Nagrywamy – pamiętamy! Domowe archiwum historii mówionej (warsztaty z cyklu „Wspólne soboty”)
Kiedy: 21 października 2023 r. (sobota)
Godzina: 12.00
Gdzie: sala edukacyjna Łódź w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (spotykamy się przy muzealnej szatni 10 minut przed początkiem warsztatów)
Czas trwania: ok. 2 godzin
Wydarzenie bezpłatne (liczba miejsc ograniczona), obowiązują bezpłatne bilety do pobrania TUTAJ
Zapraszamy dorosłych, seniorów oraz młodzież.
Zapraszamy dorosłych, seniorów oraz młodzież na warsztat rozpoczynający cykl spotkań towarzyszących wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”.
Na początku ostatniej dekady października zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu należącym do cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”, kierowanym do odbiorców dorosłych oraz młodzieży. W jednej z naszych sal edukacyjnych dowiemy się, jak stworzyć domowe archiwum historii mówionej, jak rejestrować relacje wspomnieniowe wg metodologii oral history, a także poznamy sposoby wykorzystywania rozmaitych nagrań na ekspozycjach muzealnych.
W trakcie spotkania omówimy specyfikę rozmów ze świadkami historii, nauczymy się technicznej i merytorycznej strony pozyskiwania opowieści, zastanowimy się też nad wartością indywidualnych świadectw jako źródeł do badania dziejów swojej rodziny, lokalnych społeczności, czy szerzej – jako zapisów o niebagatelnym znaczeniu dla naukowców, dziennikarzy, bądź historyków-amatorów pasjonujących się przeszłością konkretnych miejscowości lub zbiorowości.
Nasze warsztaty staną się również okazją, by dokonać osobistej retrospekcji – zechcemy podzielić się własną pamięcią na zadany temat i porównać efekty wspólnego spojrzenia wstecz – zbieżność wspomnień, sprzeczności, zróżnicowanie… Postaramy się uczynić te doświadczenia próbą odpowiedzi na pytanie, czym konkretnie jest historia mówiona, a na koniec obejrzymy wystawę, w której relacje oral history stanowią istotną część ekspozycyjnej narracji.
Jeśli masz ochotę stworzyć domowe archiwum, powiązać je z dawnymi zdjęciami z albumów, zostać twórcą familijnej kroniki lub dokumentować przeszłość swojej miejscowości – nasza propozycja jest właśnie dla Ciebie!
Warsztat „Nagrywamy – pamiętamy! Domowe archiwum historii mówionej.” poprowadzi Michał Bronowicki z Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki oraz Angelika Dłuska z Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” i realizowane jest w ramach oferty dla dorosłych „Wspólne soboty”.
Prowadzący warsztaty:
Angelika Dłuska – archeolożka, muzealniczka, dyplomowana interpretatorka dziedzictwa kulturowego, kuratorka galerii „Symbol”, autorka scenariuszy filmów dokumentalnych prezentowanych na wystawie stałej.
Michał Bronowicki – historyk, archiwista, redaktor, muzealnik i kurator galerii „Ziuk” na muzealnej wystawie stałej; doświadczony dokumentalista i koordynator rozwijanego w Muzeum od 2013 roku Archiwum Historii Mówionej, w którym gromadzone są indywidualne świadectwa wspomnieniowe o przeszłości.