Muzealny Dzień Dziecka

Co: harce, gry i zabawy
Kiedy: 2.06.2024 r. (niedziela)
Godzina: 11:30-16:30
Gdzie: plac muzealny, Salonik, sala edukacyjna „Tokio”
Bilety: częściowo obowiązują bezpłatne wejściówki, wstęp wolny lub biletowany (sprawdź poniżej)


Zapraszamy do wspólnej zabawy z okazji Muzealnego Dnia Dziecka! W niedzielę drugiego czerwca będą na Was czekać takie punkty programu jak:

  • 11.00–14.00 Plener malarski dla dzieci i młodzieży (ogród historyczny)
    Bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>

Kwitnący ogród w Muzeum Józefa Piłsudskiego odżył po zimowym śnie, stając się miejscem do wzajemnej inspiracji w serdecznej atmosferze sąsiedzkiej! Zapraszamy wszystkich, dla których rysowanie i malowanie są źródłem radości. Razem będziemy rozwijać kreatywność, uczyć się od siebie nawzajem i doskonalić swój warsztat.
◊ Warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży poprowadzi Kamila Trochimiak. 
◊ Spotykamy się na poziomie “0” przy muzealnej szatni.
◊ Oferta w ramach Festiwalu Zofiówka.

  • 11.30–12.00 Wernisaż wystawy dziecięcych kolekcji (sala Tokio, poziom -3)
    Wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

Zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy, na której zostaną zaprezentowane niesamowite zbiory młodych kolekcjonerów. Podczas wernisażu dzieci same zaprezentują Wam swoje wyjątkowe kolekcje i opowiedzą Wam o nich. Musicie to zobaczyć, bo może zainspiruje Was to do zgłoszenia swoich zbiorów w kolejnym roku?

  • 12.00–13.30 Fechtunek (plac muzealny)
    Bezpłatne wejściówki do pobrania z muzealnych kas lub online>>  Uwaga: jeśli nie uda się Wam zdobyć wejściówki na warsztaty jako uczestnik (by samemu stanąć w szranki), to i tak Was zapraszamy jako widzów.

Zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w fascynującej lekcji fechtunku! Pod okiem doświadczonego instruktora będziemy mieli okazję nauczyć się szlachetnej sztuki posługiwania się bronią białą. Zajęcia rozwijają umiejętności techniczne, kształtują taktyczne myślenie i zmysł strategiczny.
◊ Zajęcia poprowadzi Michał Witkowski.
◊ Oferta w ramach Festiwalu Zofiówka.

  • 12.30–16.30 Gra terenowa dla rodzin (start przy wejściu głównym do Muzeum)
    Wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki, można dołączyć w dowolnym momencie! 

Czy macie swoje ulubione książki? A piosenki, filmy, komiksy, słuchowiska, ilustracje? Pewnie każdy z nas ma swoją listę ukochanych utworów, do których lubi wracać. Sto lat temu dzieci zapewne też takie miały. Ale czy uwierzycie, że to mogły być te same dzieła? Weźcie udział w grze terenowej o nazwie „Przy pracy gwiżdż jak kos!” i odkryjcie, do czego odnosi się ten tytuł! Przekonajcie się, że niektóre utwory, jak na swój wiek, mają się znakomicie i cieszą nas równie mocno jak naszych pradziadków. Zdradzimy Wam, że na wytrwałych uczestników naszej zabawy, którzy odwiedzą wszystkie punkty gry terenowej, czekają niespodzianki!

  • 12.30–16.30 Stanowisko gry w krokieta dla rodzin z dziećmi (plac muzealny) 
    Wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki, można dołączyć w dowolnym momencie! 

Historyczna gra sportowa dla dzieci. Dawniej grały w nią damy w falbaniastych sukniach na krynolinie. Za czasów Marszałka była jedną z ulubionych rozrywek jego córek – Wandy i Jadwigi. Dziś jest dostępna dla wszystkich!
◊ Oferta w ramach Festiwalu Zofiówka.

