Huczne imieniny Marszałka | 16-17 marca

Jak pisała we Wspomnieniach Aleksandra Piłsudska:

Imieniny męża nieodmiennie przewracały normalny tryb życia w Sulejówku. Od wczesnego rana przygrywały w ogródku orkiestry 7. pułku i I. pułku szwoleżerów. Goście zatłaczali pokoje od rana do wieczora. Krewni, przyjaciele, bliscy znajomi, reprezentacje wojskowe, POW, legioniści, przedstawiciele najrozmaitszych organizacji i wiele, wiele innych osób przybywało nawet z krańców Polski, aby zapewnić męża o swej lojalności, przywiązaniu i miłości. Każdego trzeba było przyjąć osobiście. Wieczorem salon był pełen kwiatów, owoców, słodyczy i prezentów różnego rodzaju.


Zatem nawiązując do tradycji, zapraszamy Was do wspólnego, dwudniowego świętowania w naszym Muzeum!
A jest z czego wybierać, program wydarzenia poniżej ⇓ 


Czy wiesz, że… ?

Wśród prezentów dla Marszałka był nawet lis! Jeśli jesteście ciekawi jak na przestrzeni lat i w różnych miejscach kraju i świata celebrowano imieniny Józefa Piłsudskiego to zachęcamy do lektury krótkiego artykułu Imieniny Marszałka. Zobacz, jak świętowano w okopach, w Sulejówku i na słonecznej Maderze. (muzeumpilsudskiblog.pl)



PROGRAM:

⇒ 16 marca (sobota) ⇐

Zwiedzanie indywidualne | Wystawa stała i / lub dworek „Milusin” | biletowane ⇒ kup bilet >>
♥ Po okazaniu w restauracji Adelcia biletu wstępu do Muzeum → deser gratis! menu >>

10.00 – 18.00 Czasowa wystawa okolicznościowa Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! | Salonik (parter) oraz przestrzeń kinowa (poziom -3) | bezpłatne

Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! 
Najukochańszemu Komendantowi zdrowia i spełnienia ideałów (…) 
Mocarzu Ducha! Żyj i Polski strzeż!
(….) w dniu Jego imienin wyrazy hołdu i przywiązania (…)

To tylko kilka fragmentów z setek, a może nawet tysięcy życzeń, które co roku Józef Piłsudski otrzymywał w dniu swoich imienin, czyli 19 marca. 

Tradycję uroczystego świętowania imienin Józefa Piłsudskiego rozpoczęli jeszcze przed Wielką Wojną jego podkomendni. O solenizancie pamiętali nawet, gdy był uwięziony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu, dokąd posłali setki kartek pocztowych z życzeniami. W niepodległej Polsce uroczystości imieninowe obchodzone były hucznie, a z czasem przybrały nawet oficjalną formę. Te najmilej wspominane miały miejsce w Sulejówku, w latach 1923-1926, kiedy to Piłsudscy tu zamieszkiwali. Tutejsze obchody miały charakter spontaniczny, jak pisała Aleksandra Piłsudska we Wspomnieniach, kto mógł to przyjeżdżał złożyć Marszałkowi osobiście życzenia i obdarować bodaj drobnym upominkiem a nierzadko tym co sam zrobił lub wyhodował.  Wśród prezentów imieninowych znajdowały się, więc – obok dzieł sztuki, pięknych albumów i książek, złotych i srebrnych papierośnic, pamiątkowych medali, piór i innych cennych przedmiotów oraz tradycyjnych kwiatów i słodyczy – także sery, jaja, ziemniaki a nawet, gęsi, kaczki, baran i lis…

Na okolicznościowej wystawie Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! prezentujemy znacznie rzadziej eksponowane, a znajdujące się w zbiorach Muzeum laurki, telegramy i listy z życzeniami oraz oczywiście kilka z imieninowych prezentów (dodatkowo wiele z upominków można zobaczyć także na wystawie stałej oraz w dworku „Milusin”). Na wystawie okolicznościowej znalazły się również obiekty i fotografie z marszów na trasie Sulejówek-Belweder, organizowanych od 1926 do 1935 roku właśnie na cześć solenizanta.  Zachęcamy do sprawdzenia czego rodacy życzyli Józefowi Piłsudskiemu z okazji imienin – dacie się zaskoczyć?

