Noc Muzeów u Piłsudskich! | 17 maja 2025

Co: bezpłatne zwiedzanie oraz inne punkty programu
Kiedy: 17 maja (sobota) 2025 r.
Godzina: 17:00 – 22:00 (niektóre atrakcje mają przypisane inne godziny rozpoczęcia i określony czas trwania)
Zasady udziału w poszczególnych propozycjach: obowiązują bezpłatne wejściówki (poza wyjątkami ze wstępem wolnym):
⇒ dostępne będą dwie pule wejściówek
⇒ brak wejściówek w jednej puli nie oznacza wyczerpania drugiej puli
⇒ pula I online: wejściówki do pobrania od 5 maja do wyczerpania zapasów (sprawdź dostępność wejściówek tutaj>>)
⇒ pula II w kasach muzealnych: wejściówki do pobrania wyłącznie w dniu wydarzenia od godziny 17:00
Szczegółowy program poniżej.
Noc Muzeów jest dla nas tym, czym olimpiada dla sportowców: choć utrzymujemy doskonałą formę przez cały czas, to właśnie podczas tego wydarzenia szczególnie zależy nam na jak najlepszym zaprezentowaniu swoich możliwości! Przystępujemy zatem do kulturalnej rywalizacji w duchu fair play, oferując Wam bezpłatny przegląd tego, co u nas najlepsze! A mamy się czym pochwalić, bo będąc jednym z najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w leśnym parku, dysponujemy dwiema strefami: współczesnym budynkiem z wielokrotnie nagradzaną wystawą stałą oraz enklawą historyczną z dworkiem „Milusin” (domem rodzinnym Piłsudskich) i okalającym go ogrodem. Zaznasz komfortowych warunków zwiedzania i odpoczynku, a jednocześnie – dzięki zbiorom i największej materialnej pamiątce po Marszałku i jego rodzinie – odbędziesz podróż w czasie! Do tego wystawa czasowa w 90. rocznicę śmierci Marszałka, koncert szlagierów dwudziestolecia międzywojennego, gra terenowa i swobodne spacery w ogrodzie historycznym oraz tematyczne spacery miejskie, spotkanie autorskie i zwykle niedostępny dla publiczności magazyn zbiorów! Poczuj dumę i pochwal się, jak spędzasz Noc Muzeów!
Zdobądź wejściówki i dołącz do mistrzów zaglądających w zakamarki kultury!
PROGRAM
• ZWIEDZANIE MAGAZYNU ZBIORÓW Z KUSTOSZEM
Wyjątkowa gratka dla wybitnie ciekawskich, bo nieczęsto zdarza się sposobność, by dołączyć do ekskluzywnego grona osób odwiedzających muzealny skarbiec! Zatem zajrzyj tam, gdzie zwiedzający zwykle nie mogą przebywać i poznaj nasz nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów. O ukrytych w nim skarbach z pasją opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, którzy na co dzień dbają o nasze bezcenne obiekty.
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia.
Online można pobrać maksymalnie 2 wejściówki w jednym zamówieniu.
Godzina: 17:00 | 18:00 | 19:00 | 20:00 | 21:00
Zwiedzanie z kustoszem. Ograniczona liczba miejsc.
Miejsce zbiórki grupy: hol główny obok windy osobowej. Prosimy o punktualność.
Czas zwiedzania: ok. 60 minut.
• SWOBODNE ZWIEDZANIE OGRODU-PUSZCZY MILUSIŃSKIEJ!
Zapraszamy na późnowieczorny relaks pośród zieleni. Będzie to wyjątkowa okazja, by swobodnie – bez przewodnika, bez limitu czasu i przez siebie obraną ścieżką – pospacerować alejkami ogrodu Józefa i Aleksandry Piłsudskich. Marszałek był ponoć najbardziej dumny ze swojego prywatnego lasku sosnowego rosnącego naprzeciwko dworku „Milusin” i oczka wodnego. Teren zielony zawiera jednak znacznie więcej elementów: odtworzoną pasiekę, sad, warzywnik oraz oczywiście stare drzewa i wiosenne kwiaty. Czy, jak twierdził Marszałek, jest tu spokojnie i prywatnie? Przekonajcie się sami!
Wstęp wolny.
Ostatnie wejście do ogrodu o godz. 21:30.
Czas spaceru jest nielimitowany.
