwykłym miejscu. A umieszczone na podłogach linie, będące obrysem najważniejszych mebli, wywiezionych w w 1947 roku, wyznaczały pustą przestrzeń, która jest uzupełniana dzięki pracy zespołu Muzeum Józefa Piłsudskiego. Te puste miejsca, wskazujące na brak dawnych sprzętów domowych dworku, były również milczącym apelem o pomoc w gromadzeniu oryginalnych pamiątek po rodzinie Piłsudskich. Aby jeszcze mocniej poruszyć wyobrażenie zwiedzających, na temat tego, jak wyglądał dawny Milusin, w każdym z pomieszczeń ustawione zostały tablice informacyjne wzbogacone fotografiami dworku, kiedy tętnił on życiem rodzinnym.

Jednak ekspozycja nie odwoływała się jedynie do wyobraźni widzów. Podczas zwiedzania wystawy, na ścianach każdego z pokojów wyświetlane były krótkie filmy, które miały jeszcze mocniej odtworzyć dawną atmosferę Milusina i ożywić obecnie opustoszałe wnętrza. Filmy te (dostępne na oficjalnym kanale YouTube Muzeum) składają się z prezentacji przedwojennych fotografii pomieszczeń z oryginalnym wyposażeniem, trójwymiarowo opracowanych i animowanych. Co istotne, ta audiowizualna część wystawy została zrealizowana z udziałem jednej z domowniczek dawnego Milusina – Jadwigi Jaraczewskiej – młodszej córki Aleksandry i Józefa Piłsudskich. To Pani Jadwiga, dzięki części filmowej, oprowadza gości po kolejnych pomieszczeniach swojego dawnego domu. Wraz z prawnuczką Marszałka, Wandą Onyszkiewicz, czyta również wspomnienia matki – Aleksandry Piłsudskiej. Wszystkie te elementy ekspozycji tworzyły unikatowy rodzaj narracji, która stanowiła odpowiedź na tytułowe pytanie Co pamięta Milusin?


Partner technologiczny:  SONY