10.00 – 18.00 Rodzinne stoisko wojskowe 1. Dywizji Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego | parter | bezpłatne

Z bliska obejrzycie osobisty sprzęt wojskowy jak hełmy i kamizelki, specjalnie dla najmłodszych dostępne będzie malowanie buziek barwami maskującymi i pewnie nawet tematyczne kolorowanki!

10.00 – 18.00 Atrakcje rodzinne | parter | bezpłatne

A może pamiątkowa fotografia z naszej muzealnej fotobudki? Czemu nie! Sprawdźcie co jeszcze dla Was przygotowaliśmy.

11.00 – 13.00 Warsztaty z pszczelarzem dla dorosłych i młodzieży Kwiatki od Piłsudskiego | Sala warsztatowa (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum) | bezpłatne, biletowane 

⇒  kup bilet >> 

Jak zmieniły się metody pszczelarstwa i pasiecznictwa od czasu kiedy Aleksandra Piłsudska pilnie studiowała w Sulejówku podręcznik Brzezińskiego? Co fascynowało Marszałka w pszczołach i czy w ulu faktycznie rządzi królowa? Dlaczego inżynier budujący mosty zakochał się w maleńkich skrzydlatych istotach? Czego potrzeba do szczęścia zapylaczom? Zapraszamy na warsztaty, na których poznacie odpowiedzi na te pytania. Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich, praktyk i pasjonat, wykładowca i społecznik, zabierze Was w wyjątkową podróż do złotego królestwa płynącego miodem. Ale zanim powstanie miód… kluczowe są kwiaty!

Warsztaty poprowadzi Angelika Dłuska, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.  

12.00 – 13.00 Uroczysty koncert szkolny Imieniny u Dziadka | Sala Paderewskiego | wstęp wolny

Skoro imienny, to i muzyka! Będzie można usłyszeć różnorodne utwory wybitnych kompozytorów światowej sławy jak Antonio Vivaldiego i Fryderyka Chopina, czy nieco zapomniane polskie kompozycje Romualda Twardowskiego i Emila Młynarskiego. Wybrzmi też Por una cabeza Carlosa Gardela, czyli tango o przegranej podczas wyścigów konnych – z ukłonem dla sympatii Marszałka wobec tych dostojnych zwierząt.  

Wystąpią wyróżniający się uczniowie (skrzypce, fortepian, harfa) oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej Prywatnej I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego z Sulejówku.

Program i kolejność utworów mogą ulec zmianie:

  • Aleksandra Rdomyska (harfa): Wiosna, Antonio Vivaldi
  • Adam Chrzanowski: Zalotny i Gaik z cyklu Melodie Ludowe na fortepian, Witold Lutosławski
  • Weronika Grala (skrzypce): Polonez, Emil Młynarski
  • Helena Kulma (skrzypce): Oberek, Romuald Twardowski
  • Antoni Zwoliński (fortepian): Walc a-moll op. Posth, Fryderyk Chopin
  • Antonina Miklaszewska (skrzypce): Medytacje Thais, Jules Massenet
  • Maria Łepkowska (harfa): Images op. 35 „Les Anesses grises sur la route d’El Azib”, Marcel Tournier
  • Weronika Grala (skrzypce), Anastazja Rosa (fortepian): Liebeslied, Fritz Kreisler 
  • Antonina Miklaszewska, Helena Kulma, Franciszek Andrejczyk: Preludium i Gawot na dwoje skrzypiec i fortepian, Dymitr Szostakowicz
  • Anastazja Rosa, Adrianna Bocial: Taniec norweski A-dur op. 35 nr 2 (w opracowaniu na cztery ręce), Edward Grieg
  • Regina Kuszpa (skrzypce), Michał Malinowski (akordeon),  Anastazja Rosa (fortepian): Por Una Cabeza, Carlos Gardel
  • Lech Liam Furdyna (fortepian) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Anna Kwiatkowska, Marzena Bajkowska, Joanna Łaczmańska, Danuta Stradowska: Koncert f-moll, Fryderyk Chopin, Cz. I – Maestoso

Akompaniament (utwory 1-11): Liam Lech Furdyna

Pianista rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. W 2010 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie po czym wyjechał do Nowego Jorku, by kontynuować edukację pianistyczną pod kierunkiem Diane Walsh (Mannes College of Music). W 2013 rozpoczął studia doktoranckie w Uniwersytecie Północnego Teksasu w Dallas w klasach fortepianu Vladimira Viardo oraz Adama Wodnickiego.

