Lato w Muzeum – bezpłatne zajęcia

Zapraszamy grupy zorganizowane do udziału w bezpłatnych zajęciach w ramach akcji Lato w Muzeum. Proponujemy dwa nowe wakacyjne tematy:

• Projektujemy mural dla Aleksandry
    Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki zamienią się w artystów, którzy na zamówienie Muzeum będą tworzyć projekt wielkoformatowego muralu dotyczącego Aleksandry Piłsudskiej. Zajęcia składają się z wizyty na wystawie oraz twórczych działań z wykorzystaniem archiwalnej fotografii. Zwieńczy je grupowe malowanie wspólnego dzieła sztuki. Jeżeli pogoda na to pozwoli, część spotkania odbędzie się w ogrodzie historycznym wokół dworku „Milusin”.

• Wznosimy się!
    W trakcie zajęć przejdziemy przez wystawę w poszukiwaniu śladów wszelkich maszyn latających. Dowiemy się między innymi, czym różni się samolot od szybowca, jakie maszyny mogli nad swoimi głowami widzieć ludzie ponad 100 lat temu i co profesja Jadwigi Piłsudskiej ma wspólnego z „Wronami”. Zajmiemy się również praktyką – uczestnicy i uczestniczki skleją modele samolotów, a co najważniejsze wypróbują je potem w locie.

Dostępne są także bezpłatne zajęcia z oferty całorocznej.

Grupy ze specjalnymi potrzebami

• Kto Ty jesteś?
  • Muzeum bez kapci
  • Barwy nieobojętne
  • Od pióra z „Milusina” do długopisu 3D
  • Zielnik z Sulejówka (lekcja w ogrodzie)

Przedszkola

• Imieniny Marszałka
  • Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli krokiet nie do jedzenia, komórki nie do dzwonienia
  • Czy kora jest zawsze brązowa? Mali artyści w „milusińskiej puszczy” (lekcja w ogrodzie)

• Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych
  • Kiedy Józef był Ziukiem – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim
  • Muzeum bez kapci
  • Zielnik z Sulejówka (lekcja w ogrodzie)
  • Ogrodowe opowieści (lekcja w ogrodzie)

• Od Ziuka do Józefa – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim
  • Ukryte bohaterki, ukryci bohaterowie
  • Krokiet, pszczoły i warzywnik (lekcja w ogrodzie)

• Dwie strony medalu, czyli wprowadzenie do debatowania
  • Jak sprostać wyzwaniom II Rzeczypospolitej, czyli design thinking w praktyce
  • Polki i Polacy na Wielkiej Wojnie
  • Walka słowem wczoraj i dziś. Ćwiczenia z przeciwdziałania fake newsom
  • Opowieści z „Milusina” (lekcja w ogrodzie)

Szkoły ponadpodstawowe

• Dwie strony medalu, czyli wprowadzenie do debatowania
  • Jak sprostać wyzwaniom II Rzeczypospolitej, czyli design thinking w praktyce
  • To skomplikowane…Trudna historia II Rzeczypospolitej
  • Walka słowem konspiratorów z PPS-u i „Solidarności” oraz jej współczesne oblicza. Ćwiczenia z przeciwdziałania fake newsom
  • Jak się porozumieć pomimo różnic? Warsztaty o dobrej komunikacji
  • Trudne wybory Józefa Piłsudskiego
  • „Lektury obowiązkowe” w eksponatach, czyli literacki spacer przez wystawę

Szersze opisy powyższych zajęć znaleźć można na odpowiednich podstronach w zakładce Zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli.

Bezpłatna pula zajęć realizowana jest w ramach akcji Kultura Dostępna – Muzeum za 1 zł finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.