O ligawkach, okarynach i świątecznym muzykowaniu na końskich podkowach, czyli Boże Narodzenie w Sulejówku | Cykl: Muzealne przygody z Helą
Kiedy: 15.12.2024 (niedziela)
Godzina: 12:00
Gdzie: Sala edukacyjna Tokio, wystawa stała
Bilety: kup bilet>> (liczba miejsc ograniczona)
Większość z nas ma swoje ulubione melodie, dzięki którym często ożywają w nas ciepłe wspomnienia. Podobnie jest w przypadku kolęd i pastorałek, które czasem dodatkowo dodają muzykującym odwagi, bo nawet osoby, które śpiewanie onieśmiela, dołączają radośniej do domowego chóru! Świąteczny nastrój nie byłby tak intensywny bez rozświetlonych dekoracjami ulic i witryn sklepowych, bez zapachu choinki, czy nawet wspólnego przygotowywania wigilijnych potraw i spotkania wokół stołu z najbliższymi. Z pewnością jednak tę bożonarodzeniową atmosferę w szczególny sposób budują charakterystyczne melodie i możliwość wspólnego kolędowania.
Muzykowanie w grupie daje poczucie jedności, łagodzi napięcia i spory międzyludzkie i pozwala na chwilę zapomnieć o codziennym stresie. Głos każdej osoby jest tak samo ważny, bo dopiero wszystkie razem tworzą harmonię. Nasze grudniowe warsztaty rodzinne odbędą się zatem wokół muzykowania, a wyjątkowym gościem będzie Piotr Dorosz – etnomuzykolog, kompozytor, mulitiinstrumentalista oraz badacz i popularyzator tradycyjnej muzyki wschodniego i południowo-wschodniego Mazowsza.
Na wystawie stałej prześledzimy, jak świętowano Boże Narodzenie w szlacheckim dworze, jak spędzali ten czas skazańcy na Syberii, a jak konspiratorzy PPS i żołnierze Legionów Polskich w czasie Wielkiej Wojny. Zajrzymy też – oczywiście symbolicznie – do sulejóweckiej kuchni szanownej pani posłanki Zofii Moraczewskiej. Dowiemy się też, jakież to zupełnie wyjątkowe kolędy śpiewano w naszym mieście!
Czeka Was nie mniej muzyczny finał w części warsztatowej: poznamy zabawy jasełkowe i stare wiejskie kolędy z okolic Sulejówka oraz posłuchamy brzmienia charakterystycznych dla naszego Mazowsza Leśnego ligawek, dowiemy się też, czy harmonia to to samo co akordeon i oczywiście wspólnie będziemy kolędować akompaniując sobie na tradycyjnych ludowych instrumentach. Zajęcia zakończymy popisowym występem dla gości i pracowników muzeum. Radość z występu i owacje na stojąco gwarantowane!
Do udziału w zajęciach zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
Liczba miejsc ograniczona.
Spotkanie odbędzie się w Sali Tokio (budynek główny, poziom -3) oraz na wystawie stałej (budynek główny, poziom -2 / -3).
Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum.
Czas trwania: około 120 minut.
Prowadząca: Ewa Łepkowska, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
W kolażu wykorzystano pocztówkę, W. Boratyński, źródło: POLONA