Koncertował w większości krajów europejskich, jak również w Północnej Afryce i Stanach Zjednoczonych. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Concours Musical de France (I nagroda, Rouen 2001), Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych (dyplom finalisty, Białystok, 2005), Steinway Society Piano Competition (Boston, 2010) czy Zarębski International Piano Competition (distinction award, Warsaw 2014). Jako pedagog fortepianu doskonalił swoje umiejętności pracując w takich miastach jak Warszawa, Paryż, Tunis, Nowy Jork, Los Angeles i Dallas.

W 2011 i 2012 roku zasiadał w jury konkursu pianistycznego w Tunezji, gdzie również był jednym z pedagogów na kursach mistrzowskich. Koncertował z kilkoma orkiestrami europejskimi, jak również amerykańskimi. W latach 2022 – 2023 był nauczycielem muzyki i fortepianu w The British School Warsaw w Warszawie. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. Paderewskiego w Sulejówku. Poza działalnością pedagogiczną w Polsce prowadzi również swoją mistrzowską szkołę pianistyczną z siedzibą w Dallas, w Teksasie (obecnie praca zdalna na terenie USA).

12.30 – 14.30 oraz 14.30 – 16.30
Spacer tematyczny z przewodnikiem
Nie tylko imieninowe prezenty dla Marszałka | dworek „Milusin” + wystawa stała | biletowane 

 kup bilet, g. 12.30 >>   
⇒ kup bilet, g.14.30 >>

Zapraszamy na wyjątkową ścieżkę oprowadzania po wystawie stałej Muzeum i dworku „Milusin” – nie przegapcie okazji, bo spacer jest spoza oferty stałej. Przywołamy historię imienin oraz zwyczaj obdarowywania Józefa Piłsudskiego, czyli dowiecie się z jakim skutkami imienin borykali się… jego najbliżsi! Albo dlaczego sparaliżowany został urząd pocztowy na dalekiej Maderze? Z jakich prezentów cieszył się najbardziej Komendant, a co wypadało podarować głowie państwa? Wreszcie: kim byli darczyńcy?

13.00 – 18.00 Imieninowy Turniej Szachowy | Sala Tokio | zapisy: 1) elektroniczne KLIKNIJ >>  2) tuż przed turniejem (liczba miejsc ograniczona) | udział odpłatny 

Razem z Miejskim Domem Kultury w Sulejówku zapraszamy do rozgrywek w systemie szwajcarskim: 9 rund, tempo gry 5 minut na partię dla zawodnika z dodatkiem 3 sekund po każdym posunięciu. Turniej imieninowy jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych – przewidzieliśmy nagrody finansowe oraz rzeczowe. Kto odważny zasiądzie do szachownicy i wykaże się w ulubionej dziedzinie sportowej samego Marszałka?

 

⇒ 17 marca (niedziela) ⇐

 

Zwiedzanie indywidualne| Wystawa stała i / lub dworek „Milusin” | biletowane ⇒ kup bilet >>
♥ Po okazaniu w restauracji Adelcia biletu wstępu do Muzeum → deser gratis! menu >>

10.00 – 18.00 Czasowa wystawa okolicznościowa Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! | Salonik (parter) oraz przestrzeń kinowa (poziom -3) | bezpłatne

Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! 
Najukochańszemu Komendantowi zdrowia i spełnienia ideałów (…) 
Mocarzu Ducha! Żyj i Polski strzeż!
(….) w dniu Jego imienin wyrazy hołdu i przywiązania (…)

To tylko kilka fragmentów z setek, a może nawet tysięcy życzeń, które co roku Józef Piłsudski otrzymywał w dniu swoich imienin, czyli 19 marca. 

