Od strzelców i legionistów do żołnierzy II RP – inni czy tacy sami? | cykl: Od-przewodnik

Co: autorski spacer z przewodnikiem
Gdzie: wystawa stała Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935
(trzy galerie: KomendantNaczelnik i Marszałek)
Kiedy: 16.08 (piątek)
Godzina: 12:15 oraz 14:15
Bilety: tak, tutaj>> 

Interesujesz się bronią historyczną lub wyposażeniem żołnierzy w czasach Wielkiej Wojny? Mundury, pagony, hełmy, czapki albo plecaki budzą Twoje zainteresowanie? A może analizujesz plany strategiczne, w tym iście szachowe rozgrywki dowódców i taktyczne ruchy wojsk? Chcesz zgłębić wiedzę na temat początków formowania się polskiej armii, która odniosła sukces w określanej jako 18-ta przełomowa bitwa w historii świata (Bitwa Warszawska 1920)? O żołnierskim ekwipunku, broni i codzienności wojowników epoki Józefa Piłsudskiego porozmawiamy podczas oprowadzania po trzech galeriach wystawy stałej. Między innymi zgłębimy początki Związków Strzeleckich, odkryjemy co łączy bitwę pod Somosierrą z szarżą pod Rokitną oraz rozwikłamy zagadkę kto mógł strzelać z austriackich karabinów maszynowych. Z pomocą dużej makiety przeanalizujemy największą bitwę Legionów Polskich pod Kostiuchnówką, a także ruchy wojsk w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Na zakończenie przyjrzymy się wyposażeniu polskiej armii lat 30. XX wieku. Pamiętaj – po oprowadzaniu możesz także samodzielnie wrócić na wystawę stałą, by zgłębić wątki, które szczególnie Cię zaintrygują.

◊ Spotykamy się przy szatni na poziomie 0.
◊ Czas trwania: 80 minut
◊ Na kolejny spacer nowego cyklu zaprasza Dawid Finzi – przewodnik w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dawid – zafascynowany mnogością i różnorodnością wyposażenia i broni używanej podczas I Wojny Światowej – stworzył scenariusz spaceru, w którym łączy specjalistyczną wiedzę z wieloma ciekawostkami i anegdotami z epoki. Wyposażenie, karabiny, mundury i hełmy na wystawie stałej nie kryją przed nim żadnych tajemnic – przed Wami też nie będą!

 


Od-przewodnik to zupełnie nowy cykl autorskich spacerów tematycznych, które ułożyli i poprowadzą certyfikowani przewodnicy naszego Muzeum. Są one niezwykłe, ponieważ ich tematyka, czas trwania oraz ścieżka zwiedzania wynikają z indywidualnych pasji i osobistych wyborów przewodników, a zostały zaprojektowane tak, by w niepowtarzalny sposób zaprezentować treści i obiekty dostępne w muzealnym kompleksie. Można wziąć udział w dowolnej liczbie spacerów cyklu – są one tak przygotowane, że udział w poszczególnych nie wymaga partycypacji w poprzednim lub kolejnym oprowadzaniu. Zatem, nawet jeśli już wcześniej odwiedziliście nasze Muzeum to te spacery również są skierowane do Was! Powiew świeżości? Być może, sprawdźcie!

Spacery zostały stworzone w oparciu o metodę interpretacji dziedzictwa wg. certyfikowanego kursu CIG prowadzonego przez Interpret Europe – European Association for Heritage Interpretation w ramach programu Erasmus+Więcej>>


Ilustracja: Program Szkół Wojskowych Związków Strzeleckich, 1913, wyd. Związek Strzelecki, ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.