Masecki/Gershwin. Dla Aleksandry
Kiedy: 26 marca 2023 r. (niedziela)
Godzina: 16.00
Gdzie: Sala Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Wydarzenie płatne (liczba miejsc ograniczona)
Artystyczna inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej! Marcin Masecki podczas koncertu w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentuje utwory George’a Gershwina. Kompozycje tego artysty wybrzmiewały między innymi w dworku „Milusin” – domu rodzinnym Piłsudskich. Po koncercie zapraszamy na spotkanie z pianistą, które poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz.
Program:
- Embraceable you
- The man I love
- Oh, Lady Be Good
- Summertime
- They can’t take that away from me
- Just another rhumba
- Swanee
- I love you, Porgy
- Fascinating Rhythm
- Tematy z Koncertu Fortepianowego F-Dur | wariacje autorskie Marcina Maseckiego
- Tematy z Błękitnej Rapsodii | wariacje autorskie Marcina Maseckiego
Marcin Masecki
Wybitny pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator, pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków to znak rozpoznawczy. Regularnie koncertuje z repertuarem klasycznym – w formacie solowym, kameralnym lub z orkiestrami – a także prezentuje przedwojenny polski jazz w autorskich opracowaniach. Jest laureatem i był nominowany do najważniejszych nagród muzycznych. Organizuje festiwale i projekty łączące muzyków z różnych środowisk oraz jest stałym kuratorem warszawskiego życia muzycznego. To jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów i wykonawców muzyki George’a Gershwina, który podobnie jak amerykański kompozytor, z powodzeniem łamie granice między sztuką wysoką a rozrywkową.
George Gershwin (1898 – 1937)
Wybitny kompozytor i pianista, amerykański twórca narodowy. „Król jazzu” inspirował się muzyką afroamerykańską, współczesnymi mu tańcami, a w swoich utworach dokonywał syntezy różnych stylów, od bluesa, jazzu aż po formy artystyczne klasycznej muzyki europejskiej. Najbliższe zawsze były mu amerykańskie tradycje muzyczne, bo „muzyka musi odzwierciedlać myśli i aspiracje ludzi swego czasu. Moi ludzie to Amerykanie. Mój czas to dzisiaj”. Tworzył też muzykę do hollywoodzkich produkcji filmowych, broadwayowskich musicali, skomponował m.in. poemat symfoniczny i operę. Jest uważany za twórcę, któremu z sukcesem udało się łączyć kulturę wysoką z kulturą popularną, a tematy z wielu jego utworów są do dziś powszechnie znane i obecne w światowej kulturze masowej.
Aleksandra Piłsudska (1882 – 1963)
Działaczka niepodległościowa w szeregach Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Organizacji Wojskowej, odznaczona między innymi Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Żona Józefa Piłsudskiego, po śmierci którego stała się kustoszką pamięci i dziedzictwa Marszałka.
„Wyniesiona na szczyty polskiego życia spośród tylu nieznanych żołnierek i kurierek rewolucji, marszałkowa Aleksandra Piłsudska zachowała wśród zaszczytów i cisnących się ku niej czołobitności spartańską skromność swojej młodości, dumną nieczułość na hołdy i sławę, i poczucie nie kończących się nigdy obowiązków względem ludzkiej niedoli” (Jan Lechoń, Portrety ludzi i zdarzeń).
W uznaniu wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej Sejm RP ustanowił 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Dowiedz się więcej o roku Aleksandry Piłsudskiej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku>>.