Tradycję uroczystego świętowania imienin Józefa Piłsudskiego rozpoczęli jeszcze przed Wielką Wojną jego podkomendni. O solenizancie pamiętali nawet, gdy był uwięziony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu, dokąd posłali setki kartek pocztowych z życzeniami. W niepodległej Polsce uroczystości imieninowe obchodzone były hucznie, a z czasem przybrały nawet oficjalną formę. Te najmilej wspominane miały miejsce w Sulejówku, w latach 1923-1926, kiedy to Piłsudscy tu zamieszkiwali. Tutejsze obchody miały charakter spontaniczny, jak pisała Aleksandra Piłsudska we Wspomnieniach, kto mógł to przyjeżdżał złożyć Marszałkowi osobiście życzenia i obdarować bodaj drobnym upominkiem a nierzadko tym co sam zrobił lub wyhodował.  Wśród prezentów imieninowych znajdowały się, więc – obok dzieł sztuki, pięknych albumów i książek, złotych i srebrnych papierośnic, pamiątkowych medali, piór i innych cennych przedmiotów oraz tradycyjnych kwiatów i słodyczy – także sery, jaja, ziemniaki a nawet, gęsi, kaczki, baran i lis…

Na okolicznościowej wystawie Wszystkiego najlepszego Panie Marszałku! prezentujemy znacznie rzadziej eksponowane, a znajdujące się w zbiorach Muzeum laurki, telegramy i listy z życzeniami oraz oczywiście kilka z imieninowych prezentów (dodatkowo wiele z upominków można zobaczyć także na wystawie stałej oraz w dworku „Milusin”). Na wystawie okolicznościowej znalazły się również obiekty i fotografie z marszów na trasie Sulejówek-Belweder, organizowanych od 1926 do 1935 roku właśnie na cześć solenizanta.  Zachęcamy do sprawdzenia czego rodacy życzyli Józefowi Piłsudskiemu z okazji imienin – dacie się zaskoczyć?

10.00 – 18.00 Rodzinne stoisko wojskowe 1. Dywizji Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego | parter | bezpłatne

Z bliska obejrzycie osobisty sprzęt wojskowy jak m.in. hełmy i kamizelki, a specjalnie dla najmłodszych dostępne będzie malowanie buziek barwami maskującymi i pewnie nawet tematyczne kolorowanki!

10.00 – 18.00 Atrakcje rodzinne | parter | bezpłatne

A może pamiątkowa fotografia z naszej muzealnej fotobudki? Czemu nie! Sprawdźcie co jeszcze dla Was przygotowaliśmy.

11.00 – 14.00 Spotkanie wokół historycznej współpracy polsko-łotewskiej | Sala Paderewskiego | bezpłatne

  • 11.00– 11.10 Powitanie gości
  • 11.10 – 12.10 POLSKA PREMIERA filmu dokumentalnego o kpt. Aleksandrze Myszkowskim
  • 12.15 – 12.45 DEBATA cz. I | część dotyczącą filmu prowadzi Magdalena Juszczyk
    Goście: Piotr Dmitrowicz, Michał Szymanowicz, Maciej Dancewicz, Mikołaj Falkowski
  • 12.50 – 13.35 DEBATA cz. II | część historyczną prowadzi prof. Grzegorz Nowik
    Goście: Tomasz Stańczyk, Eryk Jekabsons (Ēriks Jēkabsons), prof. Janusz Odziemkowski, Piotr Kościński
  • 13.40 – 14.00 Pytania publiczności | podsumowanie | zakończenie.

O filmie:

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego przygotowała film dokumentalny poświęcony postaci Aleksandra Myszkowskiego – kapitana Wojska Polskiego, który w 1919 roku doprowadził do współpracy polsko-łotewskiej skierowanej przeciwko bolszewikom okupującym terytorium Łatgalii. Dzięki jego działaniom Polska i Łotwa podpisały traktat sojuszniczy, a Łatgalia została wyzwolona w ramach wspólnej operacji „Zima” i przyłączona do odrodzonego państwa łotewskiego. Myszkowski był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników marszałka Józefa Piłsudskiego i w wspomnianym wyżej okresie był szefem Sekcji Wschód II Oddziału Sztabu Generalnego WP, a także pełnił funkcję specjalnego delegata WP na Łotwie i w Estonii w celu organizacji wojskowej współpracy Polski i Łotwy w obliczu nacierającej Armii Czerwonej. W grudniu 1919 r. oficjalnie mianowano go attaché wojskowym przy Poselstwie Polskim w Rydze i na tym właśnie stanowisku doprowadził do polskiego ataku na wojska bolszewickie nacierające na Łotwę.

