Od Zułowa po Wawel. Śladami Józefa Piłsudskiego z przewodnikiem
Data: 26 czerwca 2021 r. (sobota)
Godzina: 12.10
Miejsce: wystawa stała
Czas oprowadzania: minimum 90 minut
Nazwą propozycji zwiedzania wystawy z przewodnikiem nawiązujemy do drogi, jaką przebył Józef Piłsudski. W kolejnych galeriach ekspozycji poznamy miejsca bliskie bohaterowi wystawy „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”.
Opowieść o jego życiu będzie podróżą w czasie przez wsie, miasta a nawet metropolie świata. Bez paszportu przekroczymy granice, których dziś już nie ma lub istnieją w zmienionym kształcie. A może współcześnie nie są sformalizowane, choć odczuwalne? Nie tylko poznamy biografię Józefa Piłsudskiego, ale także przerzucimy swoisty pomost między nią a naszą rzeczywistością. Osią całej wystawy jest myśl polityczna bohatera: wspólnie poznamy wartości, które go kształtowały oraz idee, którym starał się służyć przez całe życie.
Każda grupa spotyka się przed wejściem na wystawę stałą na poziomie 0. Grupa może liczyć do 9 osób + przewodnik.
Wszystko zaczęło się w Zułowie, w którym na świat przyszedł Józef Piłsudski, pieszczotliwie nazywany Ziukiem. Jaki był jego dom rodzinny? Czy był dobrym uczniem wileńskiej szkoły? W galerii ZIUK dowiecie się, co kształtowało młodego człowieka. Będziemy także „towarzyszyć” bohaterowi w zesłaniu na Syberię. Dzięki galerii WIKTOR poznamy niebezpieczeństwa konspiracji. Wpadniemy do Łodzi, aby zrozumieć czym był niepodległościowy socjalizm oraz na czym polegała walka słowem. Będziemy towarzyszyć Józefowi Piłsudskiemu zarówno w egzotycznej wyprawie do Tokio, w warszawskiej Cytadeli, jak i podczas ucieczki z petersburskiego szpitala dla obłąkanych. Porwie nas wir rewolucji w 1905 r. i będziemy uczestniczyć w napadzie na pociąg pod Bezdanami.
W galerii KOMENDANT odwiedzimy Zakopane, Kraków, Kostiuchnówkę i Magdeburg śledząc Józefa Piłsudskiego w bojach o wolną Polskę. Poznamy go nie tylko jako wojskowego, ale również pisarza, polityka, więźnia i mężczyznę rozdartego między dwoma kobietami. Wreszcie dotrzemy też do przełomowego wydarzenia w polskiej historii – odzyskanie niepodległości to centralny punkt naszej wystawy, któremu dedykowana jest animacja wyświetlana na gigantycznych ekranach Przestrzeni Centralnej. To moment na chwilę refleksji i nabrania sił przed podróżą do II Rzeczypospolitej, bo wędrując rampą wzdłuż ekranów wkroczymy do niepodległej Polski. Razem z Józefem Piłsudskim, jako Naczelnikiem Państwa oraz Wodzem Naczelnym, doświadczymy trudu jednoczenia młodego państwa oraz walki w obronie zagrożonych granic. W galerii NACZELNIK zastanowimy się również, czy zwycięstwo z Rosją bolszewicką w 1920 r. było cudem? Nie opuszczając wystawy odwiedzimy Komendanta i jego rodzinę w ich domostwie – dworku „Milusin”. Później, spoglądając na fragment balustrady Mostu Poniatowskiego, porozmawiamy o przewrocie majowym i poznamy racje dwóch stron konfliktu. W galerii MARSZAŁEK dowiemy się, jak Józef Piłsudski rządził państwem po przejęciu władzy – i odpowiedzialności. Będziemy mu także towarzyszyć w ostatniej drodze, bo pogrzeb na Wawelu stał się wielką, ogólnonarodową manifestacją i odbił się szerokim echem na całym świecie. Naszą podróż zakończymy we współczesności za sprawą galerii SYMBOL, która została poświęcona dziedzictwu Józefa Piłsudskiego, pamięci o nim, jego czasach i czynach.
Wybierz się z nami w świat śladami Józefa Piłsudskiego.