Samodzielne zwiedzanie dotyczy wyłącznie ogrodu okalającego dworek „Milusin”. Ze względu na kameralny charakter obiektu, zwiedzanie dworku zawsze odbywa się z przewodnikiem i wymaga pobrania osobnego biletu. Wykluczamy pikniki i uprawianie sportu w ogrodzie. Zapraszamy na spacer bez zwierząt. Najbliższe toalety dostępne są w gmachu głównym. Organizator zastrzega sobie prawo chwilowego zamknięcia danej części ogrodu.
• ZWIEDZANIE DWORKU I OGRODU HISTORYCZNEGO Z PRZEWODNIKIEM ŚCIEŻKĄ U Piłsudskich w „Milusinie”
Zapraszamy na spacer pośród drzew pamiętających przechadzki samego Marszałka! Warto dodać, że puszcza milusińska też właśnie aromatycznie rozkwita i zachęcająco zieleni się. Ten niezwykły ogród historyczny okala kameralny dworek „Milusin”, dzięki wizycie w którym poznacie prywatną stronę Józefa Piłsudskiego. Zwiedzanie domu rodzinnego Piłsudskich, odtworzonego z dbałością o najdrobniejsze detale, przybliży atmosferę i codzienne życie jego mieszkańców.
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia.
Online można pobrać maksymalnie 2 wejściówki w jednym zamówieniu.
Godzina: 17:10 | 17:40 | 18:10 | 18:40 | 19:10 | 19:40 | 20:10 | 20:40
Zwiedzanie z przewodnikiem. Ograniczona liczba miejsc.
Miejsce zbiórki grupy: hol główny przy szatni. Prosimy o punktualność.
Czas zwiedzania: ok. 50 minut.
• ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935
Ekspozycja stała prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale i epokę, w której żył. Poznacie zatem zarówno najważniejsze wydarzenia i postaci, które kształtowały Józefa Piłsudskiego przez całe jego życie, jak i ówczesne realia polityczne i społeczne. Wystawa prezentuje również treści z czasów współczesnych, więc sami przekonacie się jak wciąż istotne społecznie jest dziedzictwo Marszałka.
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia.
Online można pobrać maksymalnie 4 wejściówki w jednym zamówieniu.
Zwiedzanie samodzielne.
Czas zwiedzania: ok. 120 minut.
Ostatnie wejście o godz. 21:30.
• SPOTKANIE AUTORSKIE I PROMOCJA KSIĄŻKI Józefowi Piłsudskiemu… kopiec z ojczystej ziemi…
Kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie jest przykładem ogromnego wysiłku społecznego dla upamiętnienia Marszałka. W usypaniu kopca w latach 1934-1937 łącznie wzięło udział wiele tysięcy osób. Katalog prezentuje pamiątki zgromadzone w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i jest istotnym wkładem w badania nad historią kopca. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Kierownikiem Działu Zbiorów Romanem Olkowskim, który opowie o znaczeniu katalogu oraz o zawartych w nim fotografiach z rodzinnych albumów, dyplomach i pocztówkach, zdjęciach delegacji, a także urnach na ziemię.
Wstęp wolny.
Godzina: 17:00
Miejsce: Salonik (poziom 0).
Czas trwania: ok. 40 minut.
• Poznaj Kobiety Sulejówka – SPACER MIEJSKI
Sulejówek wielu kojarzy się z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim czy Jędrzejem Moraczewskim. Słusznie, ale za historią tego miasta stoją nie tylko mężczyźni! Kobiety w co najmniej równej mierze odcisnęły piętno na jego rozwoju, do dziś niesłusznie pozostając w cieniu przywódców politycznych, mężów, ojców. Miały – i wciąż mają – duży wkład w rozkwit społeczny, kulturalny, oświatowy i duchowy miejscowości. Podążaj z nami śladami dawnych i współczesnych sulejówczanek, by przywrócić im należne miejsce w dziejach miasta!
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia. Online można pobrać maksymalnie 2 wejściówki w jednym zamówieniu.
Godzina: 17:30
Zwiedzanie z przewodnikiem. Ograniczona liczba miejsc.
Miejsce zbiórki grupy: hol główny (poziom 0). Prosimy o punktualność.
Czas zwiedzania: ok. 120 minut.
Długość trasy: ok. 3 km.
• OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ Architektura pamięci
Kult Józefa Piłsudskiego był kreowany jeszcze za jego życia, jednak po śmierci w 1935 roku przybrał nieznany wcześniej wymiar fenomenu. Dlatego myślą przewodnią ekspozycji jest właśnie owa pamięć społeczna o dziele życia Józefa Piłsudskiego. Osią wystawy jest imponująca replika makiety z 1938 roku przedstawiająca model Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. To monumentalne, niezrealizowane założenie urbanistyczne w stolicy doskonale obrazuje skalę potrzeby „utrwalenia” dorobku Marszałka przez jemu współczesnych. Jest także punktem wyjścia do analizy ówczesnych relacji między władzą a społeczeństwem, między kultem i szacunkiem, czy wreszcie między artystami a odbiorcami sztuki. Na wystawie snujemy zatem wielowątkową opowieść o utrwalanym w różnorodnych formach materialnych i niematerialnych dziedzictwie Józefa Piłsudskiego. To pamięć zbiorowa i indywidualna stała się fundamentem wszelkich upamiętnień Marszałka, stanowiła też opór na próby wymazania legendy przez sowiecką dominację w okresie PRL-u! Marszałek powrócił do przestrzeni publicznej po 1989 roku, jednak czy fenomen nadal trwa? Wystawa otwiera dyskusję nad aktualnością dziedzictwa Józefa Piłsudskiego.
Wystawę patronatem medialnym objęła TVP HISTORIA.
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia. Online można pobrać maksymalnie 2 wejściówki w jednym zamówieniu.
Godzina: 18:00 | 19:30
Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej. Ograniczona liczba miejsc.
Miejsce zbiórki grupy: przed wejściem do Sali Tokio (poziom -3). Prosimy o punktualność.
Czas zwiedzania: ok. 40 minut.
• SAMODZIELNE ZWIEDZANIE WYSTAWY CZASOWEJ Architektura pamięci
Zainteresowanych wyżej opisaną wystawą czasową z okazji 90. rocznicy śmierci Marszałka, zapraszamy także na bezpłatne samodzielne zwiedzanie bez pobierania wejściówek!
Wystawę patronatem medialnym objęła TVP HISTORIA
Wstęp wolny.
Zwiedzanie samodzielne.
Miejsce: sala Tokio (poziom –3).
Czas zwiedzania: ok. 40 minut.
Ostatnie wejście o godz. 21:30.
• Tajemnice domów Sulejówka – SPACER MIEJSKI
W Sulejówku swoją życiową przystań odnalazły nie tylko rodziny Piłsudskich czy Moraczewskich. Wiele zasłużonych postaci dla polskiej kultury, nauki i polityki uznało, że w podwarszawskim miasteczku można stworzyć bezpieczny dom. Do dziś pozostaje ono zarazem blisko natury i stołecznego życia. Spodziewajcie się wielkich nazwisk i zaskakujących opowieści o dawnych mieszkańcach! Podczas spaceru sprawdzimy choćby, gdzie rezydowała dama polskiej piosenki, dla której utwory komponował sam maestro Witold Lutosławski. Wyśledzimy też, gdzie i dlaczego schował się najintensywniej poszukiwany dom w całym Sulejówku! Poszukamy także śladów domów dr. Juliana Birencwajga i rzeźbiarza Tomasza Opalskiego, odkryjemy, gdzie mógł bywać Jan Bytnar oraz co łączyło polski rynek mięsny z „krwawym Feliksem” Dzierżyńskim. Obnażymy też tajemnicę sfałszowanego życiorysu pewnego wójta!
Obowiązują bezpłatne wejściówki: pobierz>> lub odbierz w kasie w dniu wydarzenia. Online można pobrać maksymalnie 2 wejściówki w jednym zamówieniu.
Godzina: 18:30
Zwiedzanie z przewodnikiem. Ograniczona liczba miejsc.
Miejsce zbiórki grupy: przy wejściu głównym do Muzeum. Prosimy o punktualność.
Czas zwiedzania: do 120 minut.
Długość trasy: ok. 2 km.
• NOCNA GRA PLENEROWA W OGRODZIE HISTORYCZNYM
Zmrok, cieplejszy wieczór, choć z wyczuwalnym lekkim chłodem zieleni puszczy milusińskiej oraz leśny szelest w cichym zakątku muzealnego kompleksu. Do tego tajemnice, zagadki i inne zadania do rozwiązania w ogrodzie historycznym okalającym dworek „Milusin” (dokąd zwykle można udać się wyłącznie z przewodnikiem!). W tych niecodziennych okolicznościach wyruszcie w nocną przygodę po alejkach, po których spacerowało wiele znanych z podręczników historii postaci – może którąś z nich spotkacie? Mapa, ukryte wskazówki i podpowiedzi tajemniczych osób sprawią, że – wyśmienicie się bawiąc – z powodzeniem ukończycie naszą grę terenową. Potrzeba uwagi, sprytu i czujności, by nie dać się zwieść fałszywym tropom! Dzięki konsekwencji i współpracy poznacie losy parceli rodziny Piłsudskich, bo po inspiracje do zadań sięgnęliśmy do różnych dekad ostatnich stu lat!