12.00 – 14.00 Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat Marcowe osobliwości, czyli o sztuce zaskakiwania solenizanta Józefa | Sala warsztatowa + wystawa stała | spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum | biletowane 

⇒  kup bilet >> 

Jak wspominała Aleksandra Piłsudska, imieniny jej męża „nieodmiennie przewracały normalny tryb życia w Sulejówku”. Marcowe święto w dworku „Milusin” na pewno było gwarne, pełne śpiewów i radosnych okrzyków. Jeśli macie chęć zanurzyć się w atmosferę świętowania sprzed stu lat, dowiedzieć, jakimi osobliwymi prezentami bywał obdarowywany Józef Piłsudski oraz stworzyć upominki dla swoich bliskich i własną kompozycję imieninowej herbaty to dołączcie do rodzinnych warsztatów!

Warsztaty poprowadzi Ewa Bielecka, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

12.30 – 14.30 oraz 14.30 – 16.30
Spacer tematyczny z przewodnikiem
Nie tylko imieninowe prezenty dla Marszałka | dworek „Milusin” + wystawa stała | biletowane 

⇒ kup bilet, g.12.30 >>
⇒ kup bilet, g. 14.30 >>
Zapraszamy na wyjątkową ścieżkę oprowadzania po wystawie stałej Muzeum i dworku „Milusin” – nie przegapcie okazji, bo spacer jest spoza oferty stałej. Przywołamy historię imienin oraz zwyczaj obdarowywania Józefa Piłsudskiego, czyli dowiecie się z jakim skutkami imienin borykali się najbliżsi Marszałka! Albo dlaczego sparaliżowany został urząd pocztowy na dalekiej Maderze? Z jakich prezentów cieszył się najbardziej Komendant, a co wypadało podarować głowie państwa? Wreszcie: kim byli darczyńcy?

15.00 – 16.00 Finałowy koncert chóru Allegrezza del Canto | Sala Paderewskiego | bezpłatny

Dwudniowe świętowanie zakończymy z pieśnią na ustach – zachęcamy do dołączenia się do śpiewania wykonywanych przez chórzystów utworów! Proponujemy repertuar przede wszystkim polski: zaczniemy od utworów patriotycznych (też tych mniej znanych, choć przekonacie się, że pięknych), a w drugą częścią zawojują żywiołowe piosenki ludowe i klasyka poezji. Udamy się też na krótką wycieczką poza granice kraju, a dla najodważniejszych będzie też sposobność, by się wykazać! Śmiało, pośpiewajmy wspólnie na imieninach Marszałka! 

Program i kolejność utworów mogą ulec zmianie:

  • Przybyli ułani, mel. i sł. tradycyjne, opr. Józef Świder
  • O mój rozmarynie, mel. i sł. tradycyjne, opr. Józef Świder
  • Ostatni mazur, mel. i sl. tradycyjne, opr. Stanisław Kazuro
  • Kajze mi się podzioł, mel. i sł. tradycyjne, opr. Maria Borecka
  • Maki, sł. Kornel Makuszyński, muz. Stanisław Niewiadomski, opr. Józef Świder 
  • Oj nasi jadą, mel. i sł. tradycyjne, opr. Stanisław Rozdżyński
  • Kołysanka, sł. Konstanty Ildelfons Gałczyński, muz. Jan Maklakiewicz 
  • Prząśniczka, sł. Jan Czeczot, muz. Stanisław Moniuszko, opr. Tadeusz Szeligowski
  • Kum i kuma, sł. Jan Czeczot, muz. Stanisław Moniuszko, opr. Stanislaw Głowacki 
  • Dysc, sł. i mel. ludowa, opr. Tadeusz Mayzner
  • Bystra wodicka, ludowe, opr. Edward Bury
  • Szła dzieweczka, ludowe, opr. Stanisław Głowacki
  • La, la, la / Ptasie plotki, sł. Julian Tuwim, muz. Pierre Certon, opr. Ewa Mizerska
  • Wodohraj, sł. i muz. Wolodymir Iwasiuk, aranż. Wasilij Czuczman
  • Contrappunto bestiale, Adriano Banchieri

Zapraszamy na koncert uznanego chóru amatorskiego, który już od 20. lat dzieli się radością ze śpiewania! Chórmistrzyni: Magdalena Trzciankowska.

 


Czy wiesz, że…?

Imieniny Marszałka zablokowały pocztę na Maderze! Na apel premiera Walerego Sławka w 1931 r. zostało wysłanych ponad milion (!) kartek z życzeniami z Polski na wyspę, na której Marszałek akurat wypoczywał.