Historia zapisana w bibule | walka trzech pokoleń o wolność słowa
KIEDY: 1 lutego 2025 roku
GDZIE: Sala Tokio
Godzina: 15.00
Bibuła – sztafeta pokoleń – pradziadkowie, dziadkowie, rodzice. Ich bibuła, nasza wolność.
Historia bibuły, czyli wydawanych nielegalnie druków, jest nieodłączną częścią historii Polski XIX i XX wieku. Pod zaborami nasi pradziadowie w tajnych drukarniach wydawali między innymi „Robotnika”, dziadkowie w czasie II wojny „Biuletyn Informacyjny”, a rodzice w czasach PRL — Tygodnik „Solidarność” i setki innych nielegalnych tytułów. Pokolenia Polaków walczyły w ten sposób z cenzurą o wolne słowo, niepodległość i kształt ustrojowy państwa polskiego. Cenzura została w Polsce zniesiona w 1990 roku. Dziś żyjemy w wolnym kraju, cieszymy się wolnością słowa.
Zapraszamy Was do odkrywania tajemnic związanych z ponad stu letnią historią bibuły, opowieści o odwadze, niezależności i determinacji w walce o wolność słowa.
W programie:
Film dokumentalny „Bibuła” (2009)
Film o podziemnych drukach w okresie PRL-u ukazuje, jak ważnym narzędziem oporu była bibuła dla pokolenia naszych rodziców. Wydawca nielegalnych druków, reżyser Jan Strękowski, opowie o kulisach powstawania filmu i jego bohaterach – konspiratorach, którzy tak wiele ryzykowali walcząc o wolne słowo.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bibuła – sto lat doświadczeń”
Na wystawie zobaczymy nielegalne druki wydawane przez trzy pokolenia Polaków. O historii ich powstawania, o walce z cenzurą, o tajnym kolportażu, a także o tym jak rodzice i dziadkowie czerpali z doświadczeń swoich poprzedników — naszych pradziadków — opowie kuratorka Agnieszka Kaczmarska.
Krytyczne wydanie „Bibuły” Józefa Piłsudskiego
Podczas spotkania będzie też okazja zapoznać się z wyjątkową książką Józefa Piłsudskiego „Bibuła” w nowym, krytycznym wydaniu przygotowanym przez naszą kuratorkę. „Bibuła” to nie tylko dokument sprzed stu dwudziestu lat, ale także inspiracja dla kolejnych pokoleń walczących o wolność słowa, a przy tym — wciągający i świetnie napisany reportaż o konspiracyjnej działalności.
To spotkanie, które połączy historię z teraźniejszością. Zobacz film, zwiedź wystawę i posłuchaj opowieści o książce, która zmieniła historię. Razem odkryjemy, jak bibuła stała się symbolem walki o wolność słowa.