  • 13.00–14.30 Czy 100 lat temu dziewczynki miały komórki? Ścieżkami Wandzi i Jagódki, czyli specjalne oprowadzanie dla dzieci po ogrodzie historycznym i dworku „Milusin” (zbiórka przy szatni)
    Obowiązują bilety, do nabycia w muzealnych kasach lub online (kliknij sobota>> lub niedziela>>)

Zastanawialiście się jak bawiły się 100 lat temu dzieci? Dajcie się zaskoczyć opowieścią w naszym historycznym ogrodzie, a przekonacie się, że słowa krokiet i komórka nie zawsze oznaczały to samo co dziś. Podpowiadamy, że były one oczywiście związane z frajdą i zabawą. A czy wiecie, że być może tutejsza puszcza milusińska, okalająca dom rodzinny Piłsudskich, skrywa skarby? By odkryć jakie oraz inne tajemnice tego miejsca, dołącz do spaceru i wspólnie podążajmy ścieżkami Wandzi i Jagódki – córek Marszałka i jego żony, Aleksandry. Miniemy starą, drewnianą furtkę i wejdziemy do zupełnie innego świata zieleni, wręcz do leśnej gęstwiny. Pełnej oczywiście wspomnień. Porozmawiamy między innymi o tym, jakie zwierzęta chodziły wokół dworku „Milusin”, gdy mieszkały tu siostry Piłsudskie oraz poszukamy śladów dziecięcych harców, psot i zabaw! 
◊ Dzieci na wycieczkę po ogrodzie historycznym i dworku „Milusin” zaprasza przewodniczka Agnieszka Aptowicz. 
◊ Oferta w ramach cyklu Od-przewodnik, czyli autorskich spacerów przewodników naszego muzeum.

Spacery odbędą się w dwóch terminach:

KUP BILET 01.06.2024 (sobota) >>

KUP BILET 02.06.2024 (niedziela) >>


We współpracy z Miejskim Domem Kultury, w restauracji Adelcia odbędą się także dziecięce warsztaty kulinarne: ograniczona liczba miejsc, zapisy wyłącznie w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku.

  • 9:00–11.00 Podróż Orient Ekspressem – kulinarne warsztaty dla dzieci (restauracja Adelcia)
    Zapisy w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku (ul. Bogusławskiego 14, Sulejówek), liczba miejsc ograniczona

Wybierzmy się wspólnie w niezwykłą podróż kulinarną luksusowym pociągiem pasażerskim Orient Expressem! Bogactwo i komfort, których jest symbolem, to nie tylko wnętrza, ale i kuchnia pełna aromatów, smaków i wykwintnych potraw, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Kartofle – ziemniaki, co łączy niemiecką i polską kuchnię? Czy we Francji faktycznie jada się żaby? Które warzywo jest ulubionym smakiem Węgrów?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas naszej wspólnej podróży przez smaki regionów, przez które niegdyś przejeżdżał słynny Orient Express!

◊ Warsztaty poprowadzi Kamila Trochimiak.
◊ Oferta w ramach Festiwalu Zofiówka.

 


Dodatkowo:

♦ Dzięki Miejskiemu Zakładowi Wodociągów w Sulejówku, na muzealnym placu będzie dostępna bezpłatna woda chłodząca (mgiełka + woda pitna).
♦ Swoje stoisko zapewni cukiernia Babeczki.
♦ W naszej muzealnej restauracji Adelcia znajdziecie pyszne – specjalnie przygotowane na tę okazję – dziecięce menu!



Przydatne wskazówki:

♦ Dojazd | Aleja Piłsudskiego 29, Sulejówek lokalizacja Muzeum>> 
⇒ komunikacja publiczna | SKM linii S2 / S20 stacja: Sulejówek | Koleje Mazowieckie stacja: Sulejówek | ZTM autobus linii 173 przystanek: Aleja Piłsudskiego 
⇒ ścieżki rowerowe i turystyczne | szlak Velomazovia, trasa siedlecka z Warszawy | szlak żółty z Warszawy Wesołej | Mapa – Szlaki turystyczne Mazowsza (pttk.pl)  
⇒ samochód | niestrzeżony i bezpłatny parking u zbiegu ulicy Jana Matejki i alei Józefa Piłsudskiego, lokalizacja parkingu>> (uprzejmie przypominamy, iż obowiązuje zakaz postoju na ulicy I. J. Paderewskiego)
♦ Zapraszamy na miejscu do restauracji ADELCIA | www.adelcia.com   Facebook   Instagram

 


Do zobaczenia podczas wspólnej zabawy!

Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat,
jednak oferta jest skierowana do wszystkich chętnych 🙂