Niezastąpione. O kobietach na wystawie stałej

Data: 5 marca 2022 (sobota)
Godzina: 11:50 i 13:50
Miejsce: wystawa stała Muzeum
Czas oprowadzania: minimum 90 minut

kliknij, aby kupić bilet

Biograficzna wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” ma swojego głównego bohatera, jednak nie mogła powstać bez szerokiej prezentacji kontekstu historycznego. Jednym z ważniejszych zagadnień w okresie, jaki obejmuje wystawa stała, jest emancypacja kobiet.

Dlatego też postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania, jak zmieniały się role społeczne polskich kobiet, jak duża była ich świadomość narodowa, jak bardzo angażowały się w działalność niepodległościową na różnych płaszczyznach? Wreszcie, jak upominały się o swoje prawa i uzyskując je – jak z nich korzystały? Oczywiście wszystko to podczas zwiedzania kolejnych galerii wystawy i oglądania zgromadzonych eksponatów. Czy będą puderniczki i szminki? Prędzej broń!


Dzień Kobiet ustanowiły… kobiety! Po raz pierwszy kobiety świętowały w 1911 roku i w międzynarodowym gronie znalazły się także Polki. W tym samym roku w Krakowie, na wiecu zorganizowanym przez socjalistki m.in. Zofię Moraczewską, Dorotę Kłuszyńską i Zofię Daszyńską-Golińską, głosem mężczyzny Ignacego Daszyńskiego wybrzmiało żądanie pełni praw wyborczych dla Polek. Otrzymały je 28 listopada 1918 roku na mocy dekretu podpisanego przez Tymczasowego Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego. 

Walka o niepodległość ojczyzny była także czynnym udziałem kobiet. Nie mogło ich zatem zabraknąć na wystawie stałej – towarzyszyły Józefowi Piłsudskiemu na każdym etapie jego życia i działalności. Mądre, odważne, ambitne, oddane pracy niepodległościowej, a także otwarcie upominające się o bycie pełnoprawnymi obywatelkami w swojej ojczyźnie.

Niezastąpione! Po prostu Polki.

Każda grupa spotyka się przed wejściem na wystawę stałą na poziomie 0. Grupa może liczyć do 9 osób + przewodnik.