Udział nie wymaga rejestracji, jednak prosimy pobrać pakiet startowy.
Godziny trwania zabawy: 19:00 – 22:00
Aktywność dla osób indywidualnych, rodzin lub grup (sugerowana liczba do 5 osób) bez limitu wieku.
Kiedy i gdzie można pobrać pakiety startowe: przed rozpoczęciem gry na muzealnym placu (obok lipy).
Miejsce gry: ogród historyczny (bez wejścia do dworku).
Orientacyjny czas gry: ok. 30 minut. Czas gry może się różnić od indywidualnych predyspozycji, pogody i ilości zachwytów nad fauną i florą puszczy milusińskiej.
• KONCERT SZLAGIERÓW DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO
Tradycyjnie już podczas Nocy Muzeów proponujemy także akcent muzyczny, a tym razem będzie to koncert szczególnie repertuarowo nawiązujący do epoki i realiów Józefa Piłsudskiego. Przeniesiemy się do II Rzeczypospolitej, bo usłyszycie jakże popularne wówczas piosenki kabaretów Qui Pro Quo, Morskie Oko czy Czarny Kot. W wokalno-aktorskich interpretacjach usłyszycie także doskonale znane melodie filmowe, kojarzone z takimi gwiazdami jak Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza! Zapraszamy do wspólnej muzycznej podróży w czasie, dzięki szlagierom lat 20. i 30. XX wieku!
Wstęp wolny. Ograniczona liczba miejsc.
Godzina: 20:00
Miejsce: Sala Paderewskiego (poziom +1). Prosimy o punktualność.
Czas trwania: ok. 60 minut.
Wykonawca: zespół wokalno-aktorski sonanto.pl
Sprawdź także nasze inne projekty:
„BIBUŁA” – TAJNA DRUKARNIA Józefa i Marii Piłsudskich | łódzki oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Placówka mieści się w przestrzeniach dawnego mieszkania (ul. Wschodnia 19 w Łodzi), w którym Józef i Maria Piłsudscy mieszkali oraz pracowali przy redagowaniu, powielaniu i dystrybucji „Robotnika” – nielegalnego organu Polskiej Partii Socjalistycznej.
Blog z wąsem | znajdziesz tutaj artykuły z najciekawszymi historiami z życia Józefa Piłsudskiego oraz intrygujące, zabawne lub zaskakujące opowieści o jego epoce i ludziach ją współtworzących.
zolnierzeniepodleglosci.pl | unikatowy projekt zawierający biogramy osób walczących o polską niepodległość i utrzymanie granic państwa w pierwszych dekadach XX w. Jest to muzealne działanie wypełniające moralne zobowiązanie wobec bojowników niepodległości, którego nie zdążyła w pełni zrealizować II RP.
bronislawpilsudski.pl | portal, dzięki któremu lepiej poznasz życiorys i ścieżkę podróży polskiego zesłańca i etnografa. Starszy brat Marszałka zajmowała się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu (m.in. ludem Ajnów).
MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU
♦ Dojazd | Aleja Piłsudskiego 29, Sulejówek lokalizacja Muzeum>>
⇒ komunikacja publiczna | SKM linii S2 / S20 stacja: Sulejówek | Koleje Mazowieckie stacja: Sulejówek | ZTM autobus linii 173 przystanek: Aleja Piłsudskiego
⇒ trasy rowerowe i turystyczne | szlak Velomazovia, trasa siedlecka z Warszawy | szlak żółty z Warszawy Wesołej | Mapa – Szlaki turystyczne Mazowsza (pttk.pl)
⇒ samochód | niestrzeżony i bezpłatny parking u zbiegu ulicy Jana Matejki i alei Józefa Piłsudskiego, lokalizacja parkingu>> (uprzejmie przypominamy, iż obowiązuje zakaz postoju na ulicy I. J. Paderewskiego)
♦ Zapraszamy na miejscu do:
⇒ sklepu muzealnego pełnego wielu pamiątek z wizyty: od gier edukacyjnych i różnego typu atestowanych zabawek po liczne wydawnictwa i publikacje szeroko nawiązujące do epoki, czy wyroby piśmiennicze, ceramikę dekoracyjną lub przedmioty użytkowe,
⇒ restauracji ADELCIA | www.adelcia.com Facebook Instagram
Do zobaczenia w Sulejówku – to tylko 20 km z centrum Warszawy, 30 km od Mińska Mazowieckiego i 80 km od